Son Dakika
20 Mayıs 2019 Pazartesi

Portakal temalı festival hazırlığı

14 Ocak 2016 Perşembe, 15:16

FİNİKE’de bu yıl içinde ilk kez yapılması planlanan portakal temalı festival programı dolayısıyla sektör bileşenlerinin katıldığı istişare toplantısı yapıldı.

Presa Di Finica Otel’de yapılan ve Finike Kaymakamı Mesut Yakuta, Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, oda ve borsa başkanları, işletme sahipleri ile üretici temsilcilerinin katıldığı toplantıda, tüm yurtta ilgi çekici olacak bir organizasyon ortaya çıkması için neler yapılması gerektiği konuşuldu. Finike’de görev yaptığı süreçte ortaya konulan çabalara rağmen, değişik yörelere ait portakalların ‘Finike Portakalı’ adıyla satılması nedeniyle istenilen fiyat seviyesinin oluşmadığını söyleyen Kaymakam Mesut Yakuta, istenilen fiyat seviyesinin sağlanabilmesi için bir an önce projeler üretilmesi gerektiğini söyledi. Yakuta, “Maliyet yükselmelerine rağmen, fiyatlar düşük seviyede kalmaktadır. Önlem alınmazsa bugün portakal ekili olan tarım alanlarının turizme yenilmesi kaçınılmaz olacaktır” dedi.
Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, yapılan toplantı ile Finike’nin olmazsa olmazı portakalın ilçe ile daha özdeş bir hale nasıl getirilebileceği konusunda sektör temsilcileri ile fikir alışverişi yapmayı amaçladıklarını söyledi. Büyük illerde yapılan tarım fuarlarının çoğalmasına vurgu yapan Sarıoğlu, “Şu anda katılımcı firmalar büyük fuarları tercih ediyor. Durum böyle olunca, geçtiğimiz yıl portakal temalı bir fuar yapılması düşüncemizi ortaya koymuştuk. O günden bugüne narenciye üretiminin yoğun olduğu bölgelerdeki bazı noktalara, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi almak üzere geziler düzenledik” diye konuştu.
TBMM’de tüm milletvekillerine özel ambalajlarında portakal gönderdiklerini ve ‘Gerçek Finike portakalı ve lezzeti budur’ dediklerini anlatan Başkan Sarıoğlu, Türkiye’nin farklı noktalarında yaşayan tanıdıklara da hediye olarak portakal gönderdiklerini ancak kargo fiyatlarının yüksek olduğunu kaydetti. Daha önce coğrafi işaret sınırları içinde portakal pazarlama tesisi oluşturma düşüncelerinin ortaya çıktığını belirten Başkan Sarıoğlu, bunun bazı zorlukları olduğunu aktardı.
Yapılması planlanan organizasyonun içeriğinin nasıl olması gerektiği konusunda sektör temsilcileri de görüşlerini bildirerek, önerilerini ortaya koydu.

 

You must be logged in to post a comment Login