Manavgat’ta ‘İstanbul’ diye bırakıp kaçtılar

22 Temmuz 2016 Cuma, 13:23

Manavgat’ta yaklaşık 70 Afganistan ve Pakistan vatandaşı, İran üzerinden Türkiye’ye geldi. Kendilerini İstanbul’a götürmesi için bir otobüs ile anlaştı, paralarını ödedi. Kimliği belirlenemeyen otobüs şoförü, 70 kişilik gurubu, İstanbul diye Manavgat’a bırakıp kaçtı.

Ülkelerinden çıkarak Avrupa’ya gitme hayali ile İran üzerinden Avrupa’ya gitmeye çalışan yaklaşık 70 kişilik Afganistan ve Pakistan vatandaşı, Manavgat Otogarı’nda ve Side’de emniyet güçleri tarafından yakalandı. 50 kişi Manavgat Otogarı’nda, yaklaşık 20 kişilik gurubun da Side’de Jandarma tarafından yakalandığı belirtildi.

manavgatta-istanbul-diye-birakip-kactilar (2)_795x1200

Afganistan ve Pakistan’dan yola çıkan gurubun yolları İran’da birleşti. İran’dan yasa dışı yollarla Türkiye’ye giriş yapan gurup, burada insan simsarlarının eline düştü. Büyük para karşılığında gurupla anlaşan insan simsarları 70 kişilik gurubu İstanbul’a götürmek için anlaştı. Gece yarısı otobüs yolculuğuna başlayan Afganistan ve Pakistanlılardan oluşan gurup, iki güne yakın yolculuktan sonra, şoför, “Otobüs bozuldu, burada ineceksiniz, İstanbul burası” diyerek tüm yolcuları indirdi. Nerede olduklarını bilmeyen gurup, İstanbul’da olmadıklarını öğrenince, indikleri yerden Manavgat Otogarı’na geldi. Buradan İstanbul’a, İstanbul’dan da Avrupa’ya gitmeye çalışan 50 kişi otogarda polis tarafından yakalandı.

manavgatta-istanbul-diye-birakip-kactilar (1)_1600x1060

Guruptan ayrılan yaklaşık 20 kişi de Side’ye doğru yönlendi, olayı fark eden jandarma da bu gurubu yakalayarak, karakola götürdü.

Manavgat Otogarı’nda yakalanan 12’si kadın, 7 çocuk toplam 50 kişiden oluşan gurup, üzerlerinde pasaport ve belge olmadığını, İran’dan Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yaptıklarını belirterek, “Avrupa’ya gitmek istiyoruz. Bizi buraya getiren şoför, arabanın bozulduğunu, burasının İstanbul olduğunu söyleyerek bizi arabadan indirdi. İstanbul’da olduğumuzu zannediyorduk. Aramızda tedavi görmesi gereken kanser ve epilepsi hastaları var, bundan sonra ne olacağını kimse söylemiyor” dediler.

Polis kontrolünde bir otobüse bindirilen gurup Göç İdaresi’ne teslim edilmek için Antalya’ya götürüldü. Gurubun mülteci kamplarına yerleştirileceği ifade edildi.

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi