Manavgat’ta ‘Yalnız Değilsiniz, Yanınızdayız’ projesi başladı

15 Temmuz 2016 Cuma, 15:40

ANTALYA’nın Manavgat İlçesi’nde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından yaşlı ve engellilere yönelik hazırlanan ‘Yalnız Değilsiniz, Yanınızdayız’ projesi uygulamaya başladı.

Manavgat Kaymakamı Nazmi Günlü, SYDV’nin hazırladığı ‘Yalnız Değilsiniz, Yanınızdayız’ adlı yaşlı ve engellilere yönelik sosyal hizmet projesinin bakanlık tarafından uygun görülerek uygulanmaya başlandığını söyledi. Projeyle, evde bakım aylığı almayan, yardıma muhtaç, yalnız yaşayan yaşlı veya engelli olan, kendisine bakacak kimsesi olmayan vatandaşların kişisel bakımlarının yapılmasının yanı sıra mevcut evlerinin ve çevresinin ayda iki defa tüm temizlik işleri ve kişisel bakımları yapılarak, ihtiyaç sahibi vatandaşların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak ve hayatla olan bağlarını daha da güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Kaymakam Nazmi Günlü, vakıf personeli tarafından yapılan ev ziyaretlerinde, özellikle yalnız yaşayan yaşlılar ve engellilerin ev ve çevresini temizleyecek bedeni güce sahip olmadıklarının tespit edildiğini kaydetti.

292 BİN TL’LİK BÜTÇE

Proje kapsamında 1 araçla birlikte 6 personel görevlendirildiğini ifade eden Kaymakam Nazmi Günlü, “12 ay devam edecek projeyle Manavgat’ın mahallelerinde tespit edilen 60 hanede yaşayan yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlarımızın evlerinin genel temizliği, çamaşırlarının yıkanması ütülenmesi, koltuk örtüsü, halı, kilim, battaniye ve perdelerin yıkanması, yerine asılması, evlerinin camlarının silinmesi ve kişisel bakım hizmetleri yapılacak. Proje için 292 bin 800 TL bütçe ayrıldı” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERDE ZİYARET EDECEK

Kaymakam Günlü, Manavgat Devlet Hastanesi ve Toplum Sağlığı Merkezi’yle işbirliği yapılarak bu kişilerin tedavilerin yaptırılacağını kaydetti. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile de çalışma yapılacağını ifade eden Kaymakam Günlü, “Böylece ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin yaşlı ve engellileri evlerinde ziyaret etmeleri sağlanacak. Onlara manevi yönden destek olunması ve öğrencilerin de yaşlılara yönelik davranış becerilerini ve yardımseverlik duygularının artırılacak” dedi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi