Okulda uçurtma dersi

27 Şubat 2016 Cumartesi, 14:11
Okulda uçurtma dersi

ANTALYALI uçurtma ustası Haşim Süzme, gönüllü olarak gittiği okullarda uçurtmanın tarihini anlatarak, öğrencilere uçurtma yapmayı öğretiyor.

Muratpaşa İlçesi’nde oyuncakçı dükkanı bulunan uçurtma ustası Haşim Süzme, 50 yıllık meslek tecrübesiyle ürettiği el yapımı oyuncakları 13 yıldır engelli çocuklara, maddi durumu yetersiz ailelerin çocuklarına hediye ediyor. Haşim usta bununla da yetinmeyerek, okullardan gelen talep üzerine çocuklara uçurtmanın tarihini anlatıyor, öğrencilere uçurtma yapmayı öğretiyor.

Çağrıldığı okullarda uçurtma ve el sanatları konularında eğitim de veren Haşim Süzme, uçurtmanın tarihiyle ilgili bir de kitap yazıyor. Osmanlı döneminde de kullanılan ağaç kakan, cambaz, topaç, fırıldak, yapboz ve uçurtma gibi 13 farklı oyuncağı el işçiliğiyle yapan Haşim usta, son olarak Güzeloba İlköğretim Okulu 2’nci sınıf öğrencilerine uçurtmanın tarihini anlatıp, yapımını öğretti. Sınıftaki 38 öğrenciye uçurtma yapan Haşim Süzme, uçurtma uçurmanın tekniği anlattı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na kadar 500 çocuğa uçurtma yapma sözü verdiğini belirten Haşim Süzme şunları söyledi:

"Bugüne kadar yaptığım ve verdiğim uçurtmalardan para almadım. Bunu gönüllü olarak yapıyor ve dağıtıyorum. 23 Nisan için çocuklardan 5 bin uçurtma talebi geldi. Ancak, ben kendi imkanlarımla 500 tanesini yapacağım. 2 ay içerisinde kapıma gelenlerle birlikte toplamda 170 uçurtma dağıttım. Başka okullardan da özel olarak davet alıyorum. Oralara da gideceğim. 19- 22 Mayıs tarihlerinde yapılacak Mutlu Çocuk Fuarı ile 12-17 Nisan tarihlerinde belediyenin bir etkinliğinde uçurtma dağıtacağım. Oralarda da uçurtma eğitimi vereceğim."

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi