Muratpaşa’dan talasemi eğitimi

26 Şubat 2016 Cuma, 10:08
Muratpaşa'dan talasemi eğitimi

MURATPAŞA Belediyesi’nin Değirmenönü Kültür ve Sanat Merkezi’nde eğitim gören kursiyerlerine Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı (AKHAV) Başkanı Prof.Dr. Duran Canatan tarafından Sağlıklı Kadın, Aile ve Toplum konulu konferans verildi.

AKHAV Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, Muratpaşa Belediyesi’nin kursiyerlerine Sağlıklı Kadın, Sağlıklı Aile ve Sağlıklı Toplum konulu konferans verdi. Muratpaşa Belediyesi ve Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile Değirmenönü Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen kurslara katılan kursiyerler; özellikle kan hastalıkları konusunda bilgilendirildi.
CANATAN, KADINLARI BİLGİLENDİRDİ
Genetik hastalıklar ve tanısı, kan hastalıkları ile sağlık konularında da bilgiler veren, kursiyerlerin sorularını tek tek cevaplayan Prof.Dr. Duran Canatan, “30 yıldır talasemili hastaları takip ediyorum. Bu takiplerde talasemili çocuk sahibi ailelerdeki boşanma oranlarının normal ailelere göre 3 kat fazla olduğunu gördüm. Çocuğa talasemi teşhisi konulduğunda ilk tepki genellikle babadan geliyor ve eşini suçlamaya başlıyor. Baskı arttıkça kadın bunalıyor, hatta kendini suçlamaya başlıyor” dedi.

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi