Vikinglerin gözü Antalya’da

27 Şubat 2016 Cumartesi, 14:34
vikinglerin-gozu-antalyada

1997 yılından bu yana düzenlenen ve İskandinav pazarının en büyük turizm fuarı olarak kabul edilen Ferie For Alle Herning Danimarka Fuarı bugün başladı. Doğa sporlarının yanı sıra futbol ve yüzmeye ilgi duyan Danimarkalıların özellikle Antalya’ya dönük taleplerinde artış olması bekleniyor.

26-28 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuar geçtiğimiz sene 62 bin 855 kişi tarafından ziyaret edilirken, bu sene Göteborg Fuarı’nın iptal edilmesi ile birlikte daha büyük ilginin olması bekleniyor. AKTOB Tanıtım Direktörü Yelda Karaca’nın verdiği bilgilere göre, Bin 96 fuar katılımcısının yer aldığı fuar, Uluslararası, Golf Show, Kampçılık, Danimarka ve Doğa sporları olarak 5 büyük alana yayılırken; kamp, karavan ve doğal yaşam alanları Danimarkalılar’dan yoğun ilgi görüyor.

EN ÇOK ANTALYA’YA GİTTİLER

Fuarla ilgili değerlendirmede bulunan Kophenhag Tanıtma Müşaviri Recep Gençdağ, verdiği rakamlarla İskandinav pazarının geçtiğimiz yıla oranla ilerleme kaybettiğini belirterek farklı turizm alternatiflerinin tanıtılmasına önem verdiklerini ifade etti. Gençdağ’ın aktardığı rakamlara göre, 2015 yılında Danimarka’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 408 bin 841 iken 2014 yılında da hemen hemen aynı seyirdeydi. Öte yandan, Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısı ise 218 bin 469 idi bu da Antalya pazarın yarıdan fazlası anlamına gelmektedir.

TÜRKİYE’DEN 11 KATILIMCI

Türkiye operasyonları yapan Spies-Thomas Cook, Star-Tui, Sunweb, Apollo, Bravo Tours, Bilyana ve Detur’un standlarında sıcak satış yapma imkanı bulduğu fuarda Danimarka’nın önemli bir golf potansiyeli olması sebebiyle Antalya Belek otellerinden yüksek katılım gerçekleşirken spor turizminde iddialı olan Regnum, Cornelia, Gloria, Maxx Royal, Titanic ve Wow Hotels gibi oteller de fuardaki yerini aldı. Türkiye’nin toplamda 120 metrekare alanda 11 katılımcı ile hazır bulunduğu fuarın ilk günden yoğun bir katılımcı kitlesine ev sahipliği yaptığı gözlemlendi. Doğa sporlarının yanı sıra futbol ve yüzmeye yoğun ilgi duyan Danimarkalılar, özellikle Antalya’ya dönük taleplerin artışına sebep oldu.

Öte yandan sektör temsilcileri, Danimarkalıların 2016 tatil tercihlerinde güvenliğin ön planda olacağını belirterek, bu sene mevcut şartlardan azalacağını düşündükleri rezervasyon rakamlarının şartların olumlu yönde değişmesi halinde tekrar eski seyrine döneceğini ifade etti.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi