Üniversite öğrencilerine girişimcilik zirvesi

26 Şubat 2016 Cuma, 15:17
Üniversite öğrencilerine girişimcilik zirvesi

ULUSLARARASI Antalya Üniversitesi (UAÜ) ve Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) işbirliğiyle ‘Girişimcilik Zirvesi’ düzenlendi.

Üniversitede yapılan zirvenin açılışına UAÜ Rektörü Prof. Dr. Cihat Göktepe, ANSİAD Başkan Yardımcısı Sadi Kan ve üniversite öğrencileri katıldı. Kurumsal girişimcilikten, sosyal girişimciliğe, üniversitede girişimcilikten kadınların girişimcilikteki payına kadar girişimciliğin tüm boyutlarıyla ele alındığı zirvede, Silk&Cashmere CEO’su Ayşen Zamanpur, Bera Medya Grubu CEO’su Alper Afşin Özdemir, 4129Grey CEO’su Alemşah Öztürk, Habitat Derneği ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi Başkanı Sezai Hazır, DBI kurucusu ve Galata Business Angels Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Şeker, Vodafone İş Marka Ortakları ve Girişimcilik Programları Müdürü Rüçhan Ziya gibi alanında uzman isimler tecrübelerini paylaştı.
Girişimciliğin öneminden bahseden ve ülkemizin içinde bulunduğu durumun zor olduğunu anlatan Rektör Göktepe, “Bunun en bariz örneklerinden bir tanesi orta gelir tuzağı, diğer bir ifadesiyle vasatlık. Teknolojide vasatlık, sosyal sermayede vasatlık, eğitimde vasatlık ve bütün bunların hepsi dönüyor dolaşıyor total kalkınmamız ve gelişmemizi olumsuz etkileyen hususlar. Çare var, çare öncelik eğitim. İlim iklim ister, bir yerde iklim ortam varsa orada gelişmek mümkündür. Eğitimle girişimciliği iç içe değerlendirmeliyiz, birbirinden ayrılmaz iki parça. O manada eğitimin merkezinde de özgürlük var. O yüzden üniversitemizin kuruluşundan itibaren felsefesinde lider girişimci yetiştirmeyi merkeze alan, STK’larla işbirliğini öne alan, merkezinde kalitenin, özgürlüğün huzurun olduğu bir anlayışla yola çıkıldı” dedi.
ANTALYA’DA ÜNİVERSİTELER PLATFORMU HAYALİ
UAÜ’nün Antalya’da ilk vakıf üniversitesi, bu manada ilk sosyal sorumluluk projesi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Cihat Göktepe, “Onun için bizim bir hayalimiz var. Antalya’da üniversiteler platformu kurmak. Bunun için de iklime ihtiyacımız var. Bu iklimin olabilmesi için de eğitim kurumları, STK’lar, diğer müteşebbisler ortak akılla çalışmalı. Ülkemizin, insanlığın ihtiyacı olan budur. 2012’de ilk öğrencisini alan üniversitemizde şu an 2 bin civarında lisans, 200 civarında da lisansüstü öğrencimiz var. Türkiye’de olması çok zor birşeyi burada gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin üçte biri yurtdışından ve dünyanın 90 farklı ülkesinden. Aynı zamanda 30 farklı ülkeden de uluslararası hocamız kampüsümüzde. Çok kültürlü bir ortamda, huzur içinde, kaliteli eğitim ve öğretim yapmaya çalışıyoruz. Girişimcilik de bunun merkezi” dedi.
50 BİNİN ÜSTÜNDE ÖĞRENCİYE ULAŞILDI
ANSİAD Başkan Yardımcısı Sadi Kan ise ANSİAD olarak ‘Sürdürülebilir yaşam için girişimcilik’ sloganıyla gençlerin yenilikçilik potansiyelini keşfedip, güçlü bir vizyona sahip olmaları amacıyla 13 yıldır girişimcilik çalışmaları yaptıklarını anlattı. İlk başta girişimcilik haftası olarak bir haftalık etkinlik düzenlediklerini kaydeden Sadi Kan, bu etkinliğin artık 12 aya yayıldığını söyledi. Sadi Kan, bu zaman içinde Akdeniz Üniversitesi, UAÜ, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencilerine ‘Bir Fikrim Var’ diyerek iş fikri çalışmalarına yönelik proje yarışmalarıyla bu fikirlerin desteklendiğini dile getirdi. 2015 yılından itibaren bu projeye lise öğrencilerinin de dahil edildiğini kaydeden Kan, Girişimcilik Haftası etkinlikleri kapsamında bugüne kadar 50 binin üzerinde öğrenciye ulaşıldığını da sözlerine ekledi.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi