Siyasetin asaletli yüzü Ali Rıza Öner

29 Kasım 2018 Perşembe, 16:33

Siyasetin asaletli yüzü Ali Rıza Öner

Manavgat halkının sokakta konuştuğu konuları kesin yargıya varmadan yorumlamak gazetecilerin işlerindendir. Hele bu süreç aday belirlenme dönemi ise daha da yoğunluk kazanır. Dün sadece konuşulanlar üzerine yaptığımız analizlerde Hasan Öz, Hasan Coşkun ve acaba aday gösterilebilir mi diye sorduğumuz Ahmet Boztaş’ı avantajları-dezavantajlarıyla ile masaya yatırmıştık.

 

Sokakta konuşulan bu üç ismi gündeme taşıdığımız için diğer aday adaylarını yok saydığımız hükmünü öne sürenlere de elbet verilecek cevaplarımız vardır. Herhangi bir analizi- yorumu manipüle etmek gayreti içerisinde olanlar, her telde dans eden ve etraflarına çamur bulaştırmaktan başka birikimi ve deneyimleri olmayanlardır.

 

Şimdi gelelim siyasi kamuoyunda tanınabilirlik oranı en yüksek ismine, Manavgat halkının çok sevip saydığı AK Parti’nin belediye başkan aday adayı Ali Rıza Öner’e.

 

AK Parti Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz’ün adaylık şansının çok yüksek olduğu nasıl konuşuluyor yorumlanıyorsa,  Ali Rıza Öner’in ismi de aynı derecede konuşuluyor, yorumlanıyor.

ANKARA SİYASETİNDE CİDDİ BİR AĞIRLIĞI VAR

Ali Rıza Öner ismini Manavgat’ta çok fazla anlatmaya gerek. Toplumun tüm kesimlerinin isminde hemfikir olduğu, genç yaşında atıldığı siyasette Manavgat’a kazandırdıklarıyla hatırlanan ve sürekli gündemde tutulan saygın bir isim. AK Parti’den belediye başkan adayı gösterildiği takdirde Manavgat’ın kazançlı çıkacağından zerre kadar kuşku duymuyoruz.

 

İÇİMİZDEN BİRİ, HATTA YANI BAŞIMIZDA

47 yaşındaki Ali Rıza Öner 28 yıllık siyasi hayatında sokaktaki vatandaştan tutunda, spor camiasının, STK’ların, işçilerin, emeklilerin, memurların sorunlarını kendi sorunları olarak görmüş ve hiçbir siyasi görüş farklılığı aramadan çözümleri için yoğun gayret göstermiştir. Bundan dolayıdır ki Ali Rıza Öner halkın içinden, insana dokunan, insanla var olan kişilik yapısıyla ‘içimizden biri’ tanımını fazlasıyla hak ediyor.

 

BEN DEĞİL, BİZ DİYOR

Aday adaylığı sürecinde yoğun bir çalışma temposu içerisinde olduğunu gözlemlediğimiz Ali Rıza Öner’in aday gösterilmediği takdirde ekibiyle birlikte aday gösterilecek ismi destekleyeceği sözünü vermesi onun karakterini ve Manavgat’a olan sevdasını ortaya koymasındaki en iyi örnektir. İfadelerinde ekip çalışmasının başarıyı getireceğine ve kolektif bir birlik ruhu oluşturacağına inandığını söyleyen Öner’in, ‘ben değil, biz’ söylemi AK Parti felsefesiyle birebir uyuşuyor.

 

 ‘MANAVGAT İÇİN ÖNER’ 

Siyasi birikiminden gelen deneyimle ‘Manavgat için Öner’ sloganıyla şimdiden bu süreci renklendirmiş ve aynı zamanda gelen önerileri de; “yerelde yapabileceklerimiz- genelde yapabileceklerimiz” olarak tasnif ederek dosyalaması sorumluluk bilincinin en üst seviyede olduğunu göstermesi açısından dikkat çekicidir.

 

 REKABETİN EN GÜÇLÜSÜ, İŞİNİ DÖRT DÖRTLÜK YAPMAKTIR.

Manavgat siyasetinde, yıldızlı pekiyiler dolu olarak sınıfını geçen Ali Rıza Öner’in Artık bir üst sınıfa geçmesinden daha doğal ne olabilir. (…) Tabi ki rakipleri olacaktır. Rakiplerin olması değil olmaması kötü. Ama Öner’in tek rakibi, “dün yaptıklarıdır”. Eğer yarın, dünü geçemiyorsa, görevini yapmamış addedileceği için Manavgat Belediye Başkanı olarak kendisini görmesinden daha doğal ne olabilir?

ASALETİ SİYASETİNDEN ÖNDEDİR

Ali Rıza Öner’in Manavgat’a yaptığı hizmetleri bu ilçede yaşayan birileri olarak vefa duygusuyla takdir ederken onun siyasi yaşamındaki asaletinden de bahsetmemek olmaz.

Bu bağlamda siyasete iki pencereden bakmak gerekir. Birinci pencere siyasetin insan öğüten bir makine olmasıdır. İkinci pencere de insanın siyaset üreten ve öğüten bir varlık olmasıdır.

Eğer siz siyasete egemen olamazsanız; siyaset size egemen olur.

Asaletini siyasete teslim edenler ile siyasetini asaletine teslim edenler arasındaki farkın en canlı örneği Ali Rıza Öner’dir. Çünkü o insanın siyaset üretenidir.

Asaletini hiçbir zaman, siyasete teslim etmeyen Ali Rıza Öner’e AK Parti genel merkezi umarız hak ettiği değeri verir.

Yinelemekte yarar var. Nihai karar Recep Tayyip Erdoğan’dadır.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi