SAPAN: OYMAPINAR GERİ ALINMALI

13 Mayıs 2014 Salı, 09:42
2287148-oymapinar-baraj-seti

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen Seydiyehir Alüminyum Fabrikası ile Manavgat Oymapınar HES’in, Cengiz İnşaat firmasından geri alınmamasına tepki gösterdi.  Millete ağza alınmayacak sözlerle hakaret eden yandaş için Anayasa’nın açıkça çiğnendiğini belirten Sapan, “AKP, bunun hesabını mutlaka verecektir” dedi.3c074927b6b4d17058d5bb3d5c01d6e6

10 YILDIR BEKLENİYOR

Yargı kararlarına rağmen, yaklaşık 10 yıldan beri Seydişehir Alüminyum Fabrikası hakkındaki özelleştirmenin iptal edilmediğini belirten CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan; bu tesisle birlikte “bonus” olarak verilen Oymapınar HES’in bir türlü geri alınamadığını ifade etti. Danıştay’ın, piyasa değeri 1 milyar doların üzerinde olan Seydişehir Alüminyum Fabrikası’nın 305 milyon liraya Cengiz İnşaat’a satıldığına dikkat çeken CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan “Bunun yanı sıra Danıştay Manavgat Oymapınar HES’in elektrik üretiminin söz konusu firmaya ücretsiz devredilmesini içeren özelleştirmeyi 2007 yılında iptal etmişti. AKP Hükümeti’nin Danıştay’ın bu kararını uygulamamak için bin dereden su getiriyor. Son olarak 2012 yılında çıkarılan 6300 Sayılı Kanun ile yandaşlara yapılan özelleştirme kıyağına yasal koruma kılıfı getirilmek isteniyor.”dedi.

ANAYASA MAHKEMESİ İPTAL ETMİŞTİ

Anayasa mahkemesinin ilgili maddeleri iptal ettiğini belirten CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan “CHP’nin açtığı dava sonucu, Anayasa Mahkemesi’nin, başta Balıkesir Seka ile Seydişehir Alüminyum ve Oymapınar HES olan üzere, yandaşlara yapılan kıyak özelleştirmelere yasal koruma sağlayan kanunun ilgili maddesini iptal etmişti. Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının 27 Mart 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmasına rağmen hiçbir adımın atılmadı. Türkiye bir hukuk devleti ise, başta yürütme olmak üzere herkes Anayasa Mahkemesi kararlarına uymak zorundadır. Yapılacak olan bellidir. Hükümetin yargı kararları doğrultusunda yandaşlara sudan ucuza devredilen kamu tesislerini geri alması gerekmektedir. Balıkesir Seka Fabrikası ile Seydişehir Alüminyum Fabrikası ve Oymapınar HES, bu anlamda ilk uygulama alanları olmak zorundadır.”dedi.

‘ANAYASA’YI ÇİĞNİYOR’

AKP’nin Anayasa Mahkemesinin kararlarını uygulamadığını belirten CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan “Aradan uzun süre geçmesine rağmen AKP Hükümeti, Anayasa Mahkemesi’nin kararını uygulamamakta direniyor. Açık açık Anayasa’yı çiğniyor. Bu arada, havuz medyasına 100 milyon lira bağış yaptığı iddia edilen, bu sırada millete yönelik galiz küfürleri ile gündeme gelen AKP yandaşı, R. Tayyip Erdoğan’ın hemşehrisi işadamı yasa dışı bir şekilde üzerinde oturduğu kamu tesislerinden rant sağlamayı sürdürüyor. Seydişehir Alüminyum Fabrikasını geri vermediği gibi, Türkiye’nin önemli hidroelektrik santrallerinden biri olan DSİ’ye ait Oymapınar HES’in ürettiği elektriği, devlete satarak cebini dolduruyor. AKP Hükümeti, yasaları hiçe sayarak yandaşına halkın parasını hortumlatmaya ısrarla devam ediyor.”dedi.

‘BU HESAP SORULACAK’

Yapılan hortumlamanın AKP’nin ve yandaş sermayesinin yanına kar kalmayacağını belirten CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan “Bu hesap mutlaka sorulacak. Gün gelecek, devran dönecek. Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere sorumluluğu olanlar, yapılan hortumlamanın, Anayasa’yı çiğnemenin hesabını Yüce Divan’da vereceklerdir. Yandaşlarına hortumlattıkları milletin parası son kuruşuna kadar geri alınacaktır. CHP, bu konunun sıkı takipçisi olmayı sonuna kadar sürdürecektir” dedi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi