MANAVGAT’ta 400 bin balık telef, 1 milyon zarar

Manavgat’ta bulunan Manavgat Barajı’ndan ırmağa su bırakılmaması nedeniyle alabalık füme olarak THY’nin uluslararası uçuşlarında servis edilecek 400 bin alabalık telef oldu

10 Ağustos 2016 Çarşamba, 13:58
MANAVGAT'ta 400 bin balık telef, 1 milyon zarar

Manavgat Irmağı’nda bulunan çiftliklerde yetiştirilen 400 bin alabalık suyun sıcaklığının 29 dereceye ulaşması ve oksijen miktarının azalması nedeniyle ölerek zayi oldu. Balık ölümlerinin nedeni olarak Manavgat Barajı’ndan bırakılan suyun kesilmesi ve denizden gelen tuzlu suyun ırmağa girmesiyle birlikte suyun sıcaklığını artması, oksijen miktarının azalması olduğu belirtiliyor.

Dersu Balık Üretim Çiftliği sahibi Mustafa Keçer 1994 yılından bu yana Manavgat Irmağı’nda alabalık üretimi yaptıklarını kaydederek, “Biz daha önce böyle bir şey yaşamadık. Yukarıda barajda bakım yapıldığı dönemde bile böyle bir olay olmadı” diye konuştu. Çiftliklerinde küçüklerde dahil olmak üzere yaklaşık 400 bin alabalık olduğunu belirten Keçer, “Bu olay dün öğleden sonra başladı. Balıklarımız ölmeye başlayınca hemen Tarım İlçe Müdürlüğü’nü aradık. Tespit yapılmasını istedik. DSİ’yi ve Manavgat Barajı yetkililerini aradık bize yeteri kadar su bırakıldığını söylediler. Gündüz 30 metreküp/saniye gece ise 20 metreküp/saniye olarak su salıyorlarmış. Eğer bu dedikleri kadar su bırakılsaydı bu ölümler olmazdı” dedi. Dersu olarak THY ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde, uluslararası uçuşlar için alabalık füme hazırladıklarını belirten Keçer, “Bizim 1 yıllık emeğimizi birkaç gün içinde adeta çaldılar. Şimdi bilirkişiye rapor tutturacağız. Zararımızın tazmini için mahkemeye giderek hakkımızı arayacağız. Manavgat Barajı DSİ’deyken herhangi bir sorunumuz yoktu ama özelleştirilince bu sorunu yaşadık” dedi.

MANAVGAT'ta 400 bin balık telef, 1 milyon zarar

MANAVGAT’ta 400 bin balık telef, 1 milyon zarar

Bu sorunların yumurta döneminden beri yaşandığını da belirten Keçer, “Tüm bunlara rağmen gerek Tarım gerekse DSİ, bunların içine Antalya’da dahil hepsinin bir biçimde ilgisi var. Şimdi balıklar öldü bir sonuçla karşılaştık, nedenlere bakmadan sonuç üzerine konuşuyoruz. Yarın bu gibi olaylarla tekrar karşılaşacağız, umarız karşılaşmayız. Ne kadar su saldıklarını kendileri belirtiyor, bunu daha net mahkeme sürecinde göreceğiz. Bizim geçim kaynağımız bu, bırakın bizim geçim kaynağımızı, bu Manavgat Irmağı’nda tüm çeşitlerin yok olmasına seyirci kalmamak lazım” şeklinde konuştu.

MANAVGAT'ta 400 bin balık telef, 1 milyon zarar

MANAVGAT’ta 400 bin balık telef, 1 milyon zarar

Öte yandan Manavgat Irmağı’nda balık ölümlerinin giden sürecin Nisan ayından bu yana gündemde olduğu ve bu konuyla ilgili olarak hem Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na, Enerji Bakanlığı’na hem de Devlet Su İşleri’ne bildirildiği öğrenildi. Manavgat Irmağı üzerinde bulunan Oymapınar ve Manavgat Barajlarının işletmecilerinin farklı firmalar olması nedeniyle enerji üretim politikalarında farklılıklar yaşandığını belirten yetkililer, “Daha önceden bu sıkıntılar yaşanmıyordu. Ancak Manavgat Barajı’nın da özelleştirmesinden sonra bu konuyla ilgili zaman zaman şikayetler geldi. Bizde gerekli düzenlemelerin yapılması amacıyla ilgili kurumlara bilgi verdik. Nisan ayı başında bir vatandaş tarafından BİMER’e yapılan başvuruda, Manavgat Irmağı’nda yaşanan su kesintilerinden dolayı kot farkı oluştuğu ve bu durumun balık yumurtalarını güneşte bırakarak kurumasına neden olduğu dolayısıyla ırmakta ki ekosistemin bozulduğunun şikayet edildiği öğrenildi. Şikayet üzerine Manavgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nün 11 Nisan’da bir rapor düzenleyerek Antalya’daki ilgili kurumlara bildirdi.

Özelleştirme İdaresi tarafından Oymapınar Barajı, 17 Haziran 2005 tarihinde Cengiz Enerji’ye, Manavgat barajı 4 Nisan 2016’da Kibar Holding’e devredilmişti.

MANAVGAT'ta 400 bin balık telef, 1 milyon zarar

MANAVGAT’ta 400 bin balık telef, 1 milyon zarar

SORUMLULARIN BULUNMASINI İSTİYORUZ

Manavgat CHP İlçe Başkanı Avukat Aliye Coşar ve yönetim kurulu, Dersu Balık Üretim Çifliği’ne gelerek bir basın açıklaması yaptı. Coşar, Büyükşehir Yasası ile birlikta Manavgat’ta böyle sıkıntıların yaşandığını ifade ederek, Manavgat ve Oymapınar Barajları’nın kapaklarının açılmaması ve Manavgat Irmağı’na yeterli suyun verilmemesi, deniz suyunun ırmağa karışması nedeniyle balık ölümlerinin gerçekleştiğini belirterek, “Çiftlik sahiplerinin daha önce benzeri sıkıntılar yaşaması nedeniyle gerekli yerlere uyarılar yapılmasına rağmen önlem alınmamış ve 400 bin balığın ölümü gerçekleşmiştir. 22 yıldır bu bölgede böyle bir olay yaşanmamış, çiftlik sahiplerinin mağduriyetini gördük. Bizler de yetkililerden burada gerçekleşen balık ölümlerinin ve sorumlularının bulunmasını ve çiftlik sahiplerinin mağduriyetlerinin giderilmesini talep ediyoruz. Bu olayı Milletvekilimiz Niyazi Nefi Kara ile paylaşacağız, kendisi de konuyu gündeme taşıyacak” şeklinde konuştu.

MANAVGAT'ta 400 bin balık telef, 1 milyon zarar

MANAVGAT’ta 400 bin balık telef, 1 milyon zarar

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi