ŞELALE LİSESİ ALMANYA’DAN DÖNDÜ

12 Mayıs 2014 Pazartesi, 13:47
0002

AB Comenius Projesi kapsamında Almanya’nın Stuttgart şehrinde yapılan 3. proje toplantına katılan Manavgat Şelale Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan 10 kişilik ekip gezi ve incelemelerini bitirerek Manavgat’a döndü.0001

ALMANYA GEZİSİ YAPTILAR

Manavgat Şelale Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri, AB Comenius Projesi kapsamında Almanya’nın Stuttgart şehrine gitti. Okul Müdürü Ömer Ünlü başkanlığındaki heyette öğretmen Mehmet Gürhan Ulukoy, Orhan Veli Günay, İsmahan Erol, Şerife Aygün ile öğrencilerden Merve Dahil, Mine Başkan, Bedirhan Metin, Hüseyin Zeybek, Batuhan Çetin yer aldı. Almanya’da 4 gün boyunca Stuttgart şehrine bağlı Lorch kasabasında gezi ve incelemelerde bulunan ekip, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen öğretmen ve öğrencilerle toplantılar da yaptı. “Avrupa’daki Park ve Bahçelerin Dünü ve Bugünü” konulu proje kapsamında insanların doğaya verdiği değişimin etki, yarar ve zararları ile ilgili çalışmalar yapıldı.

DİĞER PROJE ROMANYA’DA

Proje ortaklarından olan Almanya, İtalya, Finlandiya, Portekiz, Polonya ve Romanya ile çeşitli sunumlar ve ziyaretler yapılarak bilgi alış verişinde bulunuldu. Proje Ekibi Almanya’da ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek 8 Mayıs Perşembe günü yurda döndü. Okul Müdürü Ömer Ünlü, Şelale Anadolu Lisesi’nin ortağı olduğu projenin bir sonraki toplantısının 20 Ekim ile 24 Ekim tarihleri arasında Romanya’da gerçekleşeceğini söyledi. Projenin gurur verici olduğunu vurgulayan Ömer Ünlü “Projenin asıl amacına ulaştı. Öğrencilerin yabancı dil becerilerini gelişmesine katkı sağlarken farklı kültürleri tanımak ve yabancılara karşı duyulan önyargılardan kurtulmasına yardımcı oldu. Çok güzel kardeşlikler kuruldu. Bu, projede emeği geçen öğretmen öğrencilere teşekkür ederek başarılı çalışmalarının devam etmesini diliyorum” dedi.

0003BELEDİYE BAŞKANLARINA DUYRULUR

Okul Müdürü Ömer Ünlü, Almanya dönüşü izlenimlerini aktardı. Ünlü, “Gittiğimiz yerlerdeki park ve bahçeler sistemli olarak, kalıcı dizayn edilmiş. Park ve bahçeler şehirle bütünleşmemiş. Orada şehrin her yeri bahçe gibi. Bizde de bahçeler var ama onlar şehrin her yerine yapmış. 2. Dünya Savaşı’nda tahrip olan park ve bahçeler yeniden dizayn ediliyor. Masal temalı bahçeler yapmışlar. Çocuklara masal anlatan hikaye kahramanları var. Gittiğimiz yer Çolaklı yada Side kadar bir yer. Ama 20 bin dönümlük yeri bahçe yapmışlar. Eskiden bu alanın içerisinden yol geçermiş. Tarik büyük bir sorunmuş. Ama yolu yer altına tünele alıp, burayı park olarak düzenlemişler. İçerisine kule yapmışlar, manzara izleniyor. Belediye Başkanı’nı ziyaret ettik, 100 yıllık planlamalar yaparak parkı oluşturduklarını söyledi” dedi.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi