TGB’Lİ ÇOCUKLAR HAKİM KARŞISINDA

25 Kasım 2014 Salı, 16:06
IMG_0230

IMG_02343 Mart 2014 tarihinde Manavgat Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaparak hükümeti protesto eden yaşı 18’in altında 4 TGB’li üyesine, attıkları ‘hırsız Tayyip’ sloganı nedeni ile başbakana hakaretten dolayı dava açıldı.
Cumhuriyet Savcısı Ali Biçer’in hazırladığı iddianame doğrultusunda bugün Manavgat 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan TGB’li gençlerin duruşması 28 Ocak 2014 tarihine ertelenirken, duruşma sonrası açıklama yapan TGB Manavgat Başkanı Barış Dikmen davadan çıkan karar ne olursa olsun, gençlik olarak mücadeleye devam edeceklerini söyledi.
Aynı zamanda kendisi de yargılanan 4 TGB’li arasında bulunan Barış Dikmen yaptığı açıklamada; ” Tayyip Erdoğan’a hırsız deyip hakaret ettiğimiz gerekçesi ile yargılanmak için bugün saat 10 da mahkememiz vardı. Bugünkü görülen mahkeme sonucu davamız 28 ocak’a ertelenmiştir. Manavgat halkını duyarlı olmaya ve Manavgat’ın devrimci,aydın, ilerici, Atatürkçü gençliğine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bizler yaptığımız her eylemde, bu davada söz konusu olan eylemde dahil inancımızın ve kanaatimizin gereğini yaptık, yine olsa yine yaparız ! Bizler Mustafa Kemal’in Bursa Nutku ve Gençliğe Hitabede Türk gençliğine biçtiği görevleri yerine getirdik, getirmeye de devam edeceğiz! Bizler için en büyük muhakeme Türk milletinin vicdan muhakemesi dır. Çıkacak karar ne olursa olsun gençlik mücadeleye devam edecektir” dedi.
Cumhuriyet Savcısı: ‘Kamu davası açılması için yeterli şüphe oluştu’
TGB’li gençlerin yargılanması için iddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Ali Biçer, hazırladığı iddianamede, ‘Emniyet birimleri tarafından tutulan tutanaklar, olay anı gösteren görüntülerin bulunduğu CD, suça sürüklenen çocuk savunmaları ve tüm dosya kapsamı dikkate alındığında yukarıda açık kimliği yazılı suça sürüklenen çocukların üzerilerine atılı yukarıda sevk maddeleri yazılı suçu Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak görev yapan mağdura hitaben alenen “hırsız Tayyip” demek sureti ile bu şekilde işledikleri hususunda kamu davası açılması için yeterli şüphe oluştuğu deliller ve tüm soruşturma evrakı kapsamında anlaşılmakla, suça sürüklenen çocukların müsnet suçtan yargılanmalarının yapılarak, delillerin takdiri mahkemeye ait olmak üzere eylemlerine uyan yukarıda yazılı sevk maddeleri gereğince cezalandırılmalarına, karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur’ dedi.
Bu arada hazırlanan iddianamede; Haklarında Başbakana hakaret ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan yaşı 18’den 4 TGB üyesi için, ‘suça sürüklenen çocuk’ ibaresinin kullanılması dikkat çekti.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi