Vatandaş gözüyle turizm eylem planı: Amaç büyük firmaların batışını engellemek

24 Şubat 2016 Çarşamba, 09:00
sekiz-maddelik-turizm-eylem-plani

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 8 maddelik Turizm Eylem Planı’nıyla ilgili Antalya’da yaşayanların genel kanısı, eylem planının günü kurtarmak üzere yapıldığı yönünde. Bazı vatandaşlar, turizm acentelerinin artık iç pazara yönelmesi gerektiğini vurguluyor.

Antalya’da yaşayan vatandaşların Turizm Eylem Planı değerlendirmeleri şöyle:
Neslihan ÖZbolat (25-Yönetici Asistanı): Eylem planının düşünülmesi doğru gibi gözükse de bu plan sadece seyahat acentelerini kısa süreliğine rahatlatacak gibi görünüyor. Bu destek uzun soluklu olmadığı için uzun vadede bir çözüm olacağını sanmıyorum. Rusya ile sorunların bi ran önce çözülmesi gerekiyor.
Perihan Akyar (28-Antrenör): Net çözüm değil. Zaten turist gelmiyor. Tamamen firmaların batışı engellenmeye çalışılıyor. Bundan sokaktaki vatandaşın faydası ne olacak? Boş uçak getiren turizmciye destek var ama otelde müşteri olmayınca çalışanlar işsiz kalacak. Buna ne demeli? İşsizler esnaftan alışveriş yapamayınca esnaf ne yapacak? Bunlara bir çözüm var mı?
Mert Elder (37-Bilgi İşlem Sorumlusu): Darboğazdan çıkmak için öncelikli olarak iç piyasanın rahatlatılması gerekiyor. Turizmciler, dışardan getirilecek turlara yoğunlaşacağına, iç pazara dönmeleri daha iyi olur. Alacakları destek de böylece onları uzun soluklu rahatlatacaktır.
Hüseyin Heybeci (35-Yazılım Uzmanı): Günü kurtarmak için açıklanan bir plan. Her zaman olduğu gibi uzun vadeli değil, kısa vadeli düşünceler. Bu turizmci ile birlikte turizmciye lojistik destek veren firmaları rahatlatan bir durum olabilir. Ayrıca bu destekten gerçekten de yerli yatırımcı mı faydalanacak. Çünkü birçok turizm firması yabancıların.
Süleyman Can Uryan (49-Emekli Albay): Benim devletim, Rusya gibi bizi yıldırmak isteyen kişi veya devletlere en güzel cevabı verir. Türkiye Cumhuriyeti iyi veya kötü, uzun veya kısa her türlü zorluğun altından kalkacak güçtedir. Devlet büyükleri bu planı açıklarken bir bildikleri vardır diye düşünüyorum.
Hatice Yaveri (44-Hemşire): Kısa sürede tamam ama uzun vadede para ile çözülecek bir durum değil. Büyük firmaların batışının engellenmesi, ancak dış ülkelerle siyasi ilişkilerin düzeltilmesi ile mümkün olabilir. Ayrıca, yurt dışına turist olarak veya iş için çıkan Türklerin yaşadığı sorunlar nasıl çözülecek? Yurt dışında bize yapılan kötü muamele nasıl giderilecek?

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi