09 Eylül 2013 Pazartesi, 12:46
Demet İnci
Demet İnci demetdemetinci@hotmail.com Tüm Yazılar

YEŞİL ÇAY İÇMELİ MİYİZ?

Değerli Türkbeleni Gazetesi okurları; Yeşil çayın içeriğine baktığımızda aklımıza gelmeyecek kadar değerli besin bileşenlerinin olduğunu görmekteyiz. Yeşil çayda çok sağlıklı yağ asitleri, karbonhidratlar, proteinler, B,C,E vitaminleri ve birçok mineral bulunurken, beslenme açısından en dikkat çekici kısmı ise polifenol denilen bitkisel kimyasal grubunun flavonoid bileşiklerinden kateşinleri içermesidir. Kateşin denilen bu sağlıklı bileşikler içime hazır şişelenmiş buzlu çaylarda da etkin bir şekilde bulunmaktadır. Yeşil çayın başta koroner kalp hastalıkları, inme, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, mide ve kolerektal gibi çeşitli kanser türleri olmak üzere, artirit, antiviral ve antiinflamatuar hastalıklara karşı koruyucu ve kemik yoğunluğunu düzenleyici etkileri olduğunu gösteren birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır.

ANTİOKSİDAN ETKİ: Yeşil çayın güçlü bir antioksidan etkisinin olduğunu söylemek hiç de zor değildir. İçerdiği polifenol bileşiklerinden kateşin ve gallik asit, buna ek olarak karetenoidler, tokoferoller, askorbik asit(C vitamini); minerallerden krom, manganez, selenyum ve çinkoyu da içermesi potansiyel olarak yeşil çayın antioksidan aktivitesine katkıda bulunarak, onu daha güçlü bir besin haline getirmektedir.

ANTİKANSİROJENİK ETKİ: Özellikle yeşil çay tüketiminin deri, akciğer, ağız, özefagus, mide, karaciğer, böbrek ve prostat kanserine karşı koruduğu birçok araştırma ile kanıtlanmıştır.

ANTİHİPERTANSİF VE KORONER KALP HASTALIKLARINA KARŞI OLUMLU ETKİ: Son yıllarda yapılan çalışmalar, yeşil çayın düzenli tüketilmesinin kan basıncında düşüşe neden olduğunu göstermektedir. Bilimsel veriler, yeşil çayın içiminin kalbe giden damarlarda kolesterol ve kan yağlarının damar duvarına toplanmasını engelleyerek damarın kalınlaşmasını ve daralmasını önlediğini söylemektedir. Düzenli tüketiminin LDL’yi yani kötü huylu kolesterolün kandaki seviyesini düşürerek koroner kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki sağladığı ve kalp krizi geçirme riskinin azaldığını gösteren bilimsel veriler de bulunmaktadır.

VÜCUT AĞIRLIĞI ÜZERİNE ETKİSİ: Son yıllarda şişmanlığın ciddi bir sağlık problemi olarak dünyada yaygın görülmesi nedeniyle fonksiyonel besinlere ilgi artmıştır. Ve de kilo yönetiminde yeşil çayın olumlu tesirleri yüzünden, içerisindeki maddelerden hangilerinin etkin olabileceği tartışılmaya başlanmıştır. Birçok uzun süreli önemli çalışma ile yeşil çayın içerisinde bulunan kateşin fenolik bileşiğin kilo veriminde yardımcı etkisinin olduğu bildirilmiş ve kilo vermek isteyen bireylere yeşil çayın tüketilmesi önerilmiştir. Ayrıca yeşil çayın içerisinde bulunan kafeinin, teoflavinin ve epigallat kateşin galatlın vücut ısısının artmasına bağlı olarak oluşan metabolik etkide etkilerinin olduğu bulunmuş ve yağlanmayı engelleyerek besinin içerisindeki yağ emilimini azalttığı ve dolayısıyla da kilo kaybına neden olduğu kanıtlanmıştır.Birçok olumlu etkilerinden dolayı yeşil çayın günde en az üç fincan, özellikle ana öğünler sonrasında tüketilmesi faydalı olacaktır.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi