MATSO’dan tarihi karar

27 Kasım 2014 Perşembe, 14:38
matso

20141127_001Turizm Fakültesi inşaatının yapılması oy birliği Meclisten geçti. MATSO Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda MATSO Turizm Fakültesi inşaatının yapılması,  ihtiyat hesabından fakülte binası yapımı için harcama yapılabilmesi ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan gerekli iznin alınması maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Kerim Erdem’in başkanlığında yapıldı. MATSO Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, Oda faaliyetleri ve gündeme dair açıklamalar yaptı. Ardından yapılması planlanan MATSO Turizm Fakültesi hakkında da bilgiler veren Başkan Boztaş, fakültesinin ön protokolünden günümüze kadar gelen süreci anlattı.
MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Boztaş, “2012 yılında Akdeniz Üniversitesi ile MATSO arasında bir ön protokol yapıldı. Bu ön protokolde yer bulunduğu ve bakanlıktan izin alındığı sürece Manavgat’ta MATSO tarafından Turizm Fakültesi yapılması konusunda protokol imzalandı.  Bu konuda emeği geçen dönemin MATSO Başkanı Şükrü Vural başta olmak üzere yönetim kurulu ve o dönemin meclis üyelerine çok teşekkür ederim. Biz yönetime geldikten sonra konu önümüze gelince fakülte binasını yaptırabilmek amacıyla çalışmalara başladık. İhtiyat hesaplarımızdaki parayı fakülte binası inşaatı için kullanamıyorduk. Buna yönetmelikler müsaade etmiyordu” dedi.
     Hisarcıklıoğlu ve Yazıcı’ya teşekkür etti20141127_TURİZM FAKÜLTESİ GÖRSEL (1)
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde ülke genelindeki tüm Odaların bu konuda sıkıntıları olduğunu gördüklerini anlatan Boztaş, konuşmasını şöyle sürdürdü; “ TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarciklıoğlu’nun da katkıları ile konuyu 2013 Temmuz ayında dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı’ya ilettik. Girişimcilerimiz sonucunda 5174 sayılı yasaya göre çıkartılan yönetmeliğe Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ek bir madde eklendi. Maddeye göre;  Odaların ihtiyat hesaplarındaki paranın eğitim yardımı için harcanabilmesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı izniyle olur maddesi eklendi. Yardımları için dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı ve TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyorum.”
     Başkan Sözen ve Hazine maliyesine teşekkür etti
     Fakülte yapılacak arazinin Manavgat Belediyesi’nin yaptığı imar çalışması ile ortaya çıktığını hatırlatan Başkan Boztaş, belediyenin imar çalışması ile 53600 metre kare alanın Üniversite kampus alanı olarak ilan edildiğini hatırlattı. Boztaş, “2013 yılında Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in bizzat yaptıkları çalışma neticesinde Çeltikçi köyü ile Ulukapı köyü yakınlarında bulunan 53600 metre kare hazineye ait olan arazi Üniversite kampus alanı olarak ilan edildi. Şubat ayı başında kampus alanı olarak belirlenen Hazine arazisinin Akdeniz Üniversitesi’ne 2 yıllık geçici tahsisi yapıldı. Yaptıkları çalışma ve özveri için Sayın Sözen ve Defterdarlığımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.
    20141127_TURİZM FAKÜLTESİ GÖRSEL (2) Mimarlar Odası’na teşekkür etti
     Yer tahsis edilmesinin ardından mimarlar ve inşaat mühendislerinden oluşan bir komisyon kurularak çalışmalara başladıklarını anlatan Boztaş, Mimarlar Odası Temsilciliği bünyesinde oluşan bir heyetin de fakülte projesini çizmek için yoğun ve hassas bir çalışma yürüttüğünü kaydetti. Mimarların gönüllük esası ile çalışmalar yaptığını ve güzel bir proje ortaya koyduklarını belirten Boztaş, Mimarlar Odası Manavgat Temsilciliği başta olmak üzere emeği geçen tüm mimarlara çok teşekkür etti.  Boztaş, projenin geçtiğimiz günlerde Akdeniz Üniversite tarafından onayladığını sözlerine ekledi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi