TBMM AKDENİZPA HEYETİ BAŞKANI ATAY USLU ÜSKÜP’DE

03 Aralık 2018 Pazartesi, 14:51
atay uslu

TBMM AKDENİZPA HEYETİ BAŞKANI ATAY USLU ÜSKÜP’DE

 

TBMM Akdeniz Parlamenter Asamblesi (Akdeniz-Pa) Türk Grubu heyeti Makedonya’nın başkenti Üsküp’de gerçekleştirilen Enerji Topluluğu  Genel Toplantısına katılarak, çeşitli ziyaretlerde bulundu.

Toplantıya Türkiye’yi temsilen Akdeniz-Pa Komisyonu Başkanı Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu,  Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Halil Özşavlı, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç katıldı.

 

Yenilenebilir enerji kaynaklarının görüşüldüğü toplantıda   konuşan TBMM Akdeniz-Pa Komisyonu Başkanı Atay Uslu, ülke olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesine büyük önem verdiklerini ve yenilenebilir enerji kaynaklarının öne çıkarılmasını ve  kullanımını amaçlayan uluslararası girişimleri desteklediklerini ifade etti.  Komisyon Başkanı Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu konuşmasına şöyle devam etti;

 

 

TÜRKİYE GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMINDA AVRUPADA 3.SIRADA

 

Türkiye’nin önemli bir yenilenebilir enerji potansiyeline sahip olması nedeniyle, toplam enerji üretiminde yenilenebilir enerji sektörünün payını artırmak için önemli yatırımlar yapılmıştır.  Hâlihazırda Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynağında hidro enerjiye dayanmaktadır. 2017 yılında hidro enerjiden% 25 oranında elektrik ürettik. Elektrik üretiminde rüzgâr ve güneş enerjisinin payının yakın gelecekte önemli ölçüde artması beklenmektedir. Türkiye, 2016 yılında Avrupa’da güneş enerjisi yatırımlarında üçüncü sırada yer almıştır.”

 

 

OSMANLI KOKUSU ÜSKÜP’E SİNMİŞ

 

Akdeniz-Pa Türk Grubu heyeti başkent Üsküp’de TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve Maarif Vakfı şubelerini, Kalkandelen Maarif Vakfı Okullarını  ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

Ziyaret ile ilgili bir  açıklama yapan komisyon başkanı Atay Uslu;  “Türkiye olarak Balkanlarda ecdadımızın, tarihi bağlarımızın, buralardaki insanların bizlere yüklediği misyonun  farkındayız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu vizyonla, güçlü Türkiye olarak gereğini yapıyoruz: Okullar açıyoruz, restorasyon çalışmaları ve Sosyal projeler yapıyoruz, dinimizin öğretilmesine yardımcı oluyoruz, Türkçe’yi öğretiyoruz. Bir kez daha yerinde müşahade ettik; Türkiye ateşeleriyle, Yunus Emresiyle, TİKA’sıyla, Maarif Vakfı ile buralarda…

Çünkü Türkiye olarak tarihi görevimizi yapıyoruz. Makedonya’nın başkenti Üsküp, 600 yıl boyunca Osmanlı himayesinde kalmış. Ve Osmanlı kokusu Üsküp’e sinmiş… Çünkü gözümüz, kulağımız hep Türkiye’de diyen insanlar var, dualarımızda hep Türkiye var diyen kardeşlerimiz var  buralarda.  ”dedi.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi