Manavgat ne zaman kuruldu?

23 Ocak 2017 Pazartesi, 14:06
manavgat-kac-yilinda-kuruldu

Manavgat, 150-200 yıllık değil en az 700 yıllık bir Türkmen yerleşimidir. Bazı turistik belgelerde Manavgat’ın 150-200 yıl önce kurulduğu yazılmaktadır. Ancak kaynaklara bakacak olursak böyle olmadığını anlayabiliriz.

Manavgat’ın ne zaman kurulduğuna dair bilgilere ulaşmak için Süleyman Fikri Erten’in 1938 yılında Antalya’dan Anamur’a doğru adlı araştırmasını inceliyoruz.

“Manavgat Irmağı’nın gündoğu tarafına Düşenbih ve batı tarafına Manavgat denilirdi. İhtiyarların rivayetine göre Manavgat ile Düşenbe arasında eskiden beri bir zıtlık vardır. O derece ki mesela biri, Düşenbe tarafında suç işlese ve Manavgat’a nehri diğer tarafına kaçsa yabancı bir devlete iltica etmiş gibi işlediği suçtan ceza almazmış. Manavgat’ta içi zift dolu küplerin ve bazı taşların yer altından çıktığına bakılırsa, bu yerlerde eskiden bir köyün bulunduğuna işaret ediyor.

Kanuni devrinde Manavgat Ziftçileri meslek grubunun bulunduğunu ve Batralu nam-ı diğer Püseli Cemaati’nin bu yerleşimcilerden olduğunu söyleyebiliriz. Manavgat’ta çıkan bu zift ve püse kaplarının varlığı bize Kanuni zamanındaki Alaiye tersanelerine zift üreten yerleşimcilerin, Manavgat Türkmen yerleşiminin en azından 400 yıllık olduğunu gösteriyor.

Devamı gelecek…

Kaynak: Abileri ve Kitabeleri ile Manavgat Tarihi (İ. Hakkı Konyalı – Ali Yıldız)

 

Üye Girişi yaptıktan sonra yorum yazabilirsiniz. Giriş

Turkbeleni Gazetesi