Manavgat’tın tarihi mekanları

06 Şubat 2017 Pazartesi, 13:15
side-antik-kent (3)_602x480
  • Köprülü Kanyon Milli Parkı

En uzun kanyonumuz olan Köprülü Kanyon, Bolasan ile Beşkonak arasında bulunuyor ve uzunluğu 14 km. boyunca uzanıyor. Sedir ormanları ve peri bacalarına benzer taş oluşumlarıyla dikkat çeken kanyonun üzerindeki taş köprü hala kullanılmaktadır.

koprulu-kanyon (1)_360x480

Kanyondaki doğal hayatlarına devam eden hayvanları sayacak olursak; geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, tavşan, porsuk ve kurt diyebiliriz. Ayrıca oksijen miktarı bol olduğu için alabalık oranı da yüksektir.

koprulu-kanyon (3)_640x433

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın tarihi mekanlarından bahsedelim. Bunların arasında Selge Antik Şehir kalıntıları vardır. Bu şehir kalıntılarından günümüze kadar gelen tiyatro, agora, Artemis ile Zeus tapınakları, sarnıçlar ve su kemeleri yer almaktadır. Bunların dışında Köprü Çayı üzerindeki Oluk ve Koca Çay’daki Büğrüm köprüleri sağlamlıklarını korumaya devam etmektedir. Selge Antik kentini Pamphylia kentlerine bağlayan taş yollar ise hala dikkat çekmektedir.

koprulu-kanyon (4)_640x403

Günübirlik ziyaretler için konaklamanında mümkün olduğu bölgede Beşkonak ve Karabük köylerindeki ağaç evlerde keyifli zaman geçirmek mümkündür.

  • Etenna

Manavgat’a bağlı Sırtköy’de bulunan Etennna 900 metre yükseklikte bulunan bir antik şehirdir.

Kenti çevreleyen şehir surları ilk bakışta dikkati çeken unsurlar arasında görülüyor. Şehirdeki kalıntılar Pisidya kenti özelliğini taşır. Bölgede yaşayanlar tarafından “Dedekalesi” olarak isimlendirilen kentin güneyinde Heron(yüceltilmiş bir ölü için yapılan anıt mezar) vardır.

etenna (1)_640x360

Ayrıca bazilika, agora, kilise, hamam ve sarnıçlar önemli tarihi kalıntılar arasındadır.

etenna (2)_640x480

Aulock adlı araştırmacı, ETENNA’nın SELGE’den sonra sikke basan PİSİDYA kenti olduğunu söyler. Ruge, ETENNA’yı POMPHYLIA kenti olarak gösterir. Tarihi kent yakın zamana kadar başka isimlerle ifade ediliyordu. 1984’te yayımlanan ve yeni bulunan bir yazıt ışığında tarihi kentin adı ETENNA olarak kesinlik kazanmıştır.

etenna (3)_640x360

Tarihi Liman Kenti Side’ yi İç Anadolu’ya bağlayan, Pamphylia Bölgesi ve Çevresi Eski Yol Sistemlerinden biri olan Side-Kesik Beli Yol Sistemi de SIRTKÖY ‘den geçer. Side-Kesik Beli Yol Sistem; Side’ den başlar, Naras Köprüsü’nü aşarak, B.Şıhlar Köyü’nün hemen üstündeki antik Seleuceia kentine ulaşır, buradan SırtKöy’ de bulunan Etenna’dan geçerek, At İzi mevkii, Çaltılı, Kesik Beli, Kız Taşı, Bahadın Oluğu, Eynif Ovası, Başlar, Ormana, İbradı ve Gembos Ovasını takibederek Beyşehir’e ulaşır.

  • Manavgat Nehri

Antalya’nın doğal güzelliklerinden bir parçasını oluşturur Manavgat Nehri. Tek kaynaktan beslenir ve dünyanın en uzun yeraltı akarsularından biridir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Antalya’da bir tatil planı yapıyorsanız eğer, Manavgat Nehri gezilebilecek yerlerin ilk sıralarında gelir. Turkuaz yeşili suları hem görsel şov sunuyor hem de mineraller bakımından zenginliğini korumaya devam ediyor. Manavgat Nehri’nin üzerinde aynı zamanda iki baraj vardır. Oymapınar Barajı ve Manavgat Barajı…

manavgat-nehri (3)_640x360

Yüzebilme imkanı da sunan nehirde serinlerken bir yandan da çevresini keşfedebilirsiniz. Sazan, alabalık, levrek, karabalık ve kefal gibi balık türlerinin yanı sıra kuşlara da ev sahipliği yapmaktadır Manavgat Nehri. Son yıllarda turizm açısından oldukça gelişme gösterdiği için hem yerli hem de yabancı turistler günlük tekne turlarına da katılabiliyor. Manavgat Nehri tüm güzelliklerini muhteşem bir uyum içinde göstermektedir ve nehir yatağı boyunca seralar ve narenciye bahçeleri eşlik eder bu güzelliğe.

Manavgat Nehri gezinizin ardında yine bu nehirde oluşan Manavgat Şelalesi’ni, Oluk Köprü’yü, Aslanlı Mağarası’nı ve Side Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret etmeyi ve her gittiğiniz yeri fotoğraflayarak ölümsüzleştirmeyi unutmayın

  • Oluk Köprüsü

Antalya’da bulunan Köprüçay’ın tarihi bir köprüsü olan Oluk Köprü, bir Roma Köprüsü özelliği taşımaktadır. Selge Antik Kenti’nin yakınında olan Oluk Köprü aynı zamanda Başkonak Köyü’nün yakınından geçer ve yüksekliğiyle dikkat çeker.

oluk-koprusu (1)_360x480

Oluk Köprü, 14 metre uzunluğunda olup 3,5 metre genişliğindedir ve ziyaretçisi oldukça fazladır.

oluk-koprusu (2)_640x480

Köprüçay Nehri’ni ziyaret edenlerin çoğu da bu yapıyı görmeden gezilerine son vermezler. Tarihi hakkında pek bilgi olmasa da yapı tekniği ve taş işçiliği Oluk Köprü’nün M.S. 2. yüzyılda yapıldığı hakkında tahminler vardır. Keyifli bir gezi programı olacak Oluk Köprü size doğanın en değişik yüzünü göstermeye hazır

  • Aslanlı Mağarası

Antalya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Aslanlı Mağarası, Manavgat’ın Kirazlı Köyü’nde bulunmaktadır.

Uzunluğu toplamda 110 metre olup, kısmen dikey kısmen yatay bir mağara özelliği taşımaktadır.

aslanli-magarasi_640x480

Sarkıt ve dikitleri ile hoş ve çekici bir görüntüye bürünen Aslanlı Mağarası, dikitlerden biri oturan bir aslanı anımsattığı için adının Aslanlı olarak kullanılmasını sağlamış ve bu ismi almıştır. Yaz turizmi açısından büyük bir öneme sahip olan Antalya, tatil dışında gezilecek yerleriyle sizleri bekliyor. Bu şehirde o kadar çok görülmesi ve keşfedilmesi gereken yer var ki, gittiğiniz her yerde hem keyiflenecek hem de değişik vakitler geçirmenin tadına varacaksınız

  • Boğaz Plajı

Antalya’nın içine gizlenmiş olan Boğaz Plajı, bulunduğu coğrafyaya ayrı bir zarafet katmaktadır.

bogaz-plaji (1)_640x429

Manavgat ilçesinde bulunan plaj, Side plajlarının kalabalığından kurtulmak isteyenlerin ilk adresi konumunda… Davetkar suyu ve ince kumları size güzel vakitler geçirmenin mesajını veriyor.

bogaz-plaji (2)_640x480

Aynı zamanda bu deniz Manavgat Çayı ile birleşerek muhteşem uyumun nasıl olabileceğini gösteriyor. Boğaz Plajı’nın çevresinde yerleşim alanı bulunmamaktadır ve sadece 50 metre uzaklıkta olan alabalık çiftlikleri eşlik eder. 3 kilometrelik plajında dilediğiniz kadar yürüyüş yapabilir ve aynı zamanda ormandaki yürüyüş alanında gezinti yaparken Side Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz. Tatilinizde deniz kum ve güneş keyfinize doğa ve tarihi gezilerini dahil edip değişik zamanlar geçirebilirsiniz

  • Seleukeia Antik Kenti

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Seleukeia Antik Kenti, şehir merkezine 12 kilometre uzaklıktadır.

seleukeia-antik-kenti (1)_640x382

Bu antik kent, bulunduğu çevreye değişik bir güzellik dahil eder. Manzarası eşliğinde yapacağınız antik kent geziniz, keyifli ve bol bilgili zamanlarla geçecek. Tabi çam ormanlarının arasından geçerek ulaşacağınız Seleukeia Antik Kenti, daha o dakikalarda sizi fethetmeye başlayacak. Hamam, iki katlı agora ve küçük bir şapel kalıntılarını incelemek ise değişik bir mimarisi olduğunu fark ettirecek.

seleukeia-antik-kenti (2)_640x430

Tabiatın tüm renklerinin arasında kendine ayırdığı bu bölgeye harika bir denge sağlamış olan antik kentin batı yamacında ise vaftiz dönemlerinin yapıldığı kutsal bir mağara barındırmaktadır. Mistik havasına fazlasıyla çekicilik katmayı başarmış ve hala ayakta kalıp sizi ağırlamaya hazır. Siz de ona hak ettiği değeri vermek için ve yeni bilgiler edinmek için yolculuğunuzu başlatabilirsiniz.

seleukeia-antik-kenti (3)_640x430

  • Manavgat Şelalesi

Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan ve adını buradan alan Manavgat Şelalesi oldukça ün yapmış bir doğal güzelliktir. Manavgat Çayı’nın üzerinde bulunur ve Antalya ile arasında 80 kilometre vardır. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen görüntüsüyle gözleri doldurur. Manavgat Irmağı’nı besleyen en büyük kaynak olan Dumanlı Kaynağı, Oymapınar Barajı yapılınca baraj gölünün içinde yer almak zorunda kalmıştır.

manavgat-selalesi (1)_640x360

Tüm senenin yorgunluğunu atmak için farklı yerler keşfetmek istiyorsanız, Manavgat Şelalesi keşfedilmeye değer yerleriyle tüm yorgunluğunuzu keyifle alacaktır.

manavgat-selalesi (2)_640x480Yeşilliklerin içinde huzuru saklayan Manavgat Şelalesi, piknik alanlarında yemeğinizi yerken eşsiz güzelliğini izlemeye doyamayacaksınız. Çevresindeki lokantalarda balık yemek ayrı bir tat olacak sizler için

  • Side Antik Kenti

M.Ö. 7. yüzyıldan biraz önce kurulduğu düşünülen Side Antik Kenti, Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunmaktadır ve M.Ö. 5 yüzyılda Yunanların Side’ye yerleştiği bilgisinin yanı sıra 3. yüzyılda halk bu kente özgü bir dil kullanmışlardır. Kullanılan bu dil hala çözülememekle birlikte Hint-Avrupa dil ailesindendir.

side-antik-kent (2)_640x431

O dönemde Side’liler Afrodit, Ares, Athena, Apollo ve Demeter Gibi tanrılara inanmışlardır.

side-antik-kent (1)_600x480

Yine mitolojiden izler görebileceğiniz bir antik kent daha. Tüm tanrılar burada varlığını hissettirmişler. Tatiliniz sırasında Side’nin çarşısına gittiğinizde yanından geçersiniz bu kentin. Size keyifle görünen Side Antik Kenti’nin eşsiz işçiliği karşısında adeta büyüleneceksiniz

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi