Türk-Alman buluşması kitaplaştırıldı

16 Şubat 2016 Salı, 12:24
turk-alman-bulusmansi

AKDENİZ Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ve Almanya ile Türkiye’den 400’ün üzerinde akademisyen, araştırmacı, uzman, siyasi ve girişimcinin katıldığı Türk-Alman buluşması kitaplaştırıldı.

Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM) ve Berlin Alice Salomon Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin üçüncü kez ortaklaşa düzenledikleri ‘Türk-Alman Bilimsel İşbirliği Forumu’nun sonuçları yayımlandı. 6-8 Kasım 2014 tarihleri arasında AÜ’de gerçekleştirilen ve Almanya ile Türkiye’den 400’ün üzerinde akademisyen, araştırmacı, uzman, siyasi ve girişimcinin katıldığı Türk-Alman buluşması kitaplaştırıldı. Türkçe ve Almanca yayımlanan kitapta, yarım asrı geçen Almanya’ya göç, Avrupa Birliği’ne uyum çabaları ve sayısız işbirliği deneyimleri ile güncel işbirliği koşulları anlatılıyor.
‘Türkiye ve Almanya, Cilt III: Toplum, Sağlık ve Eğitimde Çeşitlilik’ adıyla yayımlanan kitap 600 sayfanın üzerinde bir kapsama sahip. Almanya’dan ve Türkiye’den katkı veren bilim insanları, uzmanlar, bilim ve eğitimden sorumlu yöneticilerin yazdığı 35 makaleden oluşan kitap, Almanya ve Türkiye’nin Avrupa’daki yeri, konumu ve işbirliği fırsatlarını içeren ilk bölümle başlıyor. Çeşitliliği toplum, sağlık, eğitim ve iş yaşamında her iki ülke açısından değerlendiren kitabın ikinci bölümünü, iki ülke arasındaki bilimsel işbirliğinin güncel koşulları, farklı modelleri ve bu işbirliğini desteklemeye yönelik programları tanıtan üçüncü bölüm takip ediyor.
Kitabın editörlüğünü AKVAM Müdürü Prof. Dr. Erol Esen ve Berlin Alice Salomon Üniversitesi öğretim üyesi ve eski rektörü Prof. Dr. Theda Borde yaptı. Kitabın basımını üstlenen Antalya Üniversite Destekleme Vakfı’na teşekkür eden AKVAM Müdürü Prof. Esen, Forum sonuçlarının yayınlandığı kitabın, posta ücreti karşılığında isteyenlere ücretsiz olarak gönderilebileceğini kaydetti. Esen, kitap için proakvam@akdeniz.edu.tr mail adresi veya 0242-310 1547 numaralı telefonla iletişime geçilebileceğini söyledi.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi