Son Dakika
18 Ağustos 2019 Pazar

Özgür Bolat’tan Mutlu ve Başarılı Çocuk Yetiştirme semineri

Özgür Bolat, “Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir” konulu seminerinde Manavgat Bahçeşehir Koleji veli ve öğretmenleriyle bir araya geldi.

09 Aralık 2015 Çarşamba, 16:07

Manavgat Bahçeşehir Koleji veli ve öğretmenlere yönelik faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Manavgat Bahçeşehir Koleji Okul Aile Birliği’nin organize ettiği seminer, Side Star Elagance Hotel’de gerçekleşti. Eğitim konusundaki yazılarıyla bilinen Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Eğitimci Bilimci Yazar Özgür Bolat, gerçekleştirilen seminerde mutlu ve başarılı çocuk yetiştirmenin tüyolarını verdi.

Özgür Bolat: Başarı ve mutluluk iki kaynaklıdır

Başarı mutluluk getirir mi? Bir insanı ne mutlu eder? gibi konularda veli ve öğretmenlere tüyolar veren Özgür Bolat, iki taraflı mutluluk olduğunu bunun birinin iç kaynaklı diğerinin ise dış kaynaklı olduğunu söyledi. Kişilik, ilişkiler, değerler ve prensiplerin iç kaynaklı mutluluk olduğunu ifade eden Bolat; başarı, statü, para ve mevkiinin ise dış kaynaklı olduğunu söyledi.

Özgür Bolat: Sağlıklı olan iç kaynaklı mutluluktur

Beklentiler farklı olsa da sonuçta her iki tarafında mutlu olduğunu ifade eden Özgür Bolat, sağlıklı olanın iç kaynaklı mutluluk olduğunu söyledi. İnsanların iç huzura ve hakiki mutluluğa erişmek için iç kaynaklı mutluluğa yönelmesi gerektiğinin altını çizen Bolat, “Bu yüzdendir ki her şeyi olmasına rağmen birçok çocuk mutsuzdur.” dedi.

Özgür Bolat: Hedef koymayalım, destek olalım

Çocukların toplum içinde kabul gördüğünü ve onaylandığını düşündüğünü, bunun ise onları rahatlattığını belirten Özgür Bolat, “Dış kaynaklı yaşayan çocuklar sürekli başkalarını mutlu etme için yaşarlar. Davranışlarının hepsi başkalarının vereceği tepkiye odaklıdır. Bu da hedefe ulaşırken onları sonuca kitlenmeye iter. Bir süre sonra sadece hedefe odaklanıp arada yaptıkları şeylerin önemini asla kavrayamaz hale gelirler. İçe odaklı çocuklar ben, ben olduğum için kabul edilmeliyim diye düşünür bu sayede özgüvenleri gelişir. Çocuklarınızın özgüvenlerini geliştirmek istiyorsanız onlara hedef koymak yerine hedefine ulaşacağı yolda destek olalım!” dedi.

Turgut Aydın: Çok faydalı bir seminer oldu

Bir çocuğun başarısı için okul ve velilerin işbirliği içinde olması gerektiğini, belirten Manavgat Bahçeşehir Koleji Kurucusu Turgut Aydın, “Buradan yola çıkarak uyguladığımız çalışmalar çerçevesinde veli ve öğretmenlerimize yönelik toplantıların yanında eğitim seminerleri düzenliyoruz.

Amacımız velilerimizin çocukları ve okul ile iletişimini arttırmak, sorularına cevap bulabilecekleri alanında en uzman kişiler ile bir araya getirmek. Bu kapsamda bizlere çok faydalı bir seminer veren Dr. Özgür Bolat’a çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

You must be logged in to post a comment Login