Yörük Türkmen kültürü çalıştayda konuşuldu

27 Şubat 2016 Cumartesi, 12:05
Yörük Türkmen kültürü çalıştayda konuşuldu

ANTALYA Yörükler Derneği tarafından düzenlenen ‘Yörük Türkmen Çalıştayı ve Arama Konferansı Crowne Plaza Otel’de başladı.

Antalya Valiliği ve Büyükşehir, Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı belediyelerinin desteğiyle gerçekleşen Türkiye 1. Yörük Türkmen Çalıştayı ve Arama Konferansı’na Vali Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye’nin bütün bölgelerinden Yörük Türkmen dernekleri yöneticileri, Yörük Türkmen federasyon ve konfederasyon yöneticileri ile temsilcileri katıldı.
Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Güçlü, Bulgaristanlı akademisyen Prof. Dr. Nesrin Sipahi Kıratlı, Gazeteci yazar Kudret Harmanda, Dr. Muharrem Bayar ve Dr. Mehmet Ak’ın konuşmacı olarak katıldığı sempozyumda, Yörük Türkmenlerin tarihi, gelenek ve görenekleri, yaşam biçimleri ve tarihsel dönüşümleri ele alındı.
ARAMIZDAKİ DİYALEKTİĞİ GELİŞTİRECEĞİZ
Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman çalıştaydaki konuşmasında, Yörük Türkmen derneklerinin bu toprakları Türkleştiren, İslamlaştıran gelenek ve inançların güçlü birer taşıyıcısı, neferi olması gerektiğini söyledi.
AKADEMİK ALANA TAŞINDI
Yörük kültürünün sadece Anadolu ya da Türkiye ile sınırlı olmadığını, Orta Asya’ya kadar uzanan bir coğrafyada Yörük kültürünün etkilerini taşıyan ortak bir yaşamın sürdüğünü belirten Vali Muammer Türker ise “Yörük göçü, Yörük şenlikleri gibi etkinlikleri akademik alana taşımak gerekiyordu. Bunu başaran Antalya Yörükler Derneği’ne teşekkür ediyor, bu tür programları uluslararası düzeye taşıma konusunda gereken desteği sunmaya hazırız” dedi.
TARİHİNİ BİLMEYEN KİMLİĞİNİ KAYBEDER
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise etkinliği düzenleyen Antalya Yörükler Derneği’ne teşekkür ederek, “Antalya’da başlayan bu yürüyüşün daha büyük coğrafyalara, İpek Yolu ve Çin’e, diğer yanda Balkanlar ve Avrupa’ya ulaşacağını düşünüyorum. Yörük Türkmen Çalıştayı’nın hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Bu tür çalışmalar olmazsa toplumlar tarihini ve kimliğini kaybedeceğini ifade eden Başkan Türel, “Tarihini bilmeyen toplulukların kimliğini kaybedeceği açıktır. Tarihini bilmemenin neticeleri ağırdır. Devletlerin, toplulukların tarihine, kimliğine yabancılaşmasının neticeleri ağır olmuştur. Yörük Çalıştayı bu açıdan bin yıllık Yörük yürüyüşünü geleceğe aktaracak önemli bir etkinlik olmuştur” diye konuştu.
DESTEĞİMİZ SÜRECEK
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise bu tür faaliyetler kadim kültürümüzle bugün arasında köprü oluşturmak açısından son derece önemli olduğuna işaret etti.
YÖRÜK HOŞGÖRÜLÜ BİR TOPLULUK
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ise bu tür etkinliklerin ‘Neydi o günler’ demek için, nostalji amacıyla değil, geleceğe yönelik olarak yapıldığını, yapılması gerektiğini belirtti. Başkan Uysal, “Yörük barışçı bir topluluktur. Herkesi hoşgörüyle karşılayan, kimseyi yargılamayan, kimseye önyargılı yaklaşmayan bir topluluktur. Çok kolay zıtlıklar ürettiğimiz, çok kolay bölündüğümüz söylendiği bir dönemde bu hoşgörü bizlere çok gerekli” diye konuştu.

Çalıştay, bugün sonuç bildirgesinin yayımlanmasıyla sona erecek.

 

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi