ÖĞRENCİLER SERAMİK BİRLEŞTİRİP MÜZEYİ GEZDİLER

20 Mayıs 2014 Salı, 16:36
041

Soma’daki maden faciası nedeniyle tüm Türkiye’de olduğu gibi Manavgat’ta da kutlama programları iptal edildi.1

Dünya kültür mirasının korunması ve Müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından tüm dünyada 18 Mayıs  “Müzeler Günü” ilan edilmiştir. Ülkemizde 1982 yılından itibaren 18-24 Mayıs tarihleri arasında “Müzeler Haftası “ olarak kutlanırken 2011 yılından itibaren Müzeler günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Müzeler Sanat kültür, bilim ve teknikle ilgili eserlerin ve doğal nesnelerin yararlanılması için korunduğu ve sergilendiği alandır. Müze koleksiyonları insanlığın geçmişi, bu günü ve geleceğini ilişkilendirmek, kendi kültürünü  ve farklı kültürleri tanımak ve anlamak açısından kültürler arası bağların kurulmasını sağlar. Bu önemli hafta etkinliklerinin büyük bölümü Soma  Maden faciası nedeniyle iptal edildi.

DSC_0005Ancak İbradı ilçesinde Melih Kılınç ve Özay Özgür Ağar’ın sunduğu “Tarihi Eserlerimizi Birlikte Koruyalım” adlı konferans Hüseyin Avni Erdoğan Anaokulu konferans salonunda düzenlendi. Konferansa ilçedeki bürokratların yanında çok sayıda öğrenci katıldı. Manavgat’ta Müze Müdürlüğü Arkeoloğları rehberliğinde öğrencilere müzedeki eserler tanıtıldı. Okullarda gelen öğrenciler guruplar halinde Müzeye alınarak tarihi eserler hakkında bilgi verildi.

Side’de eğitil ve öğretim veren Ali İhsan Barut ilköğretim okulu öğrencilerine müze yetkilileri Seramik birleştirme konusunda uygulamalı ders verdi. Öğrencilerin büyük bir merakla izledikleri seramik birleştirmeyi daha sonra kendileri uygulayarak toprak altından çıkarılan eserleri9n nasıl ziyarete hazırlandığını öğrendiler.DSC_0008

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi