13 Temmuz 2016 Çarşamba, 12:26
Özkan Savaş
Özkan Savaş ozkansavas0007@gmail.com Tüm Yazılar

Telekom uyuma Tivibu’ya sahip çık

Çoğumuz IPTV alt yapısı veya uydu üzerinden yayın yapan dijital yayın platformuna üyedir. Güzel imkanları olan izleyemediğiniz programları tekrar izleye bildiğimiz imkanlar sağlayan bu hizmetin  maalesef  arıza ile karşılaştığın da ilgisizlik virüsüne dönüşmekte olduğunu göreceğiz……

 
1. GÜN: 08.07.2016
 
Tivibu dan hizmet alan birisi olarak  saat 07.58 sularında televizyonumu açtığım da Tivibu ekranın dan Hata Kodu aldığımdan( MVP21102 ) 4445375 i aradım. Telefonda ki görevlinin fişi çıkar fişi tak komutlarını uyguladım,arızanın geçmediğini yaklaşık 30 dakika boyunca anlattım, görevli notlarını aldığını gerekli müdahalelerin yapılacağını söylemesi üzerine telefon numaramı bırakıp beklemeye koyuldum. Öğleden sonra ya kadar bekledim hiç bir geri dönüş olmadı. Tekrar arıza numarasını aradım Mukaddes Hanım olduğunu söyleyen görevli Sabah 07:58 de telefondan talimat veren kişinin dediklerini tekrar söyledi fiş çıkar fiş tak!!! geri dönüş yapılmadığını tarafıma söylediğim de ise komik gerekçelere sığınarak tekrar arıza açacağını telefonda söyledi.Arıza hakkın da bilgi vermemiz yasaktır dedikten sonra Acil müdahale edilecektir diyerek sözünü bitiriyor.Bende tekrar beklemeye koyuldum,saat su anda 14:00 ya sabır diyelim, saat 17:00 umut kesilmez, saat 21:00 belki araçlarının lastiği patlamıştır malum Antalya da havalar çok sıcak.  Telefon açıp netice almak üzere tekrar arıyorum. Telefona teknik destek ekibinden çıkan görevli sisteme kayıtlı telefona ulaşılamadığından randevu verilemedi diyor? Peki sabah 08:00 da ve öğlen 12:30 da arıza açtırdığım da üstüne basa basa bıraktığım numaram neden aranmadı diye sorduğum da verilen cevap; evet numaranız gözüküyor ama sadece sisteme kayıtlı numaralar arana biliyor oluyor.  Eğer böyle bir uygulaman  var ise, arıza açtırırken neden numaram alınıp bu numaradan aranacaksınız deniyor? diye sorulduğunda cevap yok. Galiba sabır testine sokulduk, hizmeti ücretsiz alıyoruz ki Tivibu bu kadar savsaklıyor….Tekrar ya sabır denilerek beklemeye koyuluyorum.
 
2.Gün : 09.07.2016
 
  Güzelce kahvaltımı yapıp yine beklemeye koyuluyorum.Ertesi günün mahmurluğu ile Tivi bu da acil kelimesinin de ne kadar içi boş bir kavram olduğunu öğrenmemin verdiği hüzünle kahvemi yudumluyorum.Evet saat 12:30 oldu şimdi de öğlen yemeğimi yemeye hazırlanıyorum yine bizim Tivi bu dan ses seda yok. Saat 14:00 de telefonuma bir mesaj düşüyor arıza giderildi diye!! Televizyonumu açıyorum arıza devam ediyor. Tekrar arayıp Arıza açtırıyorum  ve not düşüttürüyorum arızam giderilmeden kapatıldı diye.Karşıda ki görevli kutunuzu değiştirecekler sanırsam deyip tekrar arıza açıyor. Artık sayamadım maalesef kaçıncı arayışım. Teşekkürler Tivi Bu hizmetlerin göğsümüzü kabarttı.Tekrar bekleyelim  sanırım biri gelecek arızayı gidermeye, eğer tekrar kafadan arıza giderildi mesajı düşmez ise…. Saat şu anda 22:50 yani değerli okuyucular Cumartesi akşamı oldu sadece telefonuma artık alıştığım 48 saat içinde müdahale planlanıyor mesajı düştü. Yani anlayacağınız bu günde gelen giden olmadı.
 
3.Gün :10.07.2016 
 
 Günlerden Pazar bu akşam Euro 2016 Finali mevcut ama maalesef bu günde arayan soran olmadığından Maçı izlemem TV den zor; tekrar sonsuz teşekkürlerimi bildiriyorum bu vesile ile TİVİBU  yetkililerine… Telefonla aramaktan o kadar bezmiş olduğum dan Saat 16:40 suların da İnternet ortamından Tivibu  ya ait siteden de şikayette bulundum ve saat 16:55 suların da telefonuma şikayetiniz alınmıştır,637848533 bildirim numarası ile takip edebilirsiniz diye Telekom dan sms düşmüş bulunuyor. Tabi ki sadece SMS geldi yine arayan olmadı.
 
4.Gün: 11.07.2016
Bu gün gün içinde saat 16:35 suların da sadece şikayetiniz inceleniyor diye sms atan Telekom yine arıza için ekip göndermedi. Tekrar arızayı aradım yetkiliyle görüşmek istedim bekleyin bağlayacaz diye beş dakika bekletildim. Maalesef bağlayamıyoruz yanıtını alınca artık ümidimi kestim. Devletin yetkililerinden acil yardım istiyorum Telekom da yetkili yok.
 
 Müşteri hizmetlerinde ki geri dönüş maalesef hiç yok. Türk Telekom böyle bir hizmet sunuyor ise insanları mağdur etmemeli, gerekli düzenlemeleri sağlamalı, Etik açıdan da böyle olması gerekmektedir.En son 2015 yılında açıklanan verilere göre kullanıcı sayısıyla 46.410  kişiye hizmet veren bir kuruluş bence şapkasını öne koymalı gerekli tedbirleri almalıdır. Para verip hizmet alıyorsak bunları isteme hakkımız var.Vatandaşa bu şekilde yaklaşım Türk Telekom’un imajına da gölge düşürür.Sistem türküsü ile yola çıkanların sonu hüsran olur. Personelinize bana kalır ise eğitim verin, telefonda insanları hakir görmesinler. Doğru bilgi versinler ki iletişim kopuk olmasın. Telefon numarası alıyorlar, telefonunuzu teyit ediyorlar, bu numaradan aranacaksınız denip ,  eski sistemde ki numara aranıyor ve mazereti de size ulaşamadık oluyorsa ;arıza yapılmadan arıza giderildi mesajı düşürülüp insanları her defasında telefon açması gibi mantık dışı caydırıcı bunaltıcı yollar izleniyorsa tek sebebi vardır Telekom tok satıcı rolünü üstlenmiş… Tekrar aradığınız da ise sistem harici numara aranması yasak deniyorsa kimse kusura kalmasın ama bu resmen müşteriyi ciddiye almamaktır…
 
 
Hakkıdır müşterinin güzel hizmet almak,
Lütfen sanmayın insanları ahmak,
Zamanında yapılmalı her şey, bunu gerektirir güzel ahlak.
 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi