Yiğit: ‘Vatandaşa hizmet önceliğimizdir’

KAYMAKAM

Yiğit: ‘Vatandaşa hizmet önceliğimizdir’

 

Kaymakam Yiğit, Emniyet Müdürlüğü’nden Nüfus Müdürlüğü’ne devredilen pasaport ve ehliyet düzenleme hizmetinden 8 ayda toplamda 11 bin 294 vatandaşın yararlandığını söyledi.

 

2 Nisan tarihinde, Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ilişkin iş ve işlemler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmişti. Çipli kimlik kartlarının yanı sıra ehliyet ve pasaportlar da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce 8 aylık süre zarfında hizmet verildi. Bu süre zarfında Manavgat Kaymakamlığı Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü yeni pasaport ve sürücü belgesi olarak, 11 bin 294 kişiye hizmet verildiğini belirtti.

 

 

SİSTEMLİ ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, 2 Nisan’dan itibaren Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine devredilen bu hizmetin 8 aylık kısa bir süre zarfında sistemli bir şekilde işlediğini ifade ederek, “Pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin işlemlerin Manavgat Kaymakamlığı bünyesinde bulunan, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğüne devredilmesinin ardından nüfus personelimizin özverili çalışmalarıyla birlikte sistemli bir şekilde vatandaşlarımızı mağdur etmeden bu hizmetler verilmeye devam etti. Yenilen bilgisayarlarımız, parmak izi sistemi ve sıramatiklerimiz ile Manavgat’ta yaşayan vatandaşlarımıza en iyi ve kısa sürede hizmet vermeye çalışıyoruz” dedi.

 

 

11 BİN 294 VATANDAŞA HİZMET

8 aylık kısa bir süre zarfında 11 bin 294 vatandaşa hizmet verdiklerini dile getiren Kaymakam Mustafa Yiğit, “2 Nisan’dan itibaren Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğümüze toplamda 11 bin 294 vatandaşımız yeni ehliyet ve pasaport için müracaatta bulundu. Bunlardan ehliyet için ilk başvuru olarak 3 bin kişi, yenileme için ise 5 bin 208 vatandaşımız başvurdu. Pasaport içinde 3 bin 86 vatandaşımız başvurarak yeni pasaport ve sürücü belgelerini aldılar. Randevu sistemi ile de çok sayıda vatandaşımıza yeni çipli kimlik kartlarını da verdik” diye konuştu.

 

 

ELDEN DOSYA GÖTÜRMEYE SON

Kaymakam Mustafa Yiğit, elden dosya götürme işleminin artık son bulduğunu belirterek, “Ehliyet, pasaport ve yeni çipli kimlik kartlarının tek merkezden verildiği “3’ü bir yerde” uygulaması ile Bakanlık, vatandaşları belge yükü ve zaman kaybından kurtardı. Daha önce emniyetten ehliyet alımı için istenen kimlik belgesi, sürücü sertifikası, banka dekontu, adli sicil belgesi ve öğrenim belgesinin içinde bulunduğu elden dosya getirme işlemine son verildi. İlgili kurumlarca elektronik sisteme aktarılan bilgi ve belgeler, entegre edilmiş yazılımla MERNİS sisteminden otomatik çekiliyor. Yeni uygulamayla nüfus müdürlükleri, her bir başvuru için 8 kurumdan toplam 92 konu başlığında sorgulamayı elektronik ortamda yapabiliyor. Biyometrik fotoğrafın taranması, parmak izi ve imza işleminden sonra kurumlara entegre edilen MERNİS üzerinden belgelerin alınmasıyla işlem sona eriyor” dedi.

 

MESAİ BİTSE DE HİZMET DEVAM EDİYOR

Gün içerisinde yoğunluktan dolayı mesai bitimine kadar devam eden işlemlerde sıramatikten sıra alan vatandaşlara mesai saati bitse bile hizmet verdiklerini söyleyen Yiğit, “Saat 17:30’da olsa vatandaşımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Önceliğimiz her zaman vatandaşımızdır. Sıramatikten sıra alan vatandaşlarımıza mesai saati bitse bile son vatandaşımıza kadar hizmet veriyoruz” ifade etti.

 

Manavgat Kaymakamlığının bütün kurum ve kuruşlar ile koordineli bir şekilde çalıştığını ifade eden Kaymakam Yiğit, tek amaçlarının Manavgat’ta yaşayan vatandaşlara en iyi ve en kısa sürede hizmet vermek olduğunu söyleyerek, bütün kurumlarda özverili bir şekilde çalışan memurlara çok teşekkür ettiğini söyledi.

 

0 Reviews

Write a Review

Turkbeleni Gazetesi

Önceki

Hal Toplantısı

Sonraki

Parti değil ama parti gibi çalışıyorlar

%d blogcu bunu beğendi: