YENİ ÖMER’LERİ BULMAK

27 Kasım 2018 Salı, 16:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa değişikliğinin ardından AK Parti Genel Başkanlığı’na yeniden dönüşü, “efsanenin dönüşü” gibi oldu.

Erdoğan, genel başkan seçildiği 21 Mayıs tarihinden bu yana partiyi silkeliyor. Önce, metal yorgunluğu” dedi, sonra mesleki deformasyon” diye girdi. Ardından AK Parti’de büyük değişim için düğmeye bastı. AK Parti vitrini ve kabine yenilendi.  Erdoğan tam saha pres uyguladığı teşkilatlardaki değişimleri de tamamladıktan sonra ağırlığını yerel seçimlere yoğunlaştırdı.  Teşkilatlardaki yenilenme, sahada çalışacak olan kadrolara hem dinamizm hem yeni bir şevk ve enerji kazandırmak içindi. Yeni kadroların önünü açmak, Erdoğan’ın deyimiyle, “Yeni Ömer”leri bulmak amacını taşıyordu.

Bu değişimlerde koltuğunu koruyan Manavgat İlçe Teşkilat Başkanı Hasan Öz Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ömer’i’ olarak adını siyasi arenada bir adım ileriye taşımış oldu. Ancak Hasan Öz’ün koltuğunu korumuş olması çok arzuladığı belediye başkan adaylığı kapısını açar mı bilinmez.

Erdoğan’ın teşkilatlarına gönderdiği genelgede; İl, ilçe ve belde teşkilat başkanlarının belediye başkan adaylığı için istifa etmemelerini istemesi şimdilik böyle bir olasılığın olmadığını gösteriyor. Süreçte nelerin kimler lehine değişebileceğini partinin tek karar vericisi genel başkan Erdoğan bilir.

Vatandaşa asıl dokunan yer yerel yönetimler olduğu için oradaki değişimin çok daha önemli olduğunu gördük. Belediye başkanlıkları, belediye meclis üyelikleri ve mahalle muhtarlıklarına kadar bir yenilenmeye gidildiğine şahit olundu.

Böylelikle yerel yönetimlerdeki değişiklik için kriterler de belirlenmiş oldu.

NEDİR BU KRİTERLER? 

1- Şehrine ve partiye yük olan değil yük alan.

2- Temsil kabiliyeti olan. Davaya bağlılığı itibarıyla ‘Yeni Ömer’ler olarak gösterilebilecek, AK Parti’nin temsil ettiği değerleri yaşayan ve yaşatan.

3- yerel yönetimlerde hizmet üreten, gelecek için projesi ve hizmet etmeye enerjisi bulunan.

4- Hizmetleriyle vatandaşa dokunan, vatandaşın da kendisine dokunabildiği.

Yukarıdaki kriterler sübjektif değerlendirmeler olarak görülebilir ama sadece bunlar değil. Bu saydıklarımız daha çok partinin davayla ilgili bölümü. Sadece kurumsal olarak değil, idealler açısından da bir değerlendirmeye tabi tutulacak adaylar. Ancak belediye başkanlıklarında hizmet üretmek, halkın gönlünü kazanmak, hizmetlerle gönüller arasında köprüler kurabilmek önemli. Ama somut kriterlere de bakılacak.

 AK PARTİ’NİN KISTASLARI

 1- Belediyelerin hizmetlerine, yatırımlar için ayırdıkları bütçelere, yatırım harcamalarına, mali yapılarına, kasalarındaki paralarına, borçlarına ve personel yönetimlerine bakılacak.

2- Belediye başkan adayları teşkilatlara sorulacak. Yetinilmeyecek, halka sorulacak. Her il ve ilçe için anket yapılacak. Mevcut belediye başkanlarının hizmetlerinden memnuniyet araştırılacak.

3- Belediye başkan adaylıkları için ucu açık anket yapılacak. “Mevcut belediye başkanını aday olarak görmek istiyor musunuz” sorusuyla birlikte “Kimi aday olarak görmek istiyorsunuz” sorusu sorulacak.

4- Eğer bir ilde aday konusunda kesin bir kanaat oluşmazsa ikinci kez anket yapılacak. Bu kez “Kimi aday olarak görmek istiyorsunuz sorusunun” yanına bir önceki ankette öne çıkan isimler de sorulacak. Şunlardan hangisini görmek istiyorsunuz denilecek. Bazı kritik belediye başkanlıklarının seçiminde ise, halkla birebir görüşme yapılarak hazırlanan raporlardan yararlanılacak.

Bu kıstasların dışında partili olmayan ama bölgesinde sevilen, sayılan ve seçimi kazanabileceğine inanılan isimlerinde devşirilebileceği sıkça dillendiriliyor. Merak ettiğimiz tüm soruların cevaplarını aday isimler tam açıklandıktan sonra bulabileceğimiz gerçeği de göz önünde duruyor.

Erdoğan bu kriterlere ve kıstaslara uygun gördüğü 60 ismi açıkladı. Geri kalan adayları ise Güney Amerika dönüşü açıklayacağını bugünkü partisinin grup toplantısında açıkladı.

2019 seçimlerine 4 ay gibi bir süre kalmasına rağmen Erdoğan, AK Parti’yi yeniden tasarlayarak seçimlere hazır hale getirdi. Seçimlere yeni kadrolarla, yeni bir ruhla ve yeni Ömer’leriyle hazırlanıyor. Teknolojinin yenilenmiş tüm olanaklarını kullanarak 2019 Mart’ına sıkı bir şekilde hazırlanarak sürpriz yaşamak istemiyor.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi