Ümit Uysal: Saldırı ve karalama kampanyası yapılıyor

25 Şubat 2016 Perşembe, 16:12
ümit uysal

MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, iki basın kuruluşunda günlerdir Muratpaşa Belediyesi aleyhine yer alan yazılara tepki gösterdi.

Başkan Uysal, Muratpaşa Belediyesi Dilşad Refizade İlkokulu Spor Salonu açılışı sonrası basın mensuplarına açıklamada bulundu. “İki basın kuruluşunun incir çekirdeğini bile doldurmayacak konuları böyle afaki bir manşet mantığıyla ele alıp özel bir durum varmış gibi okuyucularıyla paylaşmasını anlayamıyorum” diyerek sözlerine başlayan Ümit Uysal, şunları söyledi:
“Biz siyaseti esas alarak siyasi farklar üzerinden çatışarak belediyecilik yapmamaya çok gayret ediyoruz. Çünkü toplumun yararına davranmak durumundayız. Açıkçası Büyükşehir Belediyemizle de kamu yararı hilafına bir çatışmaya girmemek için özel bir gayret sarfediyoruz. Çünkü halkımızın kamu hizmetlerini düzgün alabilmesi için yerel yönetimler arasında eşgüdüm olması gerekiyor. Fikir ayrılıklarımız olsa bile biz bunu kamu yararına aşıp doğru bir şekilde barışçıl bir şekilde yorumlamaya çalışıyoruz.”
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in kamu yararına yaptığı işlerden dolayı şahsına sık sık teşekkür ettiğini ifade eden Başkan Ümit Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu işbirliği üzerinden de sık sık Menderes başkanın şahsıma teşekkür ettiğini duyuyorsunuz. Dünkü muhtar evi açılışında da aynısı gerçekleşti. Biz de beraber çalıştığımız konularda hem Büyükşehir Belediye Meclisimize, hem Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür etmekten, ara ara gerektiğinde işbirliği yapmaktan çekinmedik. Bunlar toplumun önünde, toplumun yararı için yapılması gereken, medeni, kaliteli, nitelikli davranışlardır. Ama bunlar yapılırken bir taraftan da Büyükşehir Belediye’mizle çok yakın ilişkileri olduğu bilinen basın kuruluşlarının böyle bir saldırı ve karalama kampanyası içinde olması büyük bir çelişki doğurmaktadır. Eleştiriyle karalama arasında fark vardır. Herkes eleştirebilir, ancak 4-5 gün üst üste hiçbir yasadışılığı olmayan, incir çekirdeğini doldurmayacak tamamen yasal, makul işler karalanıyor.”
Karalamalarla ilgili konulardan da söz eden Başkan Uysal sözlerini şöyle tamamladı:
“Benden önce belediyede görev yapmaya başlamış memurlar, benim yapılandırdığım akrabalar olarak lanse ediliyor bir haberde. Yine bir diğer haberde bir başkan yardımcısı bakım yükümlülüğü olan engelli çocuğuyla aynı evde kalıyor diye engelli çocuğuna orayı tahsis ettiği iddia ediliyor. Bir başka haberde sanki başka belediyelerde belediye iştiraklerini rakip partilere yönettiriyorlarmış gibi bizim iştirakimiz olan şirketlerde CHP’li seçilmiş arkadaşların görev alması sanki çok olağanüstü bir şeymiş gibi sunuluyor. Yine bir başka haberde yasal toplu sözleşmeden başkan yardımcılarımızın yüzde 50 oranında yararlanması çok ayıp bir manşetle duyurulmuş. Ben basın mensubu arkadaşlara hiçbir şey söylemiyorum. İşlerini yapıyolardır. Ancak şu kadarını söylemek zorundayım. Allah hiçbir siyasetçiyi başka siyasetçileri karalayarak siyaset yapmak durumunda bırakmasın. Ben bunu Menderes başkana yakıştırmam. Yaptığını da düşünmüyorum. Ama ortada bir yanlışlık var. Allah hiçbir basın mensubumuzu da insanlara böyle iftira niteliğinde haber yapmak zorunda bırakmasın. Bunlar gerçekten üzücü şeyler. Ama şehir olarak biz bunları aşarız, tolere ederiz. Burada sayın Menderes Türel’i suçluyor değilim. İyi niyetle bunları hep birlikte aşarız diye düşünüyorum.”

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi