TRT’den çocukların dil gelişimine destek

24 Kasım 2014 Pazartesi, 13:16
elif kurt1

elif kurt12Karadeniz Teknik Üniversitesi(KTÜ)  Doktora Öğrencisi Elif Kurt, hazırladığı yüksek lisans tezinde TRT Çocuk Kanalının çalışmalarını değerlendirdi. Kurt, TRT’nin çocuklara ayırdığı kanalın okul öncesi öğrencilerinin dil gelişimini desteklediğini söyledi.
Türk Eğitim-Sen Antalya 2 Nolu Şube Başkanı Fethi Kurt’un kızı olan Karadeniz Teknik Üniversitesi(KTÜ) Eğitim Bilimleri Enstitüsü Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı doktora öğrencisi Elif Kurt,  “TRT Çocuk Kanalının 4-6 Yaş Grubu Öğrencilerinin Dil Gelişimine Etkisi Hakkında Öğrenci, Öğretmen ve Veli Görüşleri” konulu doktora tezi hazırladı. Kurt, doktora tezinde, , TRT Çocuk kanalının okul öncesi öğrencilerinin dil gelişimini değerlendirdi.
Doktora tezi hazırlama çalışması sırasında, 22 öğrenci, 22 öğretmen ve 22 veli olmak üzere toplam 66 kişiden görüş aldığının altını çizen Kurt, “Televizyonun okul öncesi çocuklar arasında çok fazla izlenmesi, çocukların televizyona bağımlı olmasının olumsuz yönleri var.  Fakat televizyon karşısında çok fazla zaman geçirmemek şartı ile belirli çocuk kanallarının çocuğun dil gelişimine olumlu etkiler yaptığı görülüyor” dedi.
Cümle kurma becerileri artıyor
Elif Kurt, araştırmaya katılan velilerin büyük çoğunluğunun TRT Çocuk kanalının çocukların cümle kurma becerilerini olumlu yönde etkilediği görüşünde olduğunu belirtti. Kurt, ayrıca velilere göre TRT Çocuk kanalının, çocuklara belirli cümleleri ezberleme, düzgün cümle kurma, rica cümlelerini ve farklı kelimeleri cümle içinde kullanma becerilerini kazandırdığını ifade etti. Bunun yanında okul öncesi öğretmenlerinin, çocukların TRT Çocuk kanalından bilmece, şarkı, şiir ve tekerleme öğrendikleri, öğretmenlerin de kanalda yayınlanmakta olan programları sınıfta materyal olarak da kullandığını dile getiren Kurt, tezinde şu tespitlere yer verdi: “Geçmiş yıllarda çocuk ve televizyon ile ilgili yapılmış olan araştırmalar, çoğunlukla televizyonun çocuk gelişimini olumsuz etkilediği sonucuna ulaşmıştır. Araştırmacılar, televizyon izleyen çocuklarda dikkat azalması, okuma isteğinin körelmesi,  hayal dünyasının daralması, iletişim bozukluklarının oluşması ve bazı zihinsel gelişim süreçlerinin gerilmesi gibi birtakım sorunların görüldüğünü ifade etmektedirler.
Miniklerin gözdesi olan programlar hangileri?
 ‘TRT Çocuk Kanalının 4-6 Yaş Grubu Öğrencilerinin Dil Gelişimine Etkisi Hakkında Öğrenci, Öğretmen ve Veli Görüşleri’ konulu tez çalışmamızın verilerini devlete bağlı ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında öğrenim görmekte olan 4-6 yaş grubu 22 öğrenci aracılığı ile topladık. Bu kapsamda öğrenciler, öğrencilerin velileri ve öğretmenleri ile mülakatlar yaptık. Çalışma süresince 22 öğrenci, 22 öğretmen ve 22 veli olmak üzere toplam 66 kişiden görüş aldık. Televizyonun çok fazla izlenmesinin ve çocukların televizyona bağımlı olmasının onları olumsuz yönde etkilediğinin göz önünde bulundurulması gerçeği bir yana, televizyon karşısında çok fazla zaman geçirmemek şartı ile belirli çocuk kanallarının çocuğun dil gelişimine olumlu etkiler yaptığını tespit ettik.
Öğrencilerle yapılan mülakatlar neticesinde TRT Çocuk kanalında yayınlanan Pepee, Canım Kardeşim ve Köstebekgillerin 4-6 yaş grubundaki öğrencilerin dil gelişimine en fazla katkı sağlayan programlar olduğu sonucuna ulaştık.  Veliler ve öğretmenlerin de TRT Çocuk kanalındaki bazı programların çocukların dil gelişimini olumlu etkilediği görüşünde olduğu araştırmamız neticesinde ortaya çıktı.”

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi