MANAVGAT’ın içme suyu sorunları çözülüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörü İbrahim Büküş; Asat’ın Manavgat içme suyu hatları ile ilgili proje ve çalışmalarını anlattı.

17 Ağustos 2016 Çarşamba, 14:10
MANAVGAT'ın içme suyu sorunları çözülüyor

Yapılan proje ve çalışmalarla Manavgat içme suyundaki problemlerini çözeceklerini belirten Büküş; ‘’Çalışmalarımızın tek amacı Manavgat’ta yaşayan vatandaşlarımızı susuz bırakmamak’’ dedi.

 ‘’Yüzde 25 kaçak veren borular yenileniyor’’

Koordinatör Büküş, ‘’Şuan Şelale İçme Suyu Pompa İstasyonu’ndan Türkbeleni Pompa İstasyonu’na 6 kilometre uzunluğunda 630 mm’lik bir polietilen içme suyu hattı çalışmamız var. Daha önce bu noktada aynı uzunlukta AÇB (asbest çimento bazlı betonarme) bir hat vardı. İnsan sağlığına oldukça zararlı olan bu borular tedavülden kaldırıldı. Yaşanan arıza ve patlakları bu boruların üretimi olmadığı için tamir edemiyorduk. Bu hat yüzde 25 oranında kaçak veriyordu. Bilim insanları son yıllarda dünyanın en değerli kaynağı olarak suyu işaret ediyorlar. Yapılan çalışmalarla birlikte suyumuzu zayi olmaktan kurtarıp sıfır kaçakla vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Ayrıca bu hat sayesinde su miktarı artacak, enerji tasarrufu sağlanacak ve en önemlisi de su kesintileri tarihe karışacak’’ dedi.

MANAVGAT'ın içme suyu sorunları çözülüyor

MANAVGAT’ın içme suyu sorunları çözülüyor

‘’Su kesintileri alternatif hatlarla önlenecek’’

Büküş, ‘’Manavgat Pompa İstasyonu’ndan Sürücü Beleni içme suyu depoları ve Türkbeleni içme suyu depolarına içme suyu pompalayacak 800 mm’lik çelik bir hat döşüyoruz. Bu hat Manavgat merkezde yaşayan tüm vatandaşlarımıza kesintisiz içme suyu sağlayacak. Önceleri Bu depolara pompa istasyonundan ayrı hatlarla su veriliyordu. 800 mm’lik çelik hat bütün bu hatları birleştirecek. Yapılan projelerimizin genelinde su kesintilerinin önüne geçmek için alternatif hatlar düşünülüyor’’ şeklinde konuştu.

MANAVGAT'ın içme suyu sorunları çözülüyor

MANAVGAT’ın içme suyu sorunları çözülüyor

‘’Su kesintisi alanını daraltıyoruz’’

’Türkbeleni deposundan Manavgat Köprüsü sağ sahil ayağındaki kolektöre 560 mm’lik bir bağlantı hattı yapıyoruz diye açıklayan Büküş, “Bu hat sayesinde de birçok mahallenin içme suyu hattını birbirinden ayırıyoruz. Merkez mahallenin herhangi birindeki ana hatlarda arızada Türkbeleni deposundan kesinti yapıyorduk. Artık bir mahallemizde su kesilince diğer mahallemiz bundan etkilenmeyecek. Projelerimiz devam ettikçe sokak sokak su kesintisi alanını daraltmayı hedefliyoruz” diye belirtti.

MANAVGAT'ın içme suyu sorunları çözülüyor

MANAVGAT’ın içme suyu sorunları çözülüyor

‘’Suyumuzu elektrik kesintilerine mahkum olmaktan kurtarıyoruz’’

Koordinatör Büküş, ‘’Bilindiği gibi içme suyu pompa istasyonları vasıtası ile hanelerimize ulaşıyor. Bu istasyonlardaki pompalar elektrik enerjisi tüketerek çalışıyor. Geçtiğimiz yıllarda genel bir elektrik kesintisi yaşandığı takdirde sularda kesilirdi. Bu problemi Manavgat Irmağı’nın sağ ve sol kıyı şeridine, Şelale ve Ulukapı pompa istasyonlarına birisi 700 kva diğeri 1250 kva olmak üzere yerleştirdiğimiz iki adet dev jeneratörle çözdük. Öncesinde sadece Şelale pompa istasyonunda 685 kva eski bir jeneratör vardı ve yüzde 30 kapasite ile hizmet verebiliyordu. Şuan iki pompamızda %100 kapasite ile çalışıyor. Bu çalışmayla suyumuzu elektriğe bağımlı olmaktan kurtarmak için büyük bir adım attık” diye açıkladı

MANAVGAT'ın içme suyu sorunları çözülüyor

MANAVGAT’ın içme suyu sorunları çözülüyor

 

 

’Manavgat’ın bir içme suyu işletme planına ihtiyacı var’’

Önceden belirttiğim gibi yaptığımız çalışmalarda tek hedefimiz vatandaşımızı susuz bırakmamak diye vurgulayan Büküş, “Bu düşünce ile bir projeye başladığımız zaman proje kapsamında yapılan hatların alternatiflerini düşünüyoruz ve her koşulda bir b planımızın olmasına dikkat ediyoruz. Yapılan çalışmalarımızı kayıt altına alarak Manavgat’ta bu güne kadar yapılmayan bir ‘’içme suyu işletme planı’’ oluşturuyoruz. İşimiz çok zor bunu iyi biliyoruz. Ancak Manavgat içme suyundaki problemleri çözüme kavuşturmak için şahsım ve Asat ekibi olarak gerekirse gece gündüz çalışacağımızı belirtmek isterim. Azimli çalışmaları, doğru ve uygulanabilir projeleri ile Asat Manavgat ekibi başta içme suyu problemleri olmak üzere Manavgat alt yapısındaki tüm sorunları tarihe gömecek ve Manavgat’ımızı tertemiz ve sorunsuz bir alt yapıya kavuşturacak’’ dedi.

 

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi