Son Dakika
20 Ağustos 2019 Salı

‘Üç Renk’ balesi prömiyer yapacak

23 Mart 2016 Çarşamba, 16:55

ANTALYA Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) tarafından ilk kez sahneye konulacak ‘Üç Renk’ balesinin ilk gösterimi 26 Mart’ta yapılacak.
ANTDOB’un ilk kez Antalyalı sanatseverler için sahneleyeceği ‘Üç Renk’ balesinin provaları sürüyor. Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde 26 Mart’ta prömiyeri yapılacak ‘Üç Renk’ balesi üç farklı eserden oluşuyor. Eserin birinci perdesinde yer alan ‘İç-İn’ bölümünde, dansçıların gerçek hayatları, dans esnasında iç dünyalarında yaşadıkları anlatılıyor. İç-İn’ bölümünün libretto ve video tasarımı Çiğdem İnan’a ait. Mikhail Glinka, J.S. Bach, Marin Marais’in müziklerini, Berk Sarıbay’ın koreografisini yaptığı bölümde, Esra Taner (Solo Kız), Cankat Özer (Solo Erkek), Derya Tokgöz ve Tolga Burçak (Pas de Deux Çifti), Burcu Bodur, Melda Sipahi, Elif Burçe Çaltekin, Aslı Çakır, Sinem Ertan, Bader Çakan, Seda Manaz, Sevgim Aksoy ve Bahanur Ayata sahneye çıkacak.
Eserin ikinci bölümü ‘Arada’ ise 5 erkek ve 1 kadın dansçının yer aldığı sahnede, kadın-erkek ilişkisi işleniyor. Maurice Ravel’in müziğini, Deniz Özaydın’ın libretto ve koreografisini hazırladığı bu bölümün dekor- kostüm tasarımı Gürcan Kubilay, ışık tasarımı Fuat Gök imzasını taşıyor. Bu bölümde ise Özde Eren, Kürşat Kılıç, Yağızhan Danış, Umut Çaltekin, Burak Özbek ve Burak Burçak sahneye çıkacak.
Son perde olan ‘Danzon’ ile kadın-erkek ilişkisi kırmızı ve siyah renkler kullanılarak sahneleniyor. Arturo Marquez’in müziği, Armağan Davran ile Volkan Ersoy’un koreografisiyle sahnelenecek olan ‘Danzon’ bölümde ise kadın ve erkek ilişkisinin en kuvvetli simgesi olan ‘kırmızı’ ile soyluluk, ağırbaşlılık ve gücün sembolü, asaletin temsilcisi olan ‘siyah’ın dansı yer alacak. ANTDOB’un eşlik edeceği bu bölümde şef İbrahim Yazıcı orkestrayı yönetecek. Bölümün dekor tasarımı Tayfun Çebi, kostüm tasarımı Gülay Korkut ve ışık tasarımı Fuat Gök’e ait. Prömiyer gecesinde Esra Taner, Tolga Burçak, Seda Manaz, Burak Özbek, Derya Tokgöz, Yağızhan Danış, Sevgim Aksoy, Evren İskender, Öykü Ertürk ve Okan Ünal sahne alacak.
SEVEREK, KEYİFLE İZLENECEK
Hazırlık çalışmalarına 6 hafta önce başlanılan ‘Üç Renk’ adlı bale eserinin koreograflarını hazırlayan Çiğdem İnan, Deniz Özaydın, Volkan Ersoy, Antalyalı bale ve dansseverlerin eseri izlerken büyüleneceklerini söyledi.
26 Mart’ta prömiyeri yapılacak ‘Üç Renk’ balesi 29 Mart ve 31 Mart’ta da izleyiciyle buluşacak.

 

You must be logged in to post a comment Login