“OYMAPINAR’IN FATURASI HALKA MI ÖDETİLECEK?”

24 Kasım 2014 Pazartesi, 16:41
acar

acarCHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar,  mahkeme kararlarının uygulanmaması nedeniyle Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ve Oymapınar Barajı’nda kamu zararının sürekli büyüdüğüne dikkat çekenerek, “Oymapınar’daki kamu zararı, sorumlularından alınacak mı? Yoksa fatura halka mı ödetilecek” dedi.
CHP’li Acar, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Danıştay 13. Dairesi  27.11.2007 tarih ve 2007/7898 nolu kararı ile Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş.’nin Özelleştirme işlemlerini iptal ettiğini, aradan geçen yaklaşık 7 yıldır bu karar uygulanmadığını hatırlattı. Bu kararla ilgili çıkan iki kanunun da Anayasa Mahkemesi’nce iptal edildiğine dikkat çeken Acar, “Anayasa Mahkemesi’nin ikinci iptal ve yürürlüğün durdurulması kararı doğrultusunda başta Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ve Oymapınar HES olmak üzere, yargının kesinleşmiş kararları olan tesislerin derhal geri alınması zorunludur. Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. özelleştirmesi kapsamında Oymapınar HES’i bedava alan Cengiz İnşaat, barajdan sattığı elektrikle yaklaşık 2 Milyar TL kazanmıştır. Yargı kararı uygulanmadığı için Şirket hala elektrik satışından para kazanmakta ve kamunun zararı giderek büyümektedir” dedi.
Anayasa Mahkemesi kararının neden uygulanmadığı konusunda bilgi isteyen Acar, “ Yürürlüğü durdurma kararı, Hükümetinizi bağlamamakta mıdır? Karar doğrultusunda, Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ile ilgili Danıştay kararının gereğinin yerine getirilmesi zorunlu değil midir?” diye sordu.
“KAMU ZARARINI KİM ÖDEYECEK?”
Seydişehir Eti Alüminyum A.Ş. ile ilgili yargı kararlarının Özelleştirme Yüksek Kurulu’nda görüşülüp görüşülmediği ve alınan kararlarla ilgili bilgi isteyen Acar, şöyle devam etti: “Anayasa’nın 138. maddesi doğrultusunda söz konusu Eti Alüminyum A.Ş. ve Oymapınar HES ne zaman geri alınacaktır? Anayasal kuralları işletme yükümlülüğünüz yok mudur? Kamunun ve yurttaşların uğradığı zarar ne zaman son bulacaktır?  Özelleştirme işlemlerinin iptali için kaç mahkeme kararı gereklidir? Yargının iptal kararına rağmen, Oymapınar HES üzerinden yapılan elektrik satışları ile şirketin kasasına giren yaklaşık 2 Milyar TL geri alınacak mıdır? Alınmayacak ise gerekçesi nedir? Yurttaşın 2 Milyar TL’sinin bir şirketin kasasında kalmasına seyirci mi kalınacaktır? Danıştay ve Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması nedeniyle oluşan kamu zararının sorumluları kimlerdir?  Bürokratlar mı, Maliye Bakanı mı, ÖYK üyeleri mi, yoksa ÖYK Başkanı olarak siz mi sorumlusunuz? Oluşan kamu zararının sorumlularından tahsili için bir adım atılacak mıdır? Yoksa bu zarar da yurttaşa mı yüklenecektir?”

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi