Son Dakika
18 Ağustos 2019 Pazar

Parti değil ama parti gibi çalışıyorlar

10 Aralık 2018 Pazartesi, 15:27

Parti değil ama parti gibi çalışıyorlar

31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek yerel seçimin AK Parti ve CHP adayları arasında geçeceği öngörülse de seçim sonuçlarını belirleyecek üçüncü gücün ilçemizde örgütlü mensubu sayıca fazla olan Süleyman Hilmi Tunahan’ın kurucusu olduğu ‘Süleymancılar Cemaati’ olduğu net bir şekilde görülmektedir.

2014 yerel seçimlerinde cemaatle ilgili ortaya atılan iddialar karşında sessizliklerini koruyanların bu seçim evresinde alacakları tutum ilgiyle takip ediliyor.

Neydi bu iddialar?

Hatırlayınız! 2014’de MHP’nin adayı Raşit Enhoş’u destekleyeceği iddiaları kamuoyunda yayılırken, seçime saatler kala karar değiştirerek CHP’nin adayı Şükrü Sözen’e oylarını verdikleri konuşuldu. O dönemde AK Parti ile araları limoni olduğundan AK Parti adayının ismi bile Süleymancılarla anılmamıştı. 10-12 Bin arasında oy potansiyeline sahip olduğu söylenen cemaatin bu süreçteki kazanımları cemaatin, ilçemizde büyüyüp gelişmesine katkısı olduğu yadsınmaz bir gerçek. Bundan dolayıdır ki hiçbir siyasetçi cemaatlerden vazgeçmemekte, vazgeçememektedir. 2019 pazarlıkları belki şimdiden başlamıştır bile.

Süleymancıları ne kadar tanıyorsunuz?

Cumhuriyet’in ilanından sonra ortaya çıkan ve tarikat tanımlaması içerisinde mütalaa edilen İslamcı cemaatlerden olan Süleymancıların da nihai hedefi kendi görüşleri ile şekillenmiş İslam devletidir. AK Parti ile uyuşamamaların temel nedeni de bu tanımlamada yatmaktadır.

Genel Kurmay Başkanlığı’nın Süleymancılarla ilgili hazırladığı rapordan alıntılayalım:

Süleyman Hilmi Tunahan tarafından esasları ortaya konulan bir radikal grup olan Süleymancılar, şer’i esasları benimsemiş olmasına rağmen milli görüşçülerin fikirlerini kabul etmemektedirler. 1965 yılında yürürlüğe giren 633 sayılı “Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Yönetmeliği Hakkındaki Kanun” ile getirilen hüküm gereği, Kur’an kursundan mezun olanların Diyanet İşleri teşkilatında görev almalarının önlenmesiyle, 1966 yılı Ocak ayında, İstanbul’da üç kurucu derneğin bir araya gelmesiyle “Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Dernekleri Federasyonu” hayata geçirilmiştir. Kur’an kursu açma yetkisinin Diyanet’te olduğundan bahisle devamlı takibata uğrayan teşkilat mensupları, 1971 yılına kadar tartışmalı bir şekilde faaliyetlerine devam etmişlerse de bu tarihten itibaren faaliyetlerini “Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği” adı altındaki dernekler vasıtasıyla sürdürmüşlerdir.

Türkiye genelinde 100 bin öğrencisi var

Türkiye genelinde yaklaşık 800 dernek, bu derneklerce faaliyete geçirilen 1200 yurt ve pansiyon ile 16 vakıf ve 28 şirketle yurt içinde ve yurt dışında organize olmuşlardır. Teşkilatın, kurs ve okul talebelerine yardım dernekleri bünyesinde 100.000 civarında öğrencisi olduğu değerlendirilmektedir.

Diğer birçok cemaatte olduğu gibi Süleymancılar grubunda da liderlik aile üyeleri arasında el değiştiriyor. Alihan Cemaatin kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan’dan liderlik torunu Ahmet Arif Denizolgun’a kalmıştı. Denizolgun’dan sonra ablasının oğlu olan Alihan Kuriş başa geçti.

Manavgat’ta da hatırı sayılır bir öğrenci yurdu sayısına ve yüzlerce öğrenciye sahip cemaat giderlerini müritlerinden, bağışlardan ve düzenledikleri kermeslerden karşılıyor. Birde seçim döneminde yaptığı anlaşmalardan.

Parti değil ama parti gibi çalışıyorlar

Adı parti olmayan ama bir parti gibi çalışan Süleymancıların, her seçimde sms’lerle yönlendirme yapan, kapı kapı dolaşarak bir partiden daha aktif çalıştıkları biliniyor. Neredeyse Manavgat’ın 3. Partisi. Siyasi partilerle iyi ilişkiler içerisinde olmaları doğrudan siyaseti etkiliyor. Türkiye’de tarikat-siyaset ilişkisi şeffaflaşmadığı sürece de bu etki devam edecek. Cemaatle anlaşma zemini bulan aday, seçimlere bir adım önde girecek.

You must be logged in to post a comment Login