Son Dakika
20 Ağustos 2019 Salı

SOKAK TİYATROSU İLE HALKA İNMEK

02 Mayıs 2014 Cuma, 13:17

İkisi yabancı üç üniversiteden 45 öğrenci  tiyatro eğitimi almak için bir araya geldi.DSC_0012

Anadolu Üniversitesi, Devlet Konservatuarı, Sahne Sanatları Bölümü öğretim üyesi, Doç. Dr. Ebru Gökdağ’ın organizasyonu ile Hayat Boyu Öğrenme, Erasmus Yoğunlaştırılmış Programlar kapsamında üç ülkeden üniversite öğrencileri, Evrenseki’de, Sokak Tiyatrosu üzerine eğitim almak üzere bir araya geldiler. İngiltere’den, Winchester Üniversitesi’nin yürütücülüğünü üstlendiği projede, Winchester Üniversitesi, Sokak Tiyatrosu Bölümünden 15 öğrenci, Fransa’nın Brest kentindeki, Western Britanny Üniversitesi, Medya ve Kültür Yöneticiliği Bölümünden 15 öğrenci ve Anadolu Üniversitesi, Oyunculuk Bölümünden 15 öğrenci, Sokak Tiytrosu eğitimi almak için bir araya geldiler. Toplam 54 öğrenci ve öğretim elemanının bir araya geldiği projede, İran’lı sufi şair Farid ud-Din Attar’ın “Kuş Dili” adlı eseri temel alınarak sokak tiyatrosu eğitimi ve çalışmaları gerçekleştirildi.

DSC_0004Doç. Dr. Ebru Gökdağ, Anadolu Üniversitesi’nin en önemli özelliklerinden birinin de Üniversite ile şehrin, halkın bütünleştirilmesi yolunda attığı adımlar olduğunu belirtti. Üniversitesi’nin Side’de sürdürdüğü kazılara dikkat çeken Gökdağ, Anadolu Üniversitesi olarak,  Manavgat ve Oymapınar halkı ile buluşmanın kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti. Özellikle Avrupa’da köklü bir geçmişi olan Sokak Tiyatrosunun, ülkemizde Tiyatro bölümlerinde henüz fazla ilgi görmediğini ancak Anadolu Ünversitesi’nin sokak Tiyatrosu eğitimine öncülük etme ve yaygınlaştırma çabalarının bir parçası olarak bu projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Winchester Üniversitesin’den John Lee, Sally Mann, Olu Taiwo, Brest Üniversitesi’nden Jean Manuel Warnet, Vincent Cabioch ve yönetmen olarak Charlie Windleschimdt ve Fransa’dan 3 profesyonel müzisyenin eğitiminde gerçekleşen proje kapsamında 12 gün gibi kısa bir sürede sokak tiyatrosu eğitimi alan öğrenciler ilk kez Türk seyirci ile buluşuyorlar. Türkiye’de sokak tiyatrosu gösterilerinin nadiren yapıldığını belirten Gökdağ, yaptığı araştırmalarda Manavgat ve Oymapınar köyünde böyle bir gösterinin ilk kez yapıldığını öğrendi. Sadece gruptaki yabancı öğrencilerin Türk seyirciyle buluşarak bir ilki yamadıklarını,  benzer biçimde Manavgat seyircisinin de ikkez sokak tiyatrosu ile buluştuğunu belirten Gökdağ, Anadolu Üniversitesi olarak böyle bir ilke imza atmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.
DSC_0008

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen ve Kültür Müdürü, Halis Akkaya’nın destekleri olmadan projeyi gerçekleştiremeyeceklerini belirten Ebru Gökdağ, kendilerine kapılarını sonuna kadar açan ve her türlü desteği sağlayan Manavgat Belediyesi çalışanlarına, oyun sırasında seyir yerini doldurarak kendilerini yalnız bırakmayan Manavgat halkına ve Oymapınar köyü halkına sonsuz teşekkürlerini iletti.

You must be logged in to post a comment Login