‘Pembe Vosvos’ Kepez’de

22 Şubat 2016 Pazartesi, 10:54
'Pembe Vosvos' Kepez'de

KEPEZ Belediyesi’nin kültür hizmeti olarak sunduğu nostaljik araç koleksiyonunun yeni üyesi, ‘pembe vosvos’ oldu.

Kepez Belediyesi, ülke belleğinde iz bırakan otomobilleri, ‘nostaljik araç koleksiyonu’ çalışmasıyla Antalyalılarla buluşturmaya devam ediyor. Anadol, Murat 124, FIAT 131 ve Devrim gibi otomobillerin bulunduğu koleksiyonda, 1964 model Volkswagen de yerini aldı.
DOKUMA PARK’TA SERGİLENİYOR
Avrupa’da ‘böcek’, Türkiye’de ‘vosvos’, ‘tosbağa’ ya da ‘kaplumbağa’ denilen ve özgürlüğün sembolü kabul edin nostaljik araç koleksiyonunun yeni üyesi, pembe rengiyle dikkat çekiyor. Pembe vosvos, ilk olarak Kepez Belediye binası bahçesinde sergilendi. Kaplumbağa’nın ilk misafirleri de çocuklar oldu. Antalyalılar ve bu arabanın hayranları, pembe vosvosu Dokuma Park’taki sergi alanında görebilecek.
HURDAYDI, YENİLENDİ
Başkan Hakan Tütüncü, pembe vosvosun, nostaljik araç koleksiyonunun en renkli otomobili olduğunu söyledi. Başkan Tütüncü, “Meclis Üyemiz İsmail Avşar’ın bağışladığı 1964 model hurda vosvosu, belediyemizin atölyelerinde şirin bir pembe vosvos haline getirdik” dedi. Başkan Tütüncü, şehir hayatının yakın geçmişinde yer edinmiş, insanların zihinlerinde zaman içerisinde çeşitli hatıralar bırakmış otomobilleri, orijinallerine uygun şekilde restore ederek ya da reprodüksiyonlarını yaparak Kepez’in belli noktalarında sergilemeye devam edeceklerini söyledi.
KOLEKSİYONDAKİ ARAÇLAR
Kepez Belediyesi Nostaljik Araç Koleksiyonu’nda, Murat 124 (1976), Anadol (1975), FIAT 131 (1977), Mercedes Otobüs 352 (1979), baş rollerinde İlyas Salman ve Şener Şen’in oynadığı ‘Çiçek Abbas’ filmindeki kırmızı minibüs, ilk yerli otomobil Devrim ve Taksim’deki nostaljik tramvayın bir vagonu bulunuyor.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi