Son Dakika
18 Ağustos 2019 Pazar

Uluslararası sinema başarısı Manavgat’tan çıktı

23 Aralık 2016 Cuma, 17:26

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan ve sinema tutkunu olan Hakan Ünal, “Portakal” adlı kısa film çalışması ile Polonya Uluslararası Film Festivali’nde birincilik ödülünü aldı.

Dünyanın birçok ülkesinden katılım sağlanan yarışmada 2500 film arasından ilk 100’e girmeyi başaran ardından da birincilik ödülüne layık görülen “Portakal”ın konusu ise Türkiye’nin ve dünyanın kanayan yarası ‘kadına şiddet’ olarak işlendi.

hakan-unal-portakal

Yarışma için çekim hazırlıklarına başlamadan önce Manavgat Belediyesi’nden destek istediğini belirten Ünal, hiçbir yanıt almadığını belirtirken duruma üzüldüğünü ifade etti. Manavgat’ta çalışan ve yaşayan biri olarak kendisinin yaptığı kültürel çalışmada küçükte olsa destek vermelerini bekleyen Yönetmen Ünal, “Yaptığımız çalışma ile Manavgat’ın ismini uluslararası platformda duyurmayı başardık. Bunun ardından gelecek olan başarılarımız için gerekli desteğin geleceğine inanıyoruz” dedi.

Başrollerini Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncularından Muammer Çağatay Keser’in ve İstanbul Devlet Tiyatrosu oyuncularından Gizem Erdoğan’ın paylaştığı film Antalya’nın tarihi bölgesi Kaleiçi’nde ve Manavgat’ın Sorgun bölgesin’de çekildi.

portakal_hakanunal_03 portakal_hakanunal_02

Kadına şiddetin farklı bir biçimde ele alındığı 22 dakikalık ‘Portakal’ filmi Polonya Film Festivali’nde aldığı başarının ardından festival yolculuğuna Toronto Film Haftası finalinde gösterilmeye hak kazanarak devam etti. Ayrıca film, ABD, İsviçre, İngiltere ve Kanada’da ödüller alıp özel gösterim şansı yakaladı.

Geçtiğimiz günlerde ise Londra Uluslararası Film Festivali’nde Yabancı Dilde En İyi Kısa Film, En İyi Kurgu, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine aday gösterilen ‘Portakal’ın başarısı izlenmeye devam ediyor…

Portakal’ın Facebook Sayfası için tıklayınız…

Portakal – Fragman

Portakal (orange) trailer 2 from hakan ünal on Vimeo.

You must be logged in to post a comment Login