Manavgat’ta “karasuyu” tehdidine son verildi

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Hocalar Mahallesi’ndeki Belenköy’de bulunan zeytinyağı karasu atığı depolama alanı inşaatı durduruldu. Köylüler tarafından BİMER’e şikayet edilen inşaat Manavgat Belediyesi ekipleri tarafından ruhsatsız olduğu tespit edilince mühürlendi.

22 Kasım 2016 Salı, 11:44
manavgatta-karasuyu-tehdidine-son-verildi-4

Manavgat Hocalar Mahallesi Belenköy mevkii 158 ada 737 parselde bulunan Manavgat Ziraat Odası tüzel kişiliğine ait 2B tarım arazisi olarak alınan arazide yapımına başlanan zeytinyağı karasuyu atığı depolama alanı inşaatı köylüler tarafından Başbakanlık İletişim Merkezi(BİMER)’ne şikayette  bulunulmasının Üzerine 15 Kasım 2016 salı günü Manavgat Belediyesi ekipleri tarafından ruhsatsız olduğu tespit edilip  tutanak tutularak mühürlendi. Manavgat Ziraat Odası Taşağıl’da bulunan zeytinyağı fabrikasından çıkan karasu atığını depolamak için yapılan inşaatın gerekli olurlar ve yasal işlemler tamamlandıktan sonra yapılması gerekirken yasal izinlerinin alınmadan ve yapı ruhsatı olmadan yapımına devam edildiği anlaşıldı.

Köylüler bu atığın köylerinin hemen yanında yerleşim bölgesine ve arazilerinin yakınına yapılmasına karşı olduklarını, bu atığın etrafa çok kötü koku yayacağını ve çevreyi kirleteceğini buna bağlı olarak sağlık sorunları ortaya çıkacağını söylediler.

manavgatta-karasuyu-tehdidine-son-verildi-3

Köylüler böyle bir zehirli atık depolama alanının  köy alanları içerisinde yapılmasına ve zehirli atığın  dökülmesine kesinlikle izin vermeyeceklerini, bunun için mücadele edeceklerini , “Soluduğumuz havayı kirletmeye ve yaşam alanımızı zehirlemeye kimsenin hakkı yok” şeklinde açıklama yaptı.

manavgatta-karasuyu-tehdidine-son-verildi-1

Çevreye ne gibi zararları var ?

Zeytinyağı fabrikalarında zeytin sıkma işlemi sırasında atık olarak ortaya çıkan ve sulardaki hayvanların , topraktaki bitkilerin ölümüne neden olan zeytinyağı karasuyu yüksek organik madde içeriğinden dolayı; karasu, deniz ve nehirler gibi alıcı su kaynaklarındaki çözünmüş oksijeni çok hızlı tüketir. Dolayısıyla suda yaşayan tüm makro ve mikroorganizmalar yaşamlarını sürdüremezler. Karasuyunun koyu rengini de suyun parlak görünümünü de bozar ve güneş ışığının suya geçişini önleyerek fotosentez yapan su bitkilerinin ve yosunların üremelerini engeller. Karasuyun içerdiği yağ da su yüzeyinde film tabaka oluşturur ve havadan suya oksijen transferini engeller. Zamanla suyun içinde yalnız anaerobik (havasız) mikroorganizmalar gelişerek kokuşmaya başlar.Aynı zamanda asidik özellikte olmasından, yüksek tuz ve fenolik maddeler içermesinden dolayı toprak kirliliğine de neden olur. Sonuç olarak karasu suda ve toprakta yaşayan tüm canlıları olumsuz etkileyeceğinden dolayı çevre için çok tehlikelidir.

manavgatta-karasuyu-tehdidine-son-verildi-2

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi