SİVİL TOPLUM PLATFORMU’NDAN MISIR EYLEMİ

03 Mayıs 2014 Cumartesi, 12:12
DSC_0367

 Manavgat’ta Sivil Toplum Platformu üyesi bir grup, yatsı namazı öncesi Manavgat Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak Mısır’da ki idam kararlarını protesto etti.DSC_0278

Eğitim Bir- Sen Manavgat Temsilciliği, Anadolu Gençlik Derneği Manavgat Temsilciliği, Alperen Ocakları Manavgat Şubesi, Manavgat Mevlana Şems-i Tebrizi Derneği, Manavgat Kahramanmaraşlılar Derneği, MANAD, KÜLKONDER, UMUTDER ve MİRŞAD DER üyelerinden oluşan grup ellerinde döviz ve pankartlara darbeciler aleyhine slogan attı.  Manavgat Sivil Toplum Platformu adına konuşan Eğitim Bir- Sen Manavgat Temsilcisi Adem Yılmaz, Mısır halkının katil darbeci rejim tarafından idamlarla korkutulmaya çalışıldığını ifade etti.

“DARBECİLER KATLİAMLARINA DEVAM EDİYOR”

Müslümanların Mısır’daki kardeşlerinin yanında yer alması gerektiğini belirten Eğitim-Bir Sen temsilcisi  Adem Yılmaz  “Adeviyye’de, Rabia’da darbe karşıtı özgürlükçü kitler üzerine rastgele ateş ederek katliam yapan Mısır’ın darbecileri, Baltacıların yerine yargıç cübbesi giymiş tetikçileri kullanarak katliama devam etmektedir. Gaddarlık ve vahşet rekoru ile yarışan Mısır’da ki darbeci dikta rejiminin mahkemesi son olarak 9 dakikada 683 idam karar vermiştir. Evrensel hukuk ölçütlerine, insanlık kriterlerine, İslami hükümlerine her yönüyle aykırı olan bu karar, uygulanır ve infaz edilirse, insanlık tarihi büyük bir kara lekeye daha sahip olacaktır.” Yılmaz, Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Birliği, Arap Birliği ve diğer uluslar arası üstü organizasyonları ve insan hakları örgütleri idam kararına karşı tepki vermeye ve bu kararların uygulanması için siyasi ve ekonomik baskı yapılmasını istedi.

“FOK BALKILARINDAN DAHA MI DEĞERSİZLER”

Alperen Ocakları Manavgat Şube Başkanı Yılmaz Derin idam kararlarını sert bir dille kınayarak, “Hakkısızlık karşında susan dilsiz şeytan gibidir. Bu karar tüm Müslümanlar sessiz kalmamalıdır.  Ey Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği, Mısır’da ki 529 kardeşimiz fok balıklarında daha mı değersizdir.  Kendilerini ifade etmek iradesine sahip çıkmak isterken hukuk dışı adaletsizce idama mahkum edenlere lanetle kınıyorum”

DSC_0389“NEDEN HEP MÜSLÜMANLAR AĞLIYOR”

UMUTDER Başkanı Hüseyin Kırat’ta Mısır’da insanlık suçu işlendiğini belirterek, “Biz, 7 milyar insanın içersinde 1.5 milyarın üzerinde Müslüman olarak, neden hep Müslüman ağlıyor, katlediliyor ve işkence altında kalıyor. Neden Avrupa’da Hıristiyanlara, ya da Mecusilere ve ineğe tapanlara bir şey yokta hep Müslümanlar kan ağlıyor. Bu sorunun cevabını Yahudilere, Hıristiyanlara Avrupa Birliğine sorarak değil biz Müslümanlar kendimize sormalıyız. Biz İslam’a, Kuran’a ve Sünnet’e sımsıkı sarılsaydık. Bunlar kardeşlerimizin başımıza gelmezdi. Biz Müslüman olarak dinimize sımsıkı sarılıp birlik olmamız gerekiyor” dedi.

“MÜSLÜMANLAR ÜZERİNDE KİRLİ OYUNLAR OYNANIYOR”

Manavgat Kahramanmaraşlılar Derneği Başkanı Mustafa İnekçi’de, Müslümanlar üzerinde kirli oyunlar oynandığını belirterek, “Bu yapılan katliamları ve Müslümanlar üzerinde oynanan oyunları kınıyoruz.  Müslümanlar olarak bu oyunlara fırsat vermemeliyiz” diye konuştu.

“OSMANLI TORUNU OLARAK YANLARINDA OLACAĞIZ”

Anadolu Gençlik Derneği Manavgat Temsilcisi Mehmet Gayretli, Müslümanların dertleriyle dertlenen ve tepkisini gösteren tüm Müslümanlara teşekkür ederek, “Bugün mısır, daha önce Suriye’de Bosna’da Doğu Türkistan’da, Çeçenistan’da, Afganistan’da ve dünyanın birçok yerinde oynan oyunlara dikkat çekmek ve dur demek için buradayız.  Dün Bosnadaydı bugün mısırda bu zulümler devam ediyor.  İnşallah bizler üzerimize düşün görevi yaparsak gerçekten hakkıyla dinimiz yaşarsak Müslümanlaş bu durumda olmayacaktır. Tüm dünyada ezilen Müslümanlara sesleniyoruz. Bilsinler ki Osmanlı torunu olarak hep onların yanında olacağız, elimizden geldiğince destekçileri olacağız ve onları savunacağız.  Protesto gösterisi MİRŞAD DER Başkanı Recep Özkan’ın duası ile son buldu. Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi