Turizmde 6 aylık kayıp 4 milyonu aştı

28 Temmuz 2016 Perşembe, 19:15

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, turizmde 6 aylık yabancı turist kaybının 4 milyonun üzerine çıktığını belirterek, “Turizmde geçen yıla göre kayıp yüzde 28 boyutuna çıktı. Antalya kayıtlı istihdamda en fazla kayıp yaşayan il oldu. Her 10 çalışandan biri işsiz kaldı” dedi

Çetin Osman Budak, turizmdeki ilk 6 aylık döneme ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’ye 2015’in ilk altı ayında 14.8 milyon turist gelirken, bu yıl gelen yabancı turist sayısının 10.7 milyon olarak gerçekleştiğini, kayıp oranının yüzde 27.8’e yükseldiğini kaydetti. Budak, Rusya ile birlikte Avrupa ve OECD ülkelerinden yaşanan gerilemenin bu tabloyu ortaya çıkardığını söyledi.

Rusya’dan kaybın yüzde 87.3 düzeyinde olduğunu, Türkiye’ye 2014’te 1.9 milyon, 2015’te 1.4 milyon Rus turist gelirken, bu rakamın 2016’nın ilk yarısında 183 binde kaldığını kaydeden Budak, “Avrupa pazarında da kayıp yüzde 31 düzeyinde. Avrupa’nın 22 ülkesinde geçen yıl 6.2 milyon turist gelirken, bu yıl 4.2 milyonda kalmıştır. Gelecek yılları da kapsayan, bir planlama ve etkili bir tanıtım hamlesi yapılması zorunlu” diye konuştu.

ANTALYA’DA İŞSİZLİK REKORU

Turizmdeki krizin en fazla Antalya’yı vurduğunu ifade eden Budak, Antalya’nın Temmuz ayındaki turizm hareketliliğinde de kaybın yüzde 50 boyutunda olduğunu söyledi. Budak, “Antalya’da Temmuz ayının ilk 27 günlük bölümünde kayıp yüzde 49. Gecen yıla göre yalnızca Temmuz ayında 830 bin, 1 Ocak-27 Temmuz döneminde ise 2.7 milyon turist kaybı var. Bu kayıplar, turizm çalışanlarını, esnafı, örtü altı üreticilerini, turizmle bağlantılı tüm sektörleri ağır şekilde etkiledi. Binlerce yurttaşımız evine ekmek götüremiyor” diye konuştu.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) belirlemelerine göre, en büyük istihdam kaybının da Antalya’da yaşandığına dikkat çeken Budak, “Antalya’da kayıtlı istihdamda geçen yıla göre kayıp yüzde 9.4. Bu oranla Antalya, Türkiye genelinde en fazla istihdam kaybeden il olmuştur. İstihdam kaybı rekoru kıran  Antalya’da 10 çalışandan biri, 51 bin 981 kişi işini, aşını kaybetti. Kayıt dışı çalışanlar da eklendiğinde tablonun daha ağır olduğu ortada. Kriz ağırlıklı olarak Antalya’yı vurmuştur” dedi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi