YİNE HOLIDAY POINT YİNE KAÇAK YAPILAŞMA

12 Mayıs 2014 Pazartesi, 14:00
DSC_0031

Ilıca’da bulunan Holiday Point Hotel’in ek inşaatlarındaki kaçak yapılaşma ile ilgili para cezası kesilip, yıkım kararı verildi. Ancak aynı zamanda meclis üyesi olan otel sahibinin oğlu, meclise önerge vererek, cezaları ve yıkım kararlarını iptal ettirdi. Ilıca Belediyesi’nin kapanması nedeniyle konu Manavgat Belediyesi’ne havale edildi.01

Ilıca Belediyesi kapanmadan önce Holiday Point Hotel’in ek inşaatlarını kaçak yapılaşmaya gidildiği gerekçesiyle 3 kez mühürledi. Otel sahipleri belediyenin mühürlerini her defasında kırarak, ek inşaatta çalışmalarını yasa tanımadan sürdürdü. Bir türlü durdurulamayan kaçak otel inşaatı tamamlanma aşamasına geldi. Belediyenin kaçak ek otel inşaatını mühürlemesine rağmen yıkım için hiçbir işlem yapmaması da dikkatlerden kaçmadı. Belediye ile otel sahipleri arasında mühürleme ve mühür kırma yarışı sürerken ilginç bir gelişme yaşandı.

BİR GARİP MECLİS TOPLANTISI

30 Mart 2014 yerel seçimleri ile tarihe karışan Ilıca Belediyesi’nin kapısına kilit vurulmasına sayılı günler kala çok şaşırtıcı bir olay yaşandı. Belediyenin kapanmasına 23 gün kala Ilıca Belediyesi’nde olağan meclis toplantısı düzenlendi. Toplantıda otel sahibinin oğlu olan aynı zamanda meclis üyesi Adem Tuluk, görüşülmesi için gündeme önerge verdi. Önergede otel inşaatlarına yönelik encümence alınan yıkım ve para cezalarının yasal olmadığını öne sürerek, görüşülmesini talep etti.

DSC_0113OTEL SAHİBİ MECLİS ÜYESİ

Toplantıya başkanlık eden Ilıca Belediye Başkanı Fazıl Öz, otel sahibinin oğlu ve CHP’li Meclis Üyesi Adem Tuluk’un önergesinin görüşülmesini, MHP’li Meclis Üyeleri Adem Erdoğan, Adem Karamancı ve Hümmet Tırşak’ın da katıldığı toplantıda kabul etti. Belediye Kanuna göre böyle bir önergenin görüşülmesi belediye meclisinin görev ve yetkileri arasında olmamasına rağmen, önergenin görüşülmesinin kabul edilmesi şaşkınlık yarattı. Önergenin görüşülmesini kabul eden Başkan Öz, otel sahibi ile ve otel sahibinin oğlu meclis üyesi Adem Tuluk’la akraba olması nedeniyle toplantıyı terk etti. Başkan Öz ile birlikte toplantıyı yasa gereği Adem Tuluk’ta terk etti.

TOP MANAVGAT BELEDİYESİ’NDE

Meclis Başkan Vekilinin toplantının devam etmesi için hazır olması gerekirken salonda olmaması, yasaların hiçe sayıldığı işlemlerin bir diğeri olarak yaşananlar arasındaki yerini aldı. Salonda kalan MHP’li 3 belediye meclis üyesi Adem Erdoğan, Adem Karamancı ve Hümmet Tırşak önergeyi görüşüp, encümen kararlarının hukuka aykırı olduğuna karar vererek, para cezalarının ve yıkım kararlarının iptaline karar verdi. Yerel seçimlere yani belediyenin kapanmasına sayılı günler kala gerçekleşen bu olay Manavgat kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Kamuoyu, Ilıca Belediyesi’nin kapanmasından sonra konunun hukuki olarak sorumluluğu üstlenen Manavgat Belediyesi’nin ne yapacağını merak ediyor.

SİDE’DEKİ OTELDE KAÇAK

Ilıca’da ki ek otel inşaatı imar kanununa aykırı olduğu için kaçak damgası yiyip mühürlenirken ve hakkında yıkım kararı çıkarken, otel sahibinin Side’de ki otelinin de kaçak olduğu ortaya çıktı. Ilıca’daki otelle aynı ismi taşıyan Side Holiday Point Hotel’e birçok kaçak ek yapıldığı tespit edildi. Side’de 115 ada 2 parsel üzerinde kurulu otelin tespit edilen kaçak alanlarının saymakla bitmediği görüldü. Otelin ruhsat verilen planına aykırı olarak işlemlerin gerçekleştirildiği tespit edildi.

SİDE BELEDİYESİ’NE SORUŞTURMA

Tutanak ile tespit edilen kaçak yapılaşmanın bloğun bir tanesinin diğer iki bloğa çekme payından fazla yaklaştırılması, dükkanların balkon seviyesine kadar genişletilmesi, geçiş koridorlarının dükkana dönüştürülmesi, üst katlarda balkonların projeye aykırı genişletilmesi, dış cephedeki balkonların ve koridorların kapalı mekan haline getirilmesi, binaların birbirine köprü ile bağlanması, A blok batı kısmında bodrum katta mutfak ve gölgelik yapılması, çatı kata odaların eklenmesi olduğu belirlendi. Vatandaşın şikayetiyle yapılan denetim sonrasında ortaya çıkan kaçak yapılaşma ile ilgili Side Belediyesi tarafından yıkım kararı ve 5 bin lira da para cezası alındı. Ayrıca Kaymakamlık Side Belediyesi çalışanları hakkında soruşturma açtı.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi