Sapan, il başkanlarının Dokuma A.Ş yönetimde olmasına değindi.

06 Kasım 2014 Perşembe, 13:12
a47ca672c46a2219_480x270

“AKP’nin menfaat kardeşliği var”

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Özelleştirme İdaresi tarafından Kepez Belediyesi’ne devredilen Dokuma Fabrikası yönetiminde sürekli AKP il başkanlarının görev yapmasına dikkat çekti. Dokuma’nın ihalesiz olarak Hollanda firmasına veren yönetimde Av. Habip Akhan’ın da bulunduğunu belirten Sapan, “AKP’nin eski il başkanı olan bu kişinin, Dokuma’nın ihalesiz verilmesinde payı yokmuş gibi gösterilmek isteniyor. Şu anda mevcut il başkanı Mustafa Köse’de Dokuma A.Ş yönetiminde onunla birlikte çalışıyor” dedi.

Antalya Milletvekili Sapan,  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün Dokuma Fabrikası ile ilgili açıklamalarının samimi olmadığını ifade etti. AKP’li başkanın iki arada bir derede kaldığını belirten Sapan, “Tütüncü, Özelleştirme İdaresi tarafından kamu yararına kullanılsın diye Kepez Belediyesi’ne devredilen tesisin durumu konusunda sürekli kendisinden önceki başkan olan Erdal Öner’i suçluyor. Öner’in AKP’li olduğu dönemde bu tesisi ihalesiz olarak Hollanda firmasına vermesinin ardından açılan davaları hatırlatıyor. Dokuma Fabrikası ile arazisinin uzun yıllardır devam eden davalar nedeniyle hiçbir şey yapılamadığını söylüyor. Ama her nedense Erdal Öner ile birlikte bu karara imza atan diğer isimleri es geçiyor” dedi.

AKP’nin eski il başkanının rolü unutturulmak isteniyor

Kepez’deki Dokuma Fabrikasının, belediye meclis kararı olmadan, ihalesiz bir şekilde Hollanda firmasına devrine karşı, dönemin CHP Merkez İlçe Başkanı olarak dava açtığını söyleyen Yıldıray Sapan, şöyle devam etti:

“Açılan davaya daha sonra dönemin CHP, MHP, DYP ve DSP il başkanlıkları da müdahil oldular. Bunun sonunda davayı kazandık. Yargı ihalesiz olarak fabrikanın Hollanda firmasına verilmesi işlemini iptal etti. Ardından da firma ile belediye arasında tazminat davaları gündeme geldi. Kepez’in AKP’li başkanı Tütüncü, şimdi yabancı firmanın istediği yüzlerce milyon dolarlık tazminat davalarını gündeme getiriyor.  Firmanın davayı kazanması halinde Kepez’in ve Antalya’nın geleceğinin kararacağını söylüyor.

Peki, bunun sorumluları kimlerdir? Sadece dönemin AKP’li belediye başkanı Erdal Öner midir? Onunla birlikte Dokuma AŞ’de görev alan, ihalesiz olarak fabrikanın Hollanda firmasına verilmesine imza atan diğer yönetim kurulu üyeleri neden gündeme getirilmiyor? AKP’nin eski il başkanı Av. Habip Akhan, Öner ile birlikte bu karara imza atan yönetimde değil miydi? Hakan Tütüncü, kendi döneminde Dokuma A.Ş yönetimde görev almayı sürdüren Akhan ile ilgili tek kelime etmiyor.  İlginçtir AKP’nin mevcut il başkanı Mustafa Köse’de, Dokuma A.Ş’ de, Habip Akhan ile birlikte görev yapıyorlar. Yıllardır atıl durumdaki şirketten aldıkları huzur haklarının da katkısıyla gayet iyi anlaşıyorlar. ”

 

Fabrikanın makineleri nerede?                                            

Hakan Tütüncü’nün birlikte çalıştığı AKP eski il başkanı Habib Akhan’ın, Dokuma A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldığı dönemde fabrikanın makinelerinin de satıldığını belirten Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, “ Milyonlarca liralık makinelerinin ‘hurda’ olarak yok pahasına elden çıkarıldığı yazılıp çizildi. Bu makineleri alanların fabrika kurdukları iddia edildi. AKP’li Hakan Tütüncü, nedense bu konudaki soruları kaçamak yanıtlarla geçiştirmeye çalışıyor. Büyük bölümü yeni olan makinelerin kime, kaça satıldığını açıklamaktan kaçınıyor. Anlaşılan partililerini korumaya çalışıyor. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın, Dokuma’da partililerinin neden olduğu büyük zararı unutturamayacaktır. Dokuma AŞ’nin, dolayısı ile Kepez Belediyesi’nin ve Antalya’nın geleceğini karartanlar Tütüncü’nün partilileridir. Bunun hesabını er ya da geç vereceklerdir” diye konuştu.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi