Pamuk tarlada kaldı

24 Kasım 2014 Pazartesi, 12:51
cemil özden

Antbirlik Genel Müdürü Hasan Erdoğan, son sel felaketinde pamuk üreticilerinin büyük zarar gördüğünü açıkladı. Erdoğan, pamuğun önemli bir bölümünün tarlada kaldığını, toplanabilenlerde lif kaybı olduğunu belirtti.ANTBİRLİK11 Antbirlik Manavgat Kooperatif Müdürü Cemil Özden, zarar gören üreticilerin hasar tespit yaptırmalarını istedi.

Antbirlik 158 No’lu Manavgat Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifi Mali Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi. Genel kurulda divan başkanlığına Ramazan Oğuz, divan üyeliklerine ise Mustafa Büyükciğer ve İsmail Suyabatmaz seçildi.

Mali Genel Kurul’da 4572 Sayılı Tarım Satış Kooperatifi ve Birlikleri hakkındaki kanunda yapılan değişiklikler ve 2014-2015 bütçesi genel kurula katılan üyelerin oy birliği ile kabul edildi. Genel kurulda ayrıca divan başkanlığına verilen 10 adet önerge üyeler tarafından oy birliği ile kabul edilirken, 25 Ekim 2014 tarihinde yaşanan sel felaketinde zarar gören üreticilerin Antbirliğe olan borçlarının bir yıl süre ile faizsiz olarak ertelenmesi ve 3 taksit halinde ödenmesi ile ilgili önerge de oy birliğiyle kabul edildi.

10 bin ton pamuk tarlada kaldı

Genel kurulun temenniler bölümünde konuşan Antbirlik Genel Müdürü Hasan Erdoğan,Manavgat’ta yaşanan sel felaketinde zarar gören pamuk üreticilerine geçmiş olsun dileklerini sundu. Erdoğan, Antbirlik olarak ortaklarının mağdur olmaması için ellerinden geleni yapacaklarını, Antbirliğe ve bankalara olan borçlarının yapılandırılabilmesi için üreticilerin mutlaka hasar tespit yaptırıp bunun raporunu ibra etmeleri gerektiğini söyledi. Erdoğan, Antalya’da 26 bin 600 ton pamuk rekoltesi beklediklerini ancak sel felaketinden dolayı 3 bin tonu Manavgat’ta olmak üzere Antalya genelinde 10 bin ton pamuğun tarlada kaldığını söyledi. Erdoğan tarladaki pamuğun toplanması halinde, yüksek lif ve kalite kaybından dolayı yaklaşık 1 liradan satın alınacağını söyledi.

hasan-erdoganSelden dolayı rekolte düştü

Manavgat Kooperatifinin Mali Genel Kurulu sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Erdoğan, Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği olarak 2014 yılında 26 bin ton 600 ton pamuk rekoltesi beklediklerini ancak sel felaketi ve yağmurlar nedeniyle 19 Kasım itibariyle 16 bin 200 ton pamuk alabildiklerini söyledi. Manavgat’ta yaşanan sel felaketinde en fazla zararı pamuk üreticisinin gördüğünü belirten Erdoğan, “Manavgat’ta 4 bin 5 yüz ton pamuk rekoltesi beklerken şu ana kadar alınan pamuk miktarı sadece bin 5 yüz tondur. Yaklaşık 3 bin ton pamuk tarlada toplanmayı bekliyor. Ne var ki ekili alanlar hala su ve çamur halinde” diye konuştu.

Özden, “Üretici hasar tespiti yaptırmalı”

Antbirlik Manavgat Kooperatif Müdürü Cemil Özden sel felaketinden dolayı zarar gören birlik üyesi çiftçilere geçmiş olsun dileklerinde bulunurken, tarım ilçe müdürlüğünün hasar tespit çalışmalarını sürdürdüğünü, çiftçilerin hasarlarını tespit ettirmeleri gerektiğini söyledi. Bu hasar tespit raporlarıyla Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’na olan borçlarını erteletebileceklerini, Antbirlik’te de gündeme gelen borç erteleme çalışmalarının da yine hasar tespit raporları çerçevesinde değerlendirileceğini sözlerine ekledi.

Antbirlik Manavgat Kooperatifi’nde 2014-2015 pamuk sezonunda 4 milyon 600 bin lira çiftçilere ayni ve nakdi kredi yardımı yapıldığının da altını çizen Özden, bu rakamın yaklaşık olarak 2 milyon lirasının tahsil edildiğini ve geriye kalan 2 milyon lirasının da tahsil edilmesinin çok zor olduğunu, sel felaketinden sonra tarlada kalan pamukların toplansa bile ancak toplanma maliyetini karşılayabileceğini, devletin sel felaketinden kaynaklanan zararı bir an önce karşılanması gerektiğine dikkat çekti.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi