Manavgat’ta savaşın etkileri

Ortadoğu’daki savaşlar, içerideki terör olayları ve kısa zaman öncesi Rusya ile yaşanılan uçak krizi… Hepsinin Manavgat ekonomisine toplam kaybı 1.5 milyar dolar. Manavgat’ta savaşların özeti ise şöyle: Turist sayısı düşüyor, oteller yarı dolu, istihdam ise düşüşte.

26 Aralık 2016 Pazartesi, 12:03

MANAVGAT Side Turistik Otelciler Birliği Derneği Başkanı Cengiz Haydar Barut tarafından yapılan açıklamalar, Manavgat ekonomisine ışık tutan cinsten.  Öyle ki Manavgat savaşın zararlarının en çok hissedildiği yerlerden birisi. Bunu Manavgat ekonomisindeki 1,5 milyar dolarlık zarardan anlamak zor değil. Savaşın olumsuz etkilerinin Antalya ekonomisine olan etkisi ise, 4 milyar dolar civarında.

Dünya’da neler oluyor?

Büyük bir savaş dalgasının öncesindeyiz gibi. Ortadoğu yanarken, dünyanın süper güçleri de bu coğrafyayı ring gibi kullanıyor. Irak ve Suriye’nin durumu belli. Yemen ise ele geçirilmek isteniyor. Buradaki Husiler, Yemen hükümetini devirdikten sonraki hedeflerinin Arabistan olduğunu açıkça belli ediyorlar. Keza bu olanlara ise ABD destek veriyor. Kısa zaman önce Arabistan’daki üssünü boşaltan ABD, Husiler tarafından Arabistan’a atılan bombalara göz yumuyor.

manavgatta-savasin-etkileri-4

ABD’nin Arabistan’da üs kapamaları ve Husilere göz yummaları, sıranın Arabistan’a da geleceğinin habercisidir. Ortadoğu da Türkiye, DAEŞ ve PYD gibi terör örgütleriyle çevrilirken, Fırat ve kısa zaman sonra başlanacağını düşündüğümüz Dicle kalkanı operasyonuyla haçlı ittifaklarının senaryolarını boşa çıkarması, içeriden yediği FETÖ darbe girişimi, PKK terörü ve dahası ülkemiz için hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının habercisi.

Savaş, Manavgat istihdamını etkiledi

Dışarıdaki tüm bu olaylar ülkemizin ekonomisini de elbette etkiliyor. AB daralmalar yaşarken, hemen yanımızdaki komşuların da istikrarsız bir yapıya sahip olmasının bizi etkilemediğini söylemek inandırıcı olmaz. Öyle ki turizm açısından Ege ve Akdeniz’deki beldelerimizde durum her şeyi ortaya koyuyor. Özellikle Manavgat, turizminde yaşadığı düşüşle 2016 senesini bir hayli zor geçirdi.

manavgatta-savasin-etkileri-3

Turizm odaları tarafından verilen rakamlar bir hayli yüksek. Sadece Manavgat ilçesindeki zarar, 1,5 milyar dolar civarında. Manavgat içerisinde 4 ve 5 yıldızlı otel sayısı 147 civarında. Bu otellerin ise 15 kadarı kapalı. Savaşlardan dolayı gelmeyen turist nedeniyle birçok otel de yarı istihdamla şeklinde çalışıyor. Yani Manavgat’ta turizm sektöründe istihdam edilen kişiler de savaştan etkilendi. 30 bin kadar nitelikli turizm işçisinin açıkta olduğu MANAVGAT Side Turistik Otelciler Birliği Derneği Cengiz Haydar Barut tarafından ifade edilenler arasında.

Rusya ile uçak krizi sorunu çözüldü ancak bu da Manavgat ekonomisini kurtarmadı. Çünkü Rusya’da da ABD yaptırımları söz konusu. Ülkenin ekonomisi iyi değil. Bu sebeple gelen turist sayısında bir düşüş var.

manavgatta-savasin-etkileri-2

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi