Öztürk; “Manavgat il olmalı”

24 Kasım 2014 Pazartesi, 14:43
IMG_0077


ahmet öztürkCHP Genel Merkezini ziyaret eden Alanyalı muhtarların, il olma talebine Kemal Kılıçdaroğlu’nun destek vermesi Manavgat’ta infial yarattı. CHP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, bu talebi gündeme getirenlere, destek verenlere tepki gösterdi. Öztürk, “Manavgat dururken Alanya’nın il olmasını savunmak siyasi körlük olur” dedi.
Alanya, Gazipaşa ve Gündoğmuş ilçelerinde görev yapan muhtarların Ankara ziyaretinin ardından ‘Alanya’nın il olması’ polemiği yaşandı.  Muhtarların CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu TBMM’deki makam odasında ziyareti sırasında, Alanyalı muhtarlardan il olma talebine destek talebi geldi. Heyette bulunan Yeni Alanya Gazetesi Muhabiri Yasin Araz, Kılıçdaroğlu’na sorduğu soru ile muhtarların talebini destekledi. Araz, “Alanya’da uzun yıllardır il olma talebi beklentisi vardı. Büyükşehir Yasası ile hem nüfus, hem de çoğrafi olarak daha geniş bir alana kavuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Alanyalı. Ancak Alanya’nın il olması ile ilgili herhangi bir girişimi yok. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz” diye sordu.
kılıcdarogluKılıçdaroğlu destek verdi, il başkanı ve milletvekilleri sustu
İl Başkanı Cavit Arı ile CHP Antalya Milletvekilleri; Gürkut Acar, Osman Kaptan, Arif Bulut ve Yıldıray Sapan’ın bulunduğu ziyarette, Alanya’nın il olma talebine olumlu yaklaşan Kılıçdaroğlu,  ilçe ekonomisine dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, “Antalya’nın coğrafi konumu nedeniyle Alanya’nın il olmasında hiçbir sakınca yok. Hem nüfus açısından hem de coğrafi konum olarak Alanya’nın bir şerit gibi Akdeniz’i kucaklaması dolayısı ile, hizmet daha sağlıklı üretilecekse ayrı bir il olabilir. Nüfus yapısı da hinterlandı da buna müsait” dedi.
Davutoğlu ve Çavuşoğlu’na gönderme yaptı
 Sözlerinin devamında Alanya’nın il olması için çaba göstermemekle itham ettiği Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na göndermelerde bulunan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Alanya’nın turizm anlamında da birçok sıkıntı yaşandığını biliyoruz ve duyuyoruz. Siyasi olarak bölgenin insanları devlette önemli konumlarda olabilirler. Örneğin Başbakan Ahmet Davutoğlu, Alanya’ya komşu olan Konya’nın Taşkent ilçesinden, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu zaten Alanyalı. Bu isimler siyaseten önemli konumlarda oldukları için bölge halkı beklenti içine girmiştir. Ama o konumda olanlar genelde siyasi partilerinden bağımsız düşünemezler ve karar veremezler. Bu birazda onların güçlü olmadıklarını gösterir. İl olma konusu neticede siyasi bir karardır. Siyasi bir karar vermek içinde güçlü olmak, konuyu enine boyuna iyi değerlendirmek gerekiyor.”
cavusogluÇavuşoğlu,  “Alanya’nın il olmasını çok istiyorum”
Ankara çıkarması yapan Alanyalı, Gazipaşalı ve Gündoğmuşlu muhtarlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi, CHP Genel Merkezi ve Anıtkabir ziyaretlerinin ardından Alanya’ya dönmeden önce Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Ç

avuşoğlu’nu da makamında ziyaret etti.
Ziyaret esnasında bir muhtarın, “Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu Taşkentli, Ulaştırma Bakanı Sayın Lütfi Elvan Karamanlı, Dışişleri Bakanı olarak da siz Alanyalısınız. Dolayısıyla İl iştahımız kabardı” sözlerine Bakan Çavuşoğlu, “Alanya’da bazı kesimler bu işi sürekli gündemde tutarak popülizm yapıyor. Böyle siyaset olmaz. Ben üç kez milletvekili adayı oldum ama asla yapamayacağımız şeylerin sözünü vermedim. İl konusunu hiç bir zaman suistimal ettirmedim. Bu siyasi bir karardır. Türkiye’de bir ilçenin il yapılması faydalı mıdır, değil midir, önce bunun kararının verilmesi gerekir” diye konuştu.
 İlk sırada Alanya var
Tek başına Alanya’yı il yapmanın mümkün olmadığını ama bir gün böyle bir karar verilirse Alanya’nın birinci sırada olduğunu herkesin bilmenizi istediğini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Geçenlerde bir güvenlik sebebi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki Şırnak’ta ve Hakkari’de İl yapılabilecek ilçeler konusu görüşülürken ben elimi avuçlamaya başladım. Neden, çünkü ben de Alanya’nın İl olmasını çok istiyorum. Ama biz şu anki icraatlarımızla zaten bir İlin hangi hizmetleri alması gerekiyorsa onları Alanya’ya getiriyoruz” dedi.
Arı, “İlçeler arasında taraf olmamız söz konusu değil”cavi ari
Basında yer alan bu haberlerin ardından yazılı bir açıklama yapan CHP Antalya İl Başkanı Cavit Arı, muhtarların Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na yaptıkları ziyaretin konusunun tamamen muhtarların sorunlarıyla ilgili olduğunu, Alanya’nın il olmasına dönük bir amaç taşımadığına vurgu yaptı.
Alanya’nın il olması konusunun bir gazetecinin sorusu üzerine gündeme geldiğinin altını çizen CHP İl Başkanı Arı, “Muhtar arkadaşlarımızın genel başkanımızla olan bu görüşmesi kamuoyuna ne hikmetse, Alanya’nın il olması amacıyla yapılmış bir ziyaret gibi yansıtılmış. Muhtarlarımızın ziyaret amacı ve konuştukları konular tamamen muhtarların sorunlarıyla ilgili. Alanya’nın il olması meselesi de kısaca sadece bir gazeteci arkadaşın sorusunu üzerine gündeme gelmiştir. Biz medyaya yanlış yansıyan bu ziyaretin amacını doğru ifade etmek durumundayız. Gelişmeler aktardığım gibidir. Manavgat ve Alanya ilçelerimizin yıllardır il olma iddialarını kamuoyu yakından bilir. Böylesi bir konuda bizlerin ilçeler arasında taraf olması söz konusu olamaz” şeklinde konuştu.
CHP’li  Öztürk, “Alanya il olsun demek siyasi körlüktür”
Muhtarların CHP ziyaretinin ardından ‘Alanya’nın il olması’ tartışmalarına CHP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Öztürk de katıldı. Öztürk gazetemize yaptığı açıklamada Alanya’nın il olma talebine, bu talebe sessiz kalan partililerine sitem etti.  Bu durumu, “Siyasi körlük” olarak nitelendiren, Antalya’da  il olması gereken bir yer varsa onunda Manavgat olduğunu belirten  Öztürk  konuyla ilgili şunları söyledi: “Muhtarların sorunlarını görüşmek için yapılan bir toplantının, Alanya’nın il yapılması meselesine dönüştürülerek amacından saptırılmıştır. Asıl niyet muhtarlarımızın sorunlarına çözüm bulmaktır. Konunun çarpıtılarak bu boyutlara taşınması polemikten başka bir şey değildir. Bazı CHP milletvekilleri maalesef bu konuda genel başkanı yanıltmışlardır. Eğer ille de Antalya’nın bir ilçesi il olacaksa, bu ilçe kesinlikle Manavgat olmalıdır. Bir ucu Isparta’da, diğer ucu Konya’da olan Manavgat, gerek coğrafi gerekse turizm açısından Antalya’nın en büyük ilçesidir. AKP zihniyeti Manavgat’ın il olmasını istemez. Çünkü Manavgat CHP’nin kalesidir. Bu gerçeği 30 Mart yerel seçimlerinde CHP adayına oy vererek göstermiştir. Manavgat’ı yok sayıp, ‘Alanya il olsun’ demek siyasi körlükten başka bir şey değildir.”

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi