“Pensilvanya’daki kalleş ‘Feto’yu da getireceğiz”

23 Temmuz 2016 Cumartesi, 14:33

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, darbe girişiminde bulunduktan sonra yurt dışına kaçan askerlerin getiri getirileceğini belirterek, “Onların inine girdik. İzini de sürüyoruz. Nereye giderlerse gitsinler, getirip hesabını soracağız, Sadece oraya kaçanları değil, Pensilvanya’daki kalleş ‘Feto’yu da getireceğiz. Onun da hesabını soracağız” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetler içinde bir grubun darbe girişiminde bulunması üzerine  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine meydanlara inenlerin ‘Demokrasi nöbeti’ dün akşam da sürdü. Antalya’daki demokrasi nöbetinin sekizinci gününde yine binlerce kişi ellerine aldıkları Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı’na akın etti.  Aralarında Antalyaspor taraftar grupları ’07 Gençlik’ ve ‘Grup 1966’ının da bulunduğu kalabalık hazırladıkları pankart ve sloganlarla tepkilerini gösterdi.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir  Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel, Ak Parti il Başkanı Rıza Sümer de geldi. Gecede  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla arayarak  Antalyalılara demokrasi nöbetine devam etmeleri için çağrısında bulundu. Başkan Menderes Türel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesinin duyulması için Çavuşoğlu’nun elindeki telefona mikrofon tutarak yardımcı oldu.

Bakan Çavuşoğlu ise  darbe teşebbüsünün yaşandığı gece Samsun’da olduğunu söyledi. Samsun’da kendisinin bulunduğu eve o akşam helikopterle askerlerin inmek istediğini ancak  polisin buna izin vermediğini anlatan Çavuşoğlu, tankların ve helikopterlerin milletin karşısında duramadığını söyledi. Çavuşoğlu, şöyle dedi:

“Tanklar karşısında, asker kıyafeti giymiş hainlerin ele geçirdiği uçak ve helikopterler karşısında göğsünüzü siper ettiniz. Milletin namusunu çiğnetmediniz o kalleşlere, hainlere. Onların elinde tanklar, uçaklar vardı.  Onlar milletin üzerinden geçtiler. Ama milletin elinde ise imanı ve inancı var. Ülkesine karşı bitmeyen aşkı var. Bu aşk karşısında kim durabilir, söyleyin. O akşam bu hainler asker kıyafetinin içine girmiş hainler, milletimizi, liderimizi, cumhurbaşkanımızı, başbakanımızı hedef aldı.”

Darbe girişiminin olduğu gece bu hainlerin demokrasiye ve milletimize kast ettiğini belirten Çavuşoğlu şöyle devam etti:

“Peki bu yaptıkları karşılıksız mı kalacak? Hesabını sormayacak mıyız? Burunlarından getirmeyecek miyiz fitil fitil? Elbette hesabını soracağız. Milletin huzurunu bozan. O şehit olmak için meydanlara giden, cumhurbaşkanlığı külliyesini beklemek için göğsünü siper  eden, köprüyü açmak için  koyanlara, silah sıkanlara, bomba atanlara, helikopterden tarayanlara lanet olsun. Onların hesabını sormak boynumuzun borcu olsun. İşte şimdi hesap sorma zamanı. Bunlardan bir grup yurt dışına kaçmaya çalışıyor. 8 onursuz hain Yunanistan’a sığındı. Ben size soruyorum. Bunlar Türk askerini temsil edebilir mi? Bunlar Peygamber ocağı ordumuzu temsil edebilir mi? İşte orada rezil bir şekilde. Özür dileyerek söylüyorum, fare gibi sığındılar. Ama getireceğiz onları. Nereye giderlerse gitsinler kaçamayacaklar. Bulgaristan’a kaçanları da getireceğiz. Onların inine girdik. İzini de sürüyoruz. Nereye giderlerse gitsinler, getirip hesabını soracağız, Sadece oraya kaçanları değil, Pensilvanya’daki kalleş ‘Feto’yu da getireceğiz. Onun da hesabını soracağız. Size, Türk milletine ahmak diyor. Sen ne zannediyorsun Türk milletini? Sana inanmış sapık haşhaşiler mi  zannediyorsun. Bu millet Recep Tayyip Erdoğan gibi liderlerin peşinden gider. Senin değil.”Darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanlığı külliyesindeki millet caminin de hedef alındığını da belirten Çavuşoğlu, darbe girişiminin  bir olmayı ve diri olmayı da öğrettiğini söyledi.  “Gittiğim meydanlarda bir tarafta Rabia, diğer tarafta da bu işareti gördüm” diyerek bir eliyle ‘bozkurt’, bir eliyle de ‘Rabia’ işareti yapan Çavuşoğlu, “İşte Türkiye bu. Meydanlarda CHP’li kardeşlerimi de gördüm. Ülkesini seven, darbeye karşı kardeşlerimi de gördüm. Her zaman böyle olmalıyız. İşte eğer milletimiz zayıf olsaydı, ülkemiz zayıf olsaydı, bu hainler belki de başarılı olabilirdi. Bu hainlerden şanlı ordumuzdan temizleyeceğiz. Bunlar polise de yargıya da benim bakanlığıma da sızmışlar. Soruları çalmışlar, ya da verilmiş sorular. Hemen klasik sınavları teste çevirmişler. O hainleri bakanlığımdan temizledik, temizliyoruz. Bunların bir kısmını daha önce bakanlığımızdan uzaklaştırdıkmıştık.. Çünkü bakanlığımız devletin hafızasıdır. Bu hainlerin erişiminin engellenmesi lazım. Şimdi  hepsini tespit ediyoruz. Gereken işlemi yapacağız” dedi.  Çavuşoğlu  darbecilerin idam edilmesiyle ilgili isteminde milletin taleplerini  dikkate alacaklarını söyledi.

KORKUTELİ’DE TAZİYE ZİYARETİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, darbe girişimi sırasında yaşamını yitiren Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Yasin Naci Ağaroğlu’nun Antalya’nın Korkuteli İlçesi’nde oturan ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti Milletvekilli Hüseyin Samani, Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel, Korkuteli Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer’in de eşlik ettiği ziyaret sırasında Ağaroğlu’nun evinde Kuran okundu.

‘HUKUKEN ŞEHİT İLAN ETTİK’

İl Müftüsü Osman Artan’ın duasının ardından konuşan Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, “Yasin Naci Ağaroğlu, bizim inancımıza göre şehittir. Çünkü o bayrağı, vatanı, milleti için o genelkurmayın olduğu alana koştu. Bu alçak darbe girişiminde şehit olan kardeşlerimize hukuken haklarını vermek bakımından dün karar aldık, kanun hükmünde kararname ile hukuken şehit ilan ettik. Ama gerek Yasin Naci kardeşimiz, gerekse o tankların önlerine, silahların, bombaların altına hiç korkmadan koşan kardeşlerimiz esasen hukuken böyle bir hak elde etmek için değil, vatan, millet için, Allah için, bayrak için, şehit olmak için gittiler. Bu aziz milletimize, şehitlerimize ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

Baba Osman Ağaroğlu ile anne Zehra Ağaroğlu’na başsağlığı dileyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, daha sonra ilçeden ayrıldı.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi