01 Eylül 2016 Perşembe, 16:07
Özkan Savaş
Özkan Savaş ozkansavas0007@gmail.com Tüm Yazılar

Özel güvenlik ismi değişti… Özel kölelik…

Yıllardır kanayan bir yaradır özel güvenlik sektörü. Defalarca gündeme gelmiş fakat her defasında başı boşluktan kurtulamamış bir çok defa düzenlemelere gitmiştir. 2495 sayılı kanuna önceleri tabi olan güvenlik sektörü 2006 yılında düzenleniyor denerek vahim bir duruma düşmüş, özel güvenlik şirketlerinin oyuncağı haline gelmiş bir sektöre dönüşmüştür. Projeyi alan şirket görevli bulmak için yollara düşer, ucuz yollu eleman sevk ederek pastanın çoğunu kendisi yer. Projedeki sorunlarla baş başa bırakarak aradan çekilir. Kılık kıyafet olarak jop, kelepçe, düdük vs gibi tesisatı vermek şöyle dursun… “Siyah pantolonun var mı evde” sorusu bütün kıyafet sorununun çözümüdür bu şirketlerin çoğunda.

Tesisat doğru düzgün verilmez denetlemek ile mükellef olan emniyetin özel güvenlik şubesi denetleme işlevini yapamaz durumdadır. Nedeni buradaki yetersiz personelin devamlı evrak işi ile uğraşmak zorunda olması ve denetlemeye vakit bulamamasıdır. Gündeme gelen görevlilere ehliyet verilmesi de konunun çözümü hiç değildir. Bence yine para tuzağı olarak görülmekte ve asgari ücret alan görevlileri resmen rantın içine çekmekten ibarettir. Birinci öncülük özel güvenlik şubenin yapılanması ve emniyette “Özel Güvenlik Genel Müdürlüğü”nün kurulması olmalıdır. Yıllarını vermiş bir güvenlik görevlisi okul işinde, AVM işinde, kamu dairesi işinde, para taşıma işinde şimdiye kadar görev yapmıştır bilinçlidir. Esas sorun ise sahipsizdir, yetkisizdir. Önce bu görevliler sahiplenilmelidir, güvenlik şirketleri kaldırılmalıdır. Terörden bile tehlikeli olan üzücü ama gerçek sahipsizlik ve yetkisizliktir.
Kurslar:
“Özel Güvenlik Kartı”nı alan görevli her beş senede bir kartını yenilemek için kurslara tekrar paralar döker. İşin ilginç yanı ise son zamanlarda keyfi yaş sınırı koyan güvenlik şirketleri bu kartı yenilerken sadece parasına bakar ve hiç yaş sınırı yoktur. Silahlı alıyorsanız kartınızı atış poligonunda vuramazsanız sizden mermi parası alınır ek mermi almak için. Tekrar sınava girer cebinizden çıkan yine para olur. Her beş senede bir birileri sizin sayenizde rant sağlar. O yüzden beş senede bir yenileme adı altında bu görevlilerin kurslara gereksiz para kazandırmasının da önüne geçilmelidir.
Okul:
 
Okulda görev yapan görevlinin amacı gelen ziyaretçileri deftere yazmak öğretmenlerin araçları hariç içeri taşıt sokmamak, öğrencilerin tenefüste  dışarı çıkmasını engellemek. Okulda güvenliğin bağlı olduğu kişi okul müdürüdür. İşinin yoğunluğundan ve güvenlik konusundaki bilgisizliği de hakimiyetsizligi doğurur. Çoğu zaman keyfe keder talimatlar da cabasıdır. Projeyi alan şirket zaten ortalarda yoktur. Görevli tek başına vazifesini yapmaya kalkar. Başına bir durum gelse ilgilenen olmaz. Mahkemeye bile kendisi gider…
Turizm:
 
Otel ortamı farklıdır; son zaman dilimi içinde yaş kriteri tavan yapmış durumdadır. Sahilde güneşin altında siyah pantolon verilerek geçen turistlerin otele girmeleri kart sorularak engellenir. Bazı kendini bilmez yöneticiler o kadar ileri gider ki sahilden geçen turistlerin geçmesini istemez. Oysa “kıyı kanunu” vardır ama onlar kanundan bir haberdir. Bu tutum görevlileri zor durumlarda bırakır.  İşin aslı kötü tecrübelerle öğrenilir. Maalesef şikayet konusu olan otel bu yüzden çoktur. Kapıdaki görevli giren araçları kaydeder, müşteriye kart sorar, rezervasyonu olan müşterileri kapıda kontrol eder, otel araçlarının takibini yapar, müdürlerin takibini yapar, personeli çıkışlarda arar. İş yoğunluğu o kadar çoktur ki dikkat dağılır. Şirketin vurdumduymazlığı, denetleme yapılmaması.
AVM :
 
AVM’lerde görevliler kapı dedektöründe bulunurlar, içeriye girişler yoğunluk ve personel kısıtlılığından sadece göstermeliktir. Oturmayı yasaklayan idare kapıdaki adamı değiştirmesi dinlendirmesi gerekirken bunu yapmaz, görevli bir müddet sonra sadece elindeki dedektörü çantalara değdirir. Ötse bile geç denir. Eleman kısıtlılığı ve görevliyi önemsememenin neticesi acı olaylara yol açar. Şirketin vurdumduymazlığı, denetleme yapılmaması.
Para Taşımacılığı :
 
Kıymetli eşya taşımacılığı dediğimiz bu taşımacılığı çoğumuz bilir aslında uzaktan, banka zırhlı araçların taşımacılığının ismidir bu.  Sabah zırhlı araçla yola çıkarsın 3 kişi olması gereken bu araçlarda aslında 2 kişi vardır. Şoför ve güvenlik. 25 mermi verilerek sabahtan yollara düşersin. Parekende işi var ise akşama kadar 100 mağazadan poşet usülü para alırsın. Aç susuz ölümle burun buruna görev yaparsın. ATM’ye para yüklersin bu esnada yükleme çantasının bir ucundan tutmak zorunda kalırsın. ATM’nin içinde çöpten çıkan paraları forma yazarsın üzülerek yine söylüyorum ki gözetleme görevi esasen olan güvenlik, resmen katip gibidir. Yine sorun adam kısıtlılığı şirketin vurdumduymazlığı, öyle ki bazen araçlar arıza yaptıysa sivil araç ile silahsız olarak  parekende toplama yaptırılır. Yani anlayacağımız tam bir “Allah’a emanet” vaziyet. Oysa ki sivil araç ile kesinlikle toplama yaptırılamaz…. Denetleyen yok, şirketin sorumsuzluğu projeyi kaybetmemek için.  Bankada görevli personel saat 17:00’de parayı kasaya indirir operasyon ile beraber ve dikkat çekiyorum silahını operasyon müdürüne teslim eder. Silahı kasaya konulur. Oysa ki para kasaya indiğinde banka kapanmıyor. Sadece kapıyı kilitliyor görevli banka memurları genelde saat 18:00 – 19:00’a kadar bilgisayar üzerinden işlemleri hallediyor? Ya bu esnada bankaya kötü niyetliller gelirse ne olacak!!!
Şimdi iyice okunup değerlendirilmelidir bu görevlinin yaptıkları bilgisizlik mi… Ehliyet verilerek bu sorunun kaçta kaçı çözülecek…. Bence ehliyet verilecek olanlar bu güvenliğin sırtından para kazanan şirketlerdir. Eğer düzenlemeler yapılacak ise iyice araştırılıp bu yazılanlar da dikkate alınmalıdır. Yoksa yeni düzenleme sadece “Özel Güvenlik Görevlileri”ni ‘Özel KÖLE’ yapacak ve maddi olarak zorlayacaktır. En kısa zaman da devletin değerli makamlarında oturan yöneticiler, güvenlik sendikaları, emek hırsızlığından hoşlanmayan kim var ise keyfe keder konulan bu yaş sınırlamasının da tedbirini almalıdır ki insanlar sahip çıktığı meslek olarak gördüğü özel güvenlik görevini daha sağlıklı yapsın…
Saygılarımla
Özkan Savaş

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi