Ne Varsa Manavgat’ta yok

Manavgat’ta tarım durma noktasına geldi, şu an Manavgat’ta kavun ve karpuz üretiminin dışında ürün yok. Karpuzun manav fiyatı 1,90 kuruş, Manavgat Hali’nde 75 kuruş. Rusya’ya ihracatı duran domates 2,5 TL’den başlıyor 4 TL’ye kadar fiyatlar değişiyor. Domates Hal’de 1,20 kuruş.

18 Temmuz 2016 Pazartesi, 11:48

Turizm ve tarım kenti olan Manavgat, tarımda durma noktasına geldi. Manavgat Hali’nde ağırlıklı olarak kavun ve karpuz bulunuyor.  Oteller ihtiyaçlarını Antalya’dan karşılıyor. Fiyatlar yüksek, ürün yok. Manavgat’ta üretim ise geçen seneye oranla yüzde 50 oranında düşmüş durumda.

Karpuz geçen yıl 50, bu yıl 1.90 kuruş

Manavgat tarımında üretim durma noktasına geldi, üretici bu yıl yaşanan kriz nedeniyle tarımdan elini çekmiş durumda. Manavgat çiftçisinin yüzde 50’si bu yıl yaşanan sıkıntılar nedeniyle tarlasını ekmedi. Ekenler de sıcakların erken başlaması nedeniyle istediği mahsulü alamadı. Manavgat Hali’nde ağırlıklı olarak sadece iki ürünün satışı yapılıyor. Kavun ve karpuz. Karpuz üreticisi, havaların aşırı sıcak olması nedeniyle karpuzun zamanından önce olgunlaştığı ve kısa süre içinde de bozulması nedeniyle, ektiği üründen verim alamadı. Karpuz ekiminin az olması ve üründen verim alamayınca, geçen yıl kilosu 50 kuruş olan karpuzun manav fiyatı da 1,90 kuruşa çıktı. Manavgat’ta bulunan turistik oteller karpuz ihtiyacını Antalya Hali’nden karşılıyor.

ne-varsa-manavgatta-yok (2)

Domates’e ne oldu?

Yaşanan “Uçak Krizi” nedeniyle Türkiye’den yaş sebze ve meyve alımını durduran Rusya, domates üreticisini de vurdu. Yaşanan kriz nedeniyle üretime yapılmaması nedeniyle domates fiyatları da yükseldi. Sera şehri olan Antalya’da domates fiyatları bu yıl tavan yaptı. Kış mevsimindeki fiyatların üzerine çıkan domates cinsine göre manavda 2,5 TL, 3 TL ve 4 TL’ye kadar yükseldi. Domatesin tarladan çıkış fiyatı ise 1.20 kuruş. Haldeki esnaf domates fiyatlarının yüksek olmasını çiftçinin karpuz gibi domatesi de ekmediğini gerekçe olarak gösteriyor. Çiftçi, “Zarar ederim” korkusu ile sera ve tarlasını bu yıl ekime kapattı. Fiyatlar yükseldi, domatesin vatanı olan Manavgat’ta fiyatlar el yakıyor.

Kriz her kesimi vurdu

Toplu alım-satım yapan firmalar, oteller ve restoran gibi işletmelerle, bu tesislere ürün sağlayan tedarikçi firmalar bu sezon Manavgat’ta umduklarını bulamadı. Düzenlenen organizasyonlar, Manavgat’ta üretilen ürünlerin Manavgat’ta pazarlanması, sezonun kötü gidişatı ve doğan ekonomik kriz nedeniyle askıda kaldı.

 

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi