Manavgat ve Alanya il olamaz. ÇÜNKÜ…

Seçimler, oy kaygısı, koltuk sevdalılığı vs… Her defasında olduğu gibi seçmenlerden oy alabilmek için vaatler vaatler… Yıllardan beri gündeme gelir, “Manavgat il olacak, Alanya il olacak.” Ne demekse, “Manavgat’a il sözü, Alanya’ya il sözü.” Bunların hepsi seçim öncesi konuşulan konular, hem Manavgat’ın hem de Alanya’nın il olma potansiyeli var, iki ilçenin de özellikleri farklı. Ama ne Manavgat ne de Alanya il olamaz, vaatler tamamen siyasi ranttan ibaret…

18 Temmuz 2016 Pazartesi, 10:13

Alanya kendi kendine gelin güvey oluyor, Manavgat hamle yapıyor. Aslında ortada “İL OLMA” gibi bir durum yok, sadece ısıtılarak gündeme getirilen bir savsata var. Bazı siyasilerin “OY” avcılığının dışında ne Alanya’nın il olma şansı var ve de Manavgat’ın.

Tamamıyla seçim stratejisi üzerine kurulu ayak oyunları, Manavgatlıların ve Alanyalıların çenesini yoruyor. Tabi siyasilerin de verdikleri “UMUT” açıklamaları buna tuz biber oluyor. Örneğin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Alanya’nın Antalya’ya ihtiyacı kalmamıştır” şeklindeki açıklamaları.

İlk önce Antalya’nın neden “BÜTÜNŞEHİR” statüsüne alındığına bakalım. Tabi bu strateji sadece Antalya için geçerli değil, diğer “BÜTÜNŞEHİR” statüsüne sokulan iller için de geçerli.

Antalya neden “BÜTÜNŞEHİR” yapıldı?

Bunda ne turizmin ne tarımın ne de başka bir faktörün etkisi var. Antalya siyaseti yıllardan bu yana CHP ağırlıklı. AK Parti yerel seçimlerde Büyükşehir Belediyesi’ni 5 merkez ilçe ile kazanması neredeyse imkansız gibi gözüküyordu. Özellikle Muratpaşa gibi bir etken varken. AK Parti, diğer ilçelerin kırsal oylarını alarak Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanmak için Antalya’yı “BÜTÜNŞEHİR” statüsüne soktu. Yerel seçimlerde istenilen oldu ve Menderes Türel Belediye Başkanı seçildi. Bu sistem genel seçimlerde de AK Parti’nin işine yaradı. Antalya’nın 19 ilçesi bu sistemle tek bir yerden yönetildi ve Büyükşehir imkanları ile bir takım hizmetlerin buralara ulaşması sağlandı.

Şimdi, 2019 yılında, eğer bir erken seçim olmazsa yerel seçimlerle genel seçimler bir arada yapılacak. Kurulan bu sistemde, MHP’nin hakim olduğu Alanya büyükşehir olamaz, dolayısıyla Manavgat’ta il olamaz. Siyasiler, Manavgat’a geldiklerinde Manavgatlı, Alanya’ya geldiklerinde Alanyalı olarak, il vaatleri ile bu iki ilçeyi siyasi malzeme olarak kullandı.

Alanyaspor faktörü

alanya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanlığı döneminde Alanyaspor’un Süper Lig’e çıkması halinde Alanya’yı il yapacağı sözü vermesi ve Alanyaspor’un bu sezon Süper Lig’e çıkması Alanyalılara umut vermedi değil. Alanyaspor’un Süper Lig’e çıkması ile “İL” olma harekatı tekrar başlatıldı. Plaka 82 olarak belirlendi, web siteleri oluşturuldu, imza kampanyaları başlatıldı. Alanya’nın neden il olması gerektiği anlatıldı.

Manavgat’tan tepki

manavgat

Alanya’nın bu girişimlerine, yıllardır il olma konusunda rekabet içinde olan Manavgat’tan cevap gecikmedi. Alanyalılar tarafından hazırlanan haritada Manavgat’ın Alanya’nın il olması durumunda bir ilçe olarak gözükmesi, Manavgat sanayi ve Ticaret Odası’nda Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, oda başkanları, siyasi parti ilçe teşkilatları tarafından tepki ile karşılandı.

Manavgat’ın il olması gerektiği savunulan toplantıda, olacaksa Manavgat’ın il olması gerektiği vurgulandı.

İl vaatleri siyasi rant

Alanyalı olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Manavgat ve Alanya’nın il olma konusunda, Manavgat’ta “Bunlar suni günden” açıklaması yaparken, Alanya’da, “Alanya’nın Antalya’ya ihtiyacı kalmadı” açıklamaları yaparak, Alanya’yı il olma konusunda ümitlendirmeye başladı.

Alanya’nın il olma konusunda ümitlendiği diğer olay ise Akseki Yüksekokulu’nun Akdeniz Üniversitesi’nden alınarak Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’ne bağlanması oldu. 2015 yılında Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Akseki Belediye Başkan vekili Halil İbrahim Tellioğlu, Akseki Eğitim Hayratı Derneği Genel Başkanı Vehbi Güleç, Meslek Yüksekokulu Müdürü Emin Doğan, Akseki Eğitim ve Öğrencilerine Yardım Derneği Başkanı Hakkı Uğur Gündoğdu’nun katıldığı bir törenle sessiz ve sedasız Akseki Meslek Yüksekokulu Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’ne dahil edildi.

 

İl olma konusunda bu olayı bir adım olarak gören Alanya, Manavgat’ta bir üniversitenin bulunmadığını, Alanya’da bir üniversite olmasını il kriterleri arasına aldı. Akseki Meslek Yüksekokulu’nun Alanya Keykubat Üniversitesi’ne neden bağlandığı konusuna ise henüz kimse açıklık getirmedi. Akseki Antalya’ya 110 kilometre, Alanya’ya ise 133 kilometre uzaklıkta. Akseki Meslek Yüksekokulu’nun Akdeniz Üniversitesi bünyesinde olması doğal. Bir ilçenin bünyesindeki yüksekokulun, diğer bir ilçenin üniversitesine bağlanması ise enteresan.

 

6360 sayılı Bütünşehir Yasası ile farklı bir konuma getirilen Antalya Büyükşehir Belediyesi, 19 ilçeyi tek merkezden yöneterek oylarını arttırmanın dışında ne Manavgat’ın ne de Alanya’nın il olmasını istemez. AK Parti bu sistem ile Antalya’da 7 milletvekili çıkartarak birinci parti olmuştur. Aslında Dışişler Bakanı Çavuşoğlu’nun dediği gibi, “Bunlar suni gündemdi.”

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi