02 Ocak 2017 Pazartesi, 11:54
Zümrüt Yılmaz
Zümrüt Yılmaz zumrutyilmaz@turkbeleni.com Tüm Yazılar

Yılbaşı

Hepimize  acı tecrübeler yaşatarak biten ve bizlere ‘öğretici’ olan  2016 senesinin son gününde bir yeni şey daha öğrendik ki  2017 yılı bizlere dostu düşmanı ayırt ettirmeye,vatanımıza sahip çıkmayı öğretmeye,birlik beraberlik içinde yaşamanın kıymetini bildirmeye,savaşın yıkıntılarından değil sevginin gücünden fayda sağlandığını anlatmaya,değişime ayak uydurmamızı hızlandırmaya,korkularımızla yüzleştirmeye,hayatı kontrol altında tutmadan anı yaşamak gerektiğini fark ettirmeye geliyor.

Yılın son ayı olan Aralık ayının farklı bir heyecanı vardır bizde.Hani yeni aldığımız  kıyafeti giyerken, yeni ayakkabımızla işe giderken, biten çikolata kavanozunun son kaşığından çok yeni açtığımız kavanoza ilk kaşığın daldırılmasındaki gibi bir heyecan…Yeniye olan heyecan…Biten bir yılın ardından yenisine çok daha iyi ve güzel olacağına olan inanç ve umutla başlarız. Bu yüzdendir ki  Aralık ayının son gününü ”YILBAŞI” olarak (yılın başı olarak)  ”yepyeni bir yıla nasıl başlarsak öyle geçer” düşüncesine inanarak kutlarız.(Biten 2016 yılında toprağa verdiğimiz onca şehidimizi ve ülkede susmayan bombaları da anımsarsak daha güzel olacağına olan inancımızın sağlamasını yapmak için kutladık.) Bu kutlamanın dinle,  Müslümanlıkla ilişkilendirilecek bir yeri yoktur. Hıristiyanların kutladığı Noel’le bir alakası yoktur. Her gününü  bu ülkede istediği gibi yaşamakta özgür olan insanlar, yılbaşı dediğimiz günü de nasıl yaşamak istiyorlarsa öyle yaşayabilme özgürlüğüne sahiptirler. Buna hiçbir kimsenin engel olma hakkı yoktur. Ancak zihniyeti bozuk,din tacirliği yapan; Müslümanlar arasına nifak sokmaya çalışan, bu ülkedeki en büyük karışıklığı Dini inançlarımızla oynayarak çıkartabileceğine inanan bir kesim tarafından planlanmış hain terör saldırısıyla girdik yeni bir yıla. 2016 yılının zihinlerimizde ve kalplerimizde bıraktığı çokça hüzün,korku,acı ve endişenin yerini bir anlık da olsa 2017’ye girerken  umut ve hayallere bırakarak hain terör saldırılarının bitmiş olmasını dilediğimiz anlarda umutlarımız yeniden çalındı.Ben eminim ki bu ülkede yaşayan herkes yeni bir yıla girerken en çok da bu dilek için tek yürek olmuştu.Bu ve bunun gibi çokça kayıp verdiğimiz hain saldırılara alışmadık ve de alışmayacağız…

Her ne kadar sosyal medyada ”artık alıştık” gibi paylaşımlarla karşılaşsak da bunun acıdan çare bulamamanın,engel olamamanın hissettirdiği üzüntüden kaynaklı olduğunu bildiğimiz bu zorbalığa ve çirkinliğe alışmayacağız. Yüreklerimizi burkan  saldırıların hiçbirini unutmadık,bize yaşatılan acı ve korku dolu günleri sindirmedik… Türkiye’ye sahip olmak, Türk’e boyun eğdirmek isteyenler tarafından ülkemize,askerimize,vatandaşımıza,dinimize yapılan bu saldırılarda ortaya çıkarttıkları şiddet,korku ve endişe onların sahip olmayı amaçladıklarına yetmeyecektir.

Ülkemizde oluşturulmak istenen bu kaosu korku,öfke ve nefretimizle beslemek yerine; sahip olduğumuz aklı ve cesareti kullanarak yok edelim.Yüzyıllardır bu toprakların sahibi ”Biz” olduk; el ele, birlik ve beraberlik ,sevgi ve hoşgörü ile de sonsuza kadar ”Biz” olmaya devam edeceğiz.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi