Son yavru denizle buluştu

18 Temmuz 2016 Pazartesi, 16:36

ANTALYA’nın Kemer İlçesi’nde yaklaşık 2 ay önce sahile çıkan caretta carettanın yumurtalarını bıraktığı yuvanın son yavrusu da denizle buluştu.

Yaklaşık 4 yıldır Kemer merkezdeki Ayışığı Plajı’na uğramayan caretta carettalardan ilki geçen 16 Mayıs gecesi sahile çıkarak yumurtalarını bıraktı. Bölgeye gelen Sahil Güvenlik TCSG- 33 Bot Komutanlığı ekipleri, deniz kaplumbağası yumurtlarken çevrede güvenlik önlemi aldı. Yuvasını yapan kaplumbağa daha sonra denizin yolunu tuttu. Yuvanın çevresi, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından korumaya alındı.

Aynı günün sabahında yuvayı açan Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi üyeleri, Kemer Belediyesi ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri 101 yumurtayı denizden daha uzak noktaya taşıdı. Aradan geçen sürede 73 yavru yuvadan çıkarak denizle buluştu.

74’ÜNCÜ YAVRU

Bugün Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi üyeleri ile Kemer Belediyesi Veteriner hekimleri Fevzi Uzun ve Seda Aytekin, yaşayan yavru olup olmadığını kontrol için yuvayı açtı. Görevliler tarafından yuvadan çıkarılan 74’üncü yavrunun denize ulaşma macerası ilgiyle izlendi. Çevredeki tatilcilerle yerli halkın takip ettiği yavru kaplumbağa denize ulaştıktan sonra izleyenlerin alkışları arasında gözden kayboldu. Kaplumbağayı takip edenler, bu anları cep telefonuyla görüntülemeye çalıştı.

25 YIL SONRA YUMURTLAMAYA GELECEK

Kooperatif yetkilisi Bayram Kütle, mayıs ayında caretta carettanın Ayışığı Plajı’na yumurtlamasından sonra yuvayı denizden daha uzak alana taşıdıklarını hatırlatarak, toplam 101 yumurtadan sonra çıkan caretta carettaların sayımını yaptıklarını söyledi. Yuvadan 74 yavrunun çıkıp denize ulaştığını anlatan Kütle, “23 dölsüz, 2 embriyo ve 2 ölü yavru var. Bilim adamlarına göre, yaklaşık 25 yıl sonra ergenlik çağına gelince buraya yumurtlamaya geleceklerdir diye düşünüyoruz” dedi

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi