Son Dakika
18 Ağustos 2019 Pazar

MMO’dan endüstriyel raf denetimi

12 Şubat 2019 Salı, 15:10

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Periyodik kontrol Birimi, endüstride yoğun bir şekilde kullanılan depolama ve raf sistemlerinde yaşanabilecek olası kazaların önceden tespit edilerek önlenmesi noktasında denetimlere başladı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan MMO Antalya Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Makina Yüksek Mühendisi Şenay Demiralay, endüstriyel raf sistemlerinin kontrolünün zorunlu olduğuna vurgu yaparak, “Endüstriyel Raf Sistemleri, işletmelere azami istifleme ve depolama alanı oluşturmak ve depoların maksimum hacimde kullanılmasını sağlamak amacı ile kurulan konstrüksiyonlardır. Endüstride yoğun bir şekilde kullanılan depolama ve raf sistemlerinde, günlük kullanım, raf konfigürasyonundaki değişiklikler, çarpma kaynaklı oluşan hasarlar taşıma kapasitelerini düşürmektedir. Ayrıca, belli bir kullanım sonrasında raflarda oluşan, deformasyonlar ve raf malzemelerinde ki metal yorgunluğu da rafların taşıma kapasitelerini düşürmektedir. Akabinde endüstiriyel raflar öngörülen yükleri taşıyamamakta ve kazaların oluşumuna neden olabilmektedir. Bu nedenle sanayimizde yoğun olarak kullanılan endüsriyel rafların periyodik kontrolü hayati önem arz etmektedir” dedi.

PERİYODİK KONTROLLER YASAL ZORUNLULUK

Depolama sistemlerinde kullanılan endüstriyel rafların periyodik kontrolünün, can ve mal güvenliği açısından gerekli bir durum olduğunu belirten Demiralay, “TS EN 15635 standardına göre de yılda en az 1 defa yaptırılması yasal bir zorunluluktur. Endüstriyel raflar kuruldu bitti ve bundan sonra emniyetli bir şekilde kullanılacak diye bir şey yoktur. Gün geçtikçe ve kullanıldıkça bu raflarda oluşan deformosyonlar ve hasarların tespiti için yıllık periyodik kontroller gereklidir. Bunun akabinde ise tespit edilen eksiklikler ve hasarlar için gerekli bakım ve onarımlar yapılmalıdır” diye konuştu.

RAF KAZALARININ OLUŞUM NEDENLERİ NELER?

Endüstriyel raf kazalarının nedenleri hakkında da bilgi veren Demiralay, “Endüstriyel rafların standartlara uygun olarak kurulmamaları, endüstriyel raf elemanlarında oluşan deformasyonlar, endüstriyel raflara maksimum taşıma kapasitesi üzerinde yapılan yüklemeler, yüklerin raf üzerine uygun pozisyonda istiflenmemesi, istifleme elemanları ve rafların güvenliğinden sorumlu bir eğitimli personel olmaması, bakım ve periyodik kontrollerin uygun şekilde ve uygun periyodda yapılmaması, istifleme makinalarının çarpması vb. nedenler endüstriyel raflarda kazaların oluşumun nedenleri olarak sayabiliriz” şeklinde konuştu.

İŞ KAZALARININ ÖNÜNE GEÇİLEBİLİR

TS EN 15635 standardına göre; depolama ve raf sistemlerinin zeminden başlayarak tüm cıvata ve kaynak bağlantılarının, ayak ve kirişlerinin, çapraz bağlantılarının, emniyet pimlerinin detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerektiğini aktaran Şube Sekreteri Şenay Demiralay, “Muayene sonucunda ölçülendirilen raf sistemleri bilgisayar destekli olarak dinamik ve statik yükler altında simüle edilerek raporlandırılmalıdır. Gerçekleştirilen kontroller sonucunda raflarda tespit edilen uygunsuz bölümlere Kırmızı Etiket (kullanımı sakıncalı), Turuncu Etiket (30 iş günü içerisinde düzeltilmesi gereken uygunsuzluk), sorunsuz bölümlere ise Yeşil Etiket (kullanımında sakınca yoktur) iliştirilmelidir. Bu şekilde kullanıcıların ve istifleyicilerin görebileceği, kullanmayacağı ve önlem alabileceği yerlere iliştirilen etiketler sayesinde raflarda meydana gelebilecek iş kazalarının önüne geçilebilecektir” ifadelerini kullandı.

SANAYİCİLERE UYARI

Gün geçtikçe üretim kapasitesi artan kentimiz sanayisinde de ciddi oranda endüstriyel raflar kullanılmaya başlandığını dile getiren Demiralay, “Değişik kentlerde rafların devrildiği, çöktüğü, can ve mal kayıplarının yaşandığı iş kazalarını duymaktayız. İlimizde de olası endüstriyel raf kazalarının önüne geçilmesi, ölümlerin ve yaralanmaların, mal ve can kayıplarının yaşanılmaması için endüstriyel rafların periyodik kontrollerinin yaptırılması hususunda, gerek sanayicilerimizi, gerekse de denetleyicileri uyarıyoruz” dedi.

You must be logged in to post a comment Login