Olan Manavgat’a oluyor.

24 Kasım 2014 Pazartesi, 14:19
MANAVGAT

sukrusozen2Yerel seçimlerden sonra  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile ilişkileri sıcak tutma siyaseti güden Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, derin bir hayal kırıklığı yaşıyor.
CHP’li Sözen, bir ihtimal Ak Parti’deki akraba siyasetçilere de güvenerek Menderes Türel ile olumlu ilişkiler kuracağını düşündü. Seçimin ardından Türel’i ilk ziyaret eden ilçe belediye başkanı olması bunun göstergesiydi.  İlçede kapanan 9 belde belediyesinin araç parkı ile mülklerinin Manavgat Belediyesi’ne bırakılmamasını bile sineye çekti. Yüksek ihtimalle, Oymapınar ve Manavgat Baraj göllerinin elinden alınıp Akseki’ye verilmesine de bu nedenle sessiz kaldı. Beldelerin kendisine bırakılan on milyonlarca liralık borcuna bile katlanmayı tercih etti.
Fakat Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Sözen’in bu adımlarına karşılık vermedi. Görmezden gelmeyi tercih etti. Öyle ki Manavgat’taki son yağmur suyu baskını sırasında bile işbirliği içine girmedi. Şükrü Sözen, ilk kez sel baskını sırasında Büyükşehir’e yönelik serzenişte bulundu. Türel, Sözen’in eleştirilerini, alaycı bir üslupla geçiştirdi.
Ak Partili Büyükşehir Belediyesi’nin, CHP’li Manavgat Belediyesi arasındaki iplerin önümüzdeki dönemde daha da gerileceği görülüyor. Şükrü Sözen’in Büyükşehir Belediye Meclisinin Kasım ayı olağan toplantısındaki açıklamaları bunun göstergesi. Sözen, Yerel seçimler öncesi Bütünşehir Yasası kapsamında Antalya Valiliği bünyesinde kurulan Devir Tasfiye Paylaşım Komisyonu tarafından büyük bir çoğunluğu Manavgat Belediyesi’ne devredilen ve tapu tescilleri yapılan 76 köydeki 80 adet tarla, arsa ve mera gibi gayrimenkulleri Büyükşehir Belediyesi’nin kendisine istediğini açıkladı.
Sözen, Büyükşehir Belediyesi’nin, “Hizmetin daha iyi yapılabileceği” gerekçesiyle Valilik Devir Tasfiye Paylaşım Komisyonu’na yazı yazdığını ifade etti. İlgili komisyonun bu başvuru sonrasında Manavgat Belediyesi’ne resmi yazı yazarak belediye adına tapu tescili yapılmış arsa, tarla ve meraları Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesini istemesine tepki gösteren Sözen, “Bütünşehir Yasası’nın verdiği yetkiler ile Büyükşehir doğru adım atmıyor. Bu durumdan muzdaripiz” dedi.
Sözen’in açıklamasına bakıldığında, Büyükşehir’in Manavgat Belediyesi’nden istekleri mera, tarla ve arsalarla sınırlı değil. Büyükşehir, Manavgat ve Side sahillerindeki 26 noktada büfe yeri talebinde bulunmuş.  Büfe yeri isteği ile yetinmeyen Büyükşehir, sahillerde işletme halinde bulunan 14 büfenin Manavgat Belediyesi’nden alınıp kendisine devredilmesi için Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne başvurmuş. TURELSözen, 14 büfe ile ilgili başvuruyu eleştirirken, Türel’e, “Bu nasıl adalet?” diye sordu.
“Adı Büyükşehir olmanın ilk gerekçesi, paylaşımdır, dağıtımdır. Bunu gerçek anlamda hissettirmesidir. Manavgat Belediye Başkanı olarak en azından beklentim bu yöndedir. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ile görüşüyorum. O da bu konuda muzdarip. Beldelerden kaynak getirebilecek bu tarz küçük enstrümanlar ilçe belediyelerinin elinden alındığı takdirde belediyelerin kıpırdama şansı asla yoktur. Bunları yeniden değerlendirip, gündeme getireceğinizi umut ediyorum” dedi
Her ne kadar Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Büyükşehir Belediyesi’nin arsa, tarla ve meralardan oluşan gayrimenkuller ile sahillerdeki büfe ve büfe yerlerini resmi yazışmalarla istenmesi konusunda bilgi sahibi olmadığını söylese de böyle bir durumun olduğu ortada.
Sözen, “Bilginizin olmadığını tahmin ediyordum. Bütünşehir Yasası kapsamında mahalleye dönüşen köylerimizdeki ve Manavgat Belediyesi’ne geçen 80 adet mera vasfındaki arazileri hangi gerekçe ile ve neye istinaden istendiğini anlamış değilim. Bu konuda bilginiz olmadığını bildiğim için ne sokakta ne köylerde ifade etme gereği duymadım” diyerek Türel’e mesaj verdi.
Şimdi merak edilen konu, Sözen’in Türel’e yönelik mesajının gereğinin yapılıp yapılmayacağı. Türel, işlemi durdurmazsa Sözen’in hayal kırıklığı daha da derinleşecek. Ama asıl kaybeden, zarar gören Manavgat olacak. Manavgat’ın meraları, arsaları, arazileri ile büfelerinin gelirleri Büyükşehir’e geçecek.
Manavgat’ın böyle bir kayba tahammülü olamaz. Manavgat kamuoyunun, özellikle sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin bu olayı yakından takip etmesi gerekiyor.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi